Creative SB Vx 5+1 win7 driver ( ÇÖZÜLDÜ )

SüRmenaJ KaOSs
02-09-2011, 23:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,907 mesaj

Merhaba değer'li Chip sakinleri ......
Uzun süredir çözümü bulunamayan yada bulupta söylemeyenler olabilir... Ben bunu size kendi yöntemimle açıklayayım.. Creative sb 5+1 ses kartının windows7'de çalıştırılamaması ve çalıştırılıpta düzgün verim alınamadığını çoğumuz biliriz... Geçen lerde aldığım ses kartı 35 liralık bir kart fazlada ahım şahım değil gibi gözüksede performansı gayet iyi vede şu an Windows 7 ultimate 32bit işletim sisteminde gayet güzel bir şekilde kullanmaktayım.. Kullandığım Logitech x530'un Tüm hoparlörlerden ses alabiliyorum ayrı ayrı hepsini kontrol panelde tek tek sına ma yapıncada hepsinden ses geliyor, ve müzik dinlerken film izlerken hepsinden hepsinden ses alabiliyorum. Özellikle Gta 4 oyununda süper oluyorr :) arkadan polisler kovalarken sadece arka hoparlörlerden ses gelmesi gerçekten tatminkar edici...
Şimdi gelelim bunu nasıl çözebildiğime ...
internette çok araştırdım çok program denedim ama sonuç, Hüsran !
Çünkü üretici firma bu kart için güncel bir program geliştirmemiş.. 
Sitede var ama uyumsuz ...
Neyse gelelim konumuza..
Bildiğiniz üzere bu kart xp üzerinde çalışıyor sadece... 
Bende buna dayanarak diğer kullanmadığım hard diski bilgisayarıma bağladım. Normal kullandığım hard diskimi çıkarttım tabi ... bu bağladığım hard disk'te xp yüklü idi ..
xp yüklü harddiski bağladım sistemi başlattım ve sistem kartı gördü :)
Normalde win7'de kart gözükmüyordu aygıt yöneticisinde bile :))
sonra xp yüklü harddiski çıkartıp kendi kullandığım win7 yüklü harddiskimi bağlayıp sistemi açtım...
Direk Aygıt yöneticisine girdim ve sonuç olumluydu :) Çünkü aygıt yöneticisinde ses kartım tanıtılmamış olarak gözüküyordu :)) Ve bende hemen sağ tık güncelle yapıp '' Sürücü yazılımı için bilg tara'' seçeneğine tıklayıp ses kartımın yanında gelen cd'yi dvd sürücüye yerleştirdim :)

Ve Güncelleme yapıp driver yüklendikten sonraki sonuç gayet olumlu :))

şimdide gelelim hoparlör ayarlarına...
Adım 1 denetim masasından ''SES'' e giriyoruz..

açılan pencereden SB 5.1 VX 'i seçiyoruz .. Tıpkı resimdeki gibi ve ardından Yapılandır'a tıklıyoruz.
Sonra Karşımıza Şöyle bir pencere geliyor:

Oradan 5.1 Surround seçtikten sonra ister Sına'ya tıklayın isterseniz kendiniz hoparlörlerinizi tek tek test edin ve ardından İleri'yi tıklatın..
Ve alttaki resimlerdeki kutucuklarıda aynı gösterdiğim şekilde işaretleyin..

Ve sonu tıklıyoruz :)) 

Şimdi sırada Denetim masasında yer alan AUDİO CONTROL PANEL var ...
Yine dediğim gibi verdiğim resimdeki gibi ben hangi seçenekleri seçmişsem hangi kutucukları tıklatmışsam ayarları nasıl yapmışsam  sizde aynı öyle yapın..

Tüm göstermiş olduğum gibi ayarlamaları yaptıktan sonra Close tıklayıp programı kapatıyoruz.. :)
Ve artık ses sistemimiz hazır ... :)
Ses'te hiçbir hışırtı cızırtı bilmem neyin yok gayet güzel... 
Anakartımın HD ses kartından bile daha iyi verim aldım şahsen çünkü bass ve tizler hiç bozulmuyor son seste bile birde üstüne bass daha tok ve tizler daha canlı oldu buda beni mutlu etti tabi.. 
Bu arada yanlışlık olmasın bahsettiğim ses kartı BU
Umarım yapamayanlar için bu bilgi yararlı olur çünkü genelleme yapacak olursak %99 bu sorunu kimse çözememişti .. Ben böyle çözdüm ve umarım diğer arkadaşlarada yardımım dokunur bu açmış olduğum konu ile... 
Saygılarımla, Herkese iyi Akşamlar...

Son Düzenleme: SüRmenaJ KaOSs ~ 07 Eylül 2011 16:38
Kapalı Hesap (200174)
02-09-2011, 23:19   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

güzel anlatmışsın ama hoparlör yapılandırması eğer ses kartı varsa gereksiz bence...
ayarını anlattıklarının aynını kullanıyorum....
ses kartı kurulumu yapılır birde sound blaster play üreticinin kendi sitesinden indirilip ses kartına dahil edilince (güçlü bir bas ve berak bir ses gümbür gümbür çalan hoparlörle anı yaşa)
yinede güzel bir sunum olmuş EMEĞİNE SAĞLIK bilmeyenler için dört dörtlük bir sunum

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (135877) ~ 02 Eylül 2011 23:20
SüRmenaJ KaOSs
02-09-2011, 23:23   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

Hoparlör yapılandırılmasını anlatmam gerekiyordu çünkü çoğu kişi arkalardan ses alamadığını belirtmiş bu durumda bende açıklama gereği duydum...
birde bu ses kartı için eQ bulamadım gitti :)

Kapalı Hesap (200174)
02-09-2011, 23:32   |  #4  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: SüRmenaJ KaOSs  
Hoparlör yapılandırılmasını anlatmam gerekiyordu çünkü çoğu kişi arkalardan ses alamadığını belirtmiş bu durumda bende açıklama gereği duydum...
birde bu ses kartı için eQ bulamadım gitti :)
 ses kartının tam olarak özelliklerini ve markasını yazarsan yardımcı olurum isterseniz... Beğendim

SüRmenaJ KaOSs
02-09-2011, 23:33   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

Linkte gösterdiğim kart..
Creative SB vx 5+1 bu kart için eq yok galiba bulsam tizleri biraz daha açıcam

Kapalı Hesap (200174)
02-09-2011, 23:56   |  #6  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

kardeş sen galiba bunu arıyorsun Gülüş
bu programı üreticinin kendi sitesinde bulmuştum diceksinki ne işe yarar program üzerinden yababileceklerin..
EAX Effects
CMSS-3D
Graphic Equalizer
Mixer
eax effekt özelliği efekt eklersin vs
CMSS-3D zaten yorumsuz elinle ayarı yabıb yaşamak lazım(ses kartı destekliyorsa 3d yi)
Graphic Equalizer bas derinleştirip güçlendirme Tiz'i aynı şekil
Mixer  Bu özelliği pek kullanmıyorum.. Gülüş
yani Mixer le oynayınca ne oluyor hiç bakmadım Gülüş
bendeki 64 bit lik işletim sistemine uygun eğer işletim sistemin 64 bit se upload ederim..
Program Bu

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (135877) ~ 03 Eylül 2011 00:01
SüRmenaJ KaOSs
03-09-2011, 14:14   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
2,907 mesaj
Alıntı: kesko  
kardeş sen galiba bunu arıyorsun Gülüş
bu programı üreticinin kendi sitesinde bulmuştum diceksinki ne işe yarar program üzerinden yababileceklerin..
EAX Effects
CMSS-3D
Graphic Equalizer
Mixer
eax effekt özelliği efekt eklersin vs
CMSS-3D zaten yorumsuz elinle ayarı yabıb yaşamak lazım(ses kartı destekliyorsa 3d yi)
Graphic Equalizer bas derinleştirip güçlendirme Tiz'i aynı şekil
Mixer  Bu özelliği pek kullanmıyorum.. Gülüş
yani Mixer le oynayınca ne oluyor hiç bakmadım Gülüş
bendeki 64 bit lik işletim sistemine uygun eğer işletim sistemin 64 bit se upload ederim..
Program Bu

sağolasın sen up et onu bi ben 32bitte çalıştırabilirim belkii....

Kapalı Hesap (200174)
03-09-2011, 15:00   |  #8  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

buyur kardeşim indirebilirsin şifresiz..
http://hotfile.com/dl/128743130/31df47c/Creative_.rar.html

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (135877) ~ 03 Eylül 2011 15:02
SüRmenaJ KaOSs
03-09-2011, 15:01   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

sağol kardeşim :)

burakcan42
04-08-2013, 22:29   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

mehaba hocam. bende aynı işlemi yapmaya çalışıyorum ancak sınadığım zaman hoparlörlerden ses gelmiyor. Sadece sağ ve sol öne tıkladığımda ses alıyorum. onlardan da elemine edilmiş bir şekilde gelmiyor. Sağ önde mesela sağ ön ve arkalardan geliyor. Bağlantı kablolarımda ise sadece yeşil kablo işlev yapıyor gibi. diğerlerini söksem taksam bile hiç bi etkisi olmuyor.