Cumhuriyetimizin Kurucusunun Ölüm Yıldönümü

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
TuncaBozkurt
10-11-2006, 22:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

Bugün çok üzücü bir olayın yıldönümü.68 sene önce,1938 in 10 Kasım'ında o yüzyılın en önemli devlet adamı yaşamını yitirdi:Mustafa Kemal Atatürk.Tüm yurtta 10 Kasım için bayraklar yarıya indirildi.Anıtkabir'e gelen ziyatetçi sayısı geçen seneyi neredeyse ikiye katladı.
Çeşitli haber sitelerinden 10 Kasım ile ilgili haberler:
Büyük Önder’e ziyaretçi akını
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, ölümünün 68.yılında ziyaretçi akınına uğradı.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 20:48 TSİ 10 Kasım 2006 Cuma
ANKARA - Geçtiğimiz yıl Anıtkabir’i 3 milyon 801 bin 340 kişi ziyaret ederken, bu yılın 10 ayında bu sayı yaklaşık iki katına çıkarak 6 milyon 464 bin 363 kişi oldu.

Anıtkabir’i, Kasım ayının başından bu yana, çocuk, genç ve yaşlı 302 bin 809 kişi ziyaret etti. Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 68. yıl dönümü olan bugün ise 127 bin 392 kişi, Büyük Önderi mezarı başında andı.

ZİYARETLER
Cumhuriyet’in en anlamlı eserlerinden biri olan Anıtkabir’e, 2006 yılı Ocak ayında 366 bin 822, Şubat ayında 78 bin 778, Mart ayında da 295 bin 733 bin kişi ziyaretçi olarak geldi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı Nisan ayında 718 bin 800, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Mayıs ayında ise 1 milyon 211 bin 245 kişi Anıtkabir’de hazır bulundu.

Anıtkabir’i, Haziran ayında 865 bin 694 kişi, Temmuz ayında ise 784 bin 72 kişi ziyaret etti. Zafer Bayramı’nın kutlandığı Ağustos ayında ise Anıtkabir’i 1 milyon 38 bin 951 kişi, Eylül ayında 727 bin 327 kişi ziyaret etti.

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı Ekim ayında ise Büyük Önder’in kabrine 376 bin 941 kişi ziyarette bulundu.

Büyük Önder’in ebediyete intikalinin 68. yıl dönümünde bugün Anıtkabir’i 126 bin 504’ü yerli, 888’i yabancı olmak üzere toplam 127 bin 392 kişi ziyaret etti.

Kasım ayının ilk on gününde ise Anıtkabir’e toplam 302 bin 809 kişi geldi.

Geçtiğimiz yıl Anıtkabir’i 3 milyon 801 bin 340 kişi ziyaret ederken, bu yılın 10 ayında bu sayı 6 milyon 464 bin 363 kişi oldu.
Kaynak::

Atatürk özlemle anıldı

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 68. yılında tüm yurtta törenlerle anıldı. Ankara'daki anma törenleri 8.30'da Anıtkabir'deki resmi törenle başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile askeri ve sivil protokol üyeleri Anıtkabir'deki törenlere katıldı.

SEVGİ SELİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 68. yılında Anıtkabir, binlerce ziyaretçiyle doldu taştı.

Sabah saatlerinde gerçekleştirilen devlet töreninin ardından saat 11.00'de halkın ziyaretine açılan Anıtkabir'in kapısında Türkiye'nin dört yanından gelen vatandaşlar, saatler öncesinden beklemeye başladı. Bu arada, Anıtkabir'in kapısında karanfil ve gül ile Türk bayrağı satan seyyar satıcılar da yerlerini aldı.

Anıtkabir'in  
ziyarete açılmasıyla birlikte başı ilköğretim okullarından gelen
öğrenciler çekti. Ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir'e gelen küçük
ziyaretçilerden bazıları da dev bayrakları başlarının üzerine taşıyarak Ata'nın kabrini selamladı.

Vatandaşlardan bazıları burada dualar ederken, kimi ziyaretçiler de Atatürk'ün kabrine kapandı ve gözyaşları döktü. Ziyaretçiler, ellerindeki
çiçekleri Ulu Önder'in kabrine serpiştirdiler. Pusetlerinde bebekleriyle gelenler de olurken, Ata'nın kabrinin önünde ellerinde fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla bu anı ölümsüzleştirmek isteyenler adeta birbiriyle yarıştı.

ATA İÇİN ''HELVA'' VE JAPONLAR

Ulu Önder Atatürk'ün ziyaretine gelenlerin içinde halk ozanı Aşık Veysel'in kızı Menekşe Süzer de yer aldı.

Atatürk'ün kabrinin başına elinde bir kase helvayla gelen Süzer, ''Atatürk'ün yıldönümü için geldim'' diyerek helvadan çevredekilere de dağıttı.

Atatürk'ün 10 Kasımdaki ziyaretçileri arasında Japon turistler de vardı. Japon grup, büyük ilgiyi şaşkın gözlerle izlerken, bol bol da fotoğraf çekti.

