d yerel diskimi çift tıklama ile açamıyo

HPQ-User
13-08-2007, 10:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

memmetrix sormuş:
daha öncesinden xp yi açamıyorum demiştim şimdi ise sorunu düzeldi ama windowsun yüklü olduğu c yerel diski dışındaki d ve e yerel disklerine çift tıklama ile girdiğimde sanki birlikte aç demişim gibi bilgisayarımda yüklü olan programların listesi çıkıyor ve bu programı açmak için uygun programı seçmelisiniz diyor ama sağ tıklayıp aç dediğimde giriyor ve sadece yerel disklere girerken yapıyor bunu dosyalar girerken yapmıyor sağtıkladığımdada yerel diske en başta 'auto' yazılı ona tıkladığımdada aynı çift tıklamışım gibi program listesi çıkıveriyor

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
p4 1.8 cpu
512 mb ram
80 gb hdd
256 mb vga
msı anakart

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Quad-Core
13-08-2007, 12:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
844 mesaj

büyük ihtimal ile virüs yapıyodur bunlarıı

Kaspersky yada Nod32 ile sitemini tarat

silenceandsilence
13-08-2007, 12:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

virüs veya trojan ismi activexdebugger32 kaspersky ve diğerleri bunu görüyor fakat tamamen çıkartamıyor çünkü windowsun korumalı dosyalarını bilinmeyenlerle değiştiryor büyük olasılıkla d ve e paylaşıma açılmıştır paylaşım isimleri ise patron la başlayan ifadeler şeklinde çok tehlikeli belirli bir sürenin sonunda bilgisayarı iyice ele geçiriyor hiç kullanamaz hale geliyor sen temizlemk zorundasın ve temizlemek yarım saat filan sürüyor
Aşagıdaki ALINTIda her şey açıklanıyor eğer sorun çözülmezse ismiyle internette arat
Kısa zaman öncesine kadar alemin en kolpa virüslerinden olan activeXdebugger32 şekil değiştirdi. