CPU Fanı Hızı

sensizim_38
21-02-2011, 10:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Günaydın beyler kolay gelsn..Benim masaüstü pc'mde Core2dou işlemci var ve 4 kablolu ayarlanabilir fana sahip ancak şöyle bir olay var geçen haftalarda kontrol ettigimde fan hızı 1800-1900 lerde çalışırken dün akşam 2800-2900 arasnda çalışmaktadır(iki durumdada aynı işlemlerde kullanılmktadır). Bıos dan ayar yapıorum ancak sessiz modunada alsam performans modunada alsam 800 rpm de çalışıyor açıkcası işlemciyide yakmak istemiyorum.. Ve okadar kötü birsesi varki kulaklarınızı tırmalıyor..Bu fan diğer fanlar gibi deil yağ felanda konulmuyor ne yapmalıyım sizce..(Termal macunda kuru ve azalmış)

Bir sorum daha olucak kasanın yanındaki fanı eskiden yılda 1kez yada 2 yılda 1 kez yaglardım ancak 1 ay önce yağ koydum tüm bakımını yaptım şimdi açıp baktıgımda yine yağ bitmiş sanki yağ yakıor ve kulak agrıtan bir ses var.. sizce sorun nedir..

Şimdiden Teşekkürler..

alpagun
21-02-2011, 13:22   |  #2  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj

Fan gürültülü çalışıyor ise, onu değiştirme vakti gelmiş demektir. Ayrıca, üretim aşamasında kullanılan yağ, daha  ince ve kalitelidir. Genellikle hava almayacak şekilde kapatılırlar. Aksi takdirde içine dolan/biriken tozlar, fan normâl kullanım ömrünün yarısına bile gelmeden, çalışmayı engeller. Yağlamak pek faydalı bir işlem değildir. Üstelik kasa içerisine takılan yardımcı fanların fiyatları da pek pahalı değil. Yenisiyle değiştirmek daha mantıklı görünüyor.

Son Düzenleme: alpagun ~ 21 Şubat 2011 14:24
sensizim_38
21-02-2011, 16:04   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

ya bazı pc'lerde düğmesine bastıgınz zaman kamyon gibi çalışır harıl harıl ama bu öyle deil inilti sanki yinede değiştrmek tek çözümmü sizce??

SüRmenaJ KaOSs
21-02-2011, 21:55   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

Termal macunu yenile fanıda red scorpion ile değiştir