MEMİK DEDE'NİN ARKADAŞLARI ANITKABİR'DE

Bu arada, dışarıdan bir alkış tufanının kopmasıyla gözler Anıtkabir'in avlusuna çevrildi.

Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği İstanbul Şubesi'nin üyeleri, üzerlerinde milli mücadele yıllarının üniformalarıyla geldikleri Anıtkabir'de
vatandaşlarca alkışlar ve çiçek seliyle karşılandı.

Vatandaşların fotoğraflarını da çektiği üyelerden bazılarının ''Yabancı Damat'' dizisinde, ''yurdunu Yunanlılar'a ezdirmemek için'' mücadele veren ünlü dede Memik Baklavacıoğlu'nun gazi arkadaşlarını oynadığı belirtildi.

ATATÜRK KIYAFETLİ MİNİKLER

Ziyaret sırasında Ata'nın kabrinin bulunduğu bölümden Zafer Kulesi'ne kadar uzun kuyruklar oluştu.

Askerlerin nöbet değişimi de vatandaşlar tarafından ilgiyle izlenip cep telefonlarıyla kaydedilirken, avluya gelen bir grup minik büyük ilgi çekti. 10 Kasım nedeniyle Atatürk Lisesi'nde düzenlenen defile çıkışında Ata'sını ziyarete gelen küçükler, Atatürk'ü, O'nun giydiği, birbirinden güzel 18 kıyafetiyle selamladılar.

Çankaya İlköğretim Okulu 4-D sınıfında okuyan bu miniklerden, Türk bayrağının renklerinde bir kıyafet giyen küçük kız, ilgiyi en fazla üzerinde
toplayanı oldu.Büyük kalabalığın toplandığı Anıtkabir'de zaman zaman annesini kaybeden küçükler ile kalabalıkta birbirini kaybedenler de dikkati çekti. Bu kişiler, Anıtkabir'de görevliler tarafından telsizler aracılığıyla birbirine kavuşturuldu.

TBMM'DE TÖREN

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 68. yıldönümünde TBMM'de de törenle
anıldı.

TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, saat 09.05'de Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Buradaki törene TBMM İdare Amiri Burhan Kılıç, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç, AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, ANAVATAN Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu, bazı milletvekilleri, TBMM Genel Sekreteri Rauf Bozkurt ve Meclis çalışanları katıldı.

Törene katılanlar saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı'nı birlikte okudular.

TAKSİM'DE CUMHURİYET ANITI ÖNÜNDE TÖREN

Ulu Önder Atatürk, ölümünün 68. yıl dönümünde Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Tören, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, 1. Ordu Komutanlığı ile diğer kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti
çelenklerinin anıta konulmasıyla başladı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalması ve bayrağın yarıya indirilmesiyle birlikte bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından da İstiklal Marşı okundu.

İstanbul Valisi Muammer Güler'in Japonya'da olması nedeniyle törene katılan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, anıt şeref defterine şunları yazdı:

''Ulu Önder Atatürk,'Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır' demiştir. Ulu Önder Atatürk, bu sözlerinde sonsuza kadar yaşatılmasını istediği Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. İlke ve inkılaplarınız sonsuza kadar bize yol gösterecek, yüreğimizi aydınlatacak, ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir. En büyük eseriniz kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkacağımıza, içinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun her türlü tehditten uzak tutacağımıza ve sonsuza kadar yaşatacağımıza huzurunuzda söz veriyoruz.''

Törene, Vali Yardımcısı Güngör'ün yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.Tören sırasında bazı vatandaşların duygulanarak ağladığı görüldü.

Bu arada, The Marmara Oteli önündeki tüm bayraklar yarıya indirilerek otel çalışanları saygı duruşunda bulundu.
Kaynak::

Bu haberler tüm yurttaki 10 Kasım anmalarından bazıları.Cumhuriyetimizin kurucusunu saygıyla anıyoruz...

viking20
10-11-2006, 22:32   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

teşekkürler tuncab kardeşim.

egemengiga
10-11-2006, 23:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

oneri: NUTUK okuyun.

CU_GS7
10-11-2006, 23:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Allah rahmet eylesin..
Onu "yaşatmak" bizim elimizde,hele ki bugünlerde..

theironman
11-11-2006, 10:16   |  #5  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Atam sen nur içinde yat, sensiz geçen 68 yılda ülke ne hale geldi...

tolga2207
11-11-2006, 11:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Bu hale getirenler utansın diyeceğim ama utanma duygusu olmayan canlılar için bir şey ifade etmeyecek bu sözüm. Hele AKP Ordu Milletvekili Hamit Taşçı'nın oğlunu 10 Kasım'da evlendirmesi buna en güzel örnektir.

egemengiga
11-11-2006, 15:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben siyasetcilerin hicbirisini sevmem. gercekten bilerek yaptilarsa ayip. hatta suc bile sayilabilir...

bu habere gore baska nedenler belirtmis...

viking20
11-11-2006, 16:29   |  #8  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

ATAM'ın NUTUK' u ,DVD olarak verilemezmi?Kitap okuma alışkanlığımız hepimizce malum,ama bu şekilde olunca kapışılacağına ben eminim.

Son Düzenleme: viking20 ~ 11 Kasım 2006 16:35
ufuks
11-11-2006, 16:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
viking20
ATAM'ın NUTUK' u ,DVD olarak verilemezmi?
Kitabı alıp eline okuyacaksın.Emin ol zevki bi başka.

egemengiga
11-11-2006, 16:46   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bence de, bir suru e-book dokuman var nette ama ekran karsisinda yorucu oluyor. kitap olunca daha iyi, tasinabilir...

theironman
11-11-2006, 20:59   |  #11  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
egemengiga
bence de, bir suru e-book dokuman var nette ama ekran karsisinda yorucu oluyor. kitap olunca daha iyi, tasinabilir...
Kitabı alıp okumak zor bir şey değil. Üşenmeyin...

theironman
11-11-2006, 21:01   |  #12  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
tolga2207
Bu hale getirenler utansın diyeceğim ama utanma duygusu olmayan canlılar için bir şey ifade etmeyecek bu sözüm. Hele AKP Ordu Milletvekili Hamit Taşçı'nın oğlunu 10 Kasım'da evlendirmesi buna en güzel örnektir.
Olumsuz düşünmeyelim, ilk aklımıza öyle geliyor olsa da (İnsanın aklına genelde ilk gelen şey doğru derler ya, neyse, genellemeyelim.) Ama yine de anlam veremiyorum işte, neyse siyasi yorumlara girmek istemiyorum şimdi.

tolga2207
12-11-2006, 00:27   |  #13  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Bence de. Siyasete girmek istediğim en son şey. Zaten tartışacak olan bizler değiliz. Ama genel tutum ve davranışları da dikkate aldıktan sonra haklı olduğumu düşünüyorum ki bu düşünce de sadece bana özgü değil. Neyse bu konuları bırakalım. Atatürk'ü rahmetle anıyoruz. Önemli olan sadece belirli günlerde hatırlamak değil, ilke ve inkılapları benimseyerek yaşamımızı o yönde şekillendirmek. Ülkeye vatana hayırlı birer insan olmak.

viking20
12-11-2006, 13:53   |  #14  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

eleştirilere katılmıyorum ve NUTUK un DVD olarak hazırlanıp dağıtılmasından yanayım,neler verildi niçin bir NUTUK verilmesin.Bu hem NUTUK a verilen önemi gösterecektir,zamanımız 10-18 yaşlarındaki gençleri 2 çilt kitabımı okur,DVD yi PC ye mi takar sizce?

Son Düzenleme: viking20 ~ 12 Kasım 2006 14:05
theironman
12-11-2006, 16:40   |  #15  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
viking20
eleştirilere katılmıyorum ve NUTUK un DVD olarak hazırlanıp dağıtılmasından yanayım,neler verildi niçin bir NUTUK verilmesin.Bu hem NUTUK a verilen önemi gösterecektir,zamanımız 10-18 yaşlarındaki gençleri 2 çilt kitabımı okur,DVD yi PC ye mi takar sizce?
Zamanın şartlarını da düşünmemiz lazım, doğru. Artık her şey bir klik ötemizde. Bizim eleştirimiz, biraz zahmet edip kitap sayfası çevrilmesinden ibaretti zaten. Atatürk bu ülke için neler yapmış; şimdi bu ülkenin bir genci Nutuk'u dahi DVD'siz okuyamıyorsa, vay halimize...

ismail80
14-11-2006, 01:21   |  #16  
Üye
50 mesaj

öncelikle ulu önder Atatürkün ölüm yıldönümünü bizimle paylaşan arkadaşa teşekkür eder,herkese gecikmiş olsada baş sağlığı dilerim.(internete girme imkanım olmadı).ülkenin geldiği durum hakkında siyaset yapmıyorum.o siyasetçilerin işi bence fakat Nutuk'u dvd den dağıtma fikrine katılıyorum ve böyle bir şey yapıldı satılıyor ben izledim.ben önemli olanın yayılması olduğunu düşünüyorum...Ayrıca Nutuk'u DVD den veya kitaptan öğrenmek arasında fark göremiyorum yeter ki okunsun önemli olan...okunsun ki herkes bayrağının kıymetini anlasın...okunsun ki vahdettin vatansever ilan edilmesin...herkes tarafından okunsun ki gerçekleri herkes öğrensin...

tolga2207
14-11-2006, 12:07   |  #17  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Kitap okuma alışkanlığı olanlar için ve kitap okumayı sevenler için tabi ki en güzel yol Nutuk'u kitap olarak okumaktır. Ancak sizlerin de dediği gibi günümüz şartlarını göz ününde bulundurursak Nutuk bilgisayar, televizyon başında çürüyen gençliğe belki bu şekilde ulaştırılabilir. Ama asıl düşüncem Nutuk'un insanlara dağıtılmasından çok insanların ilgisini bu yöne çekmek. Çünkü bu şekilde heves duyarak okuyacaklarından belki daha çok akıllarında kalır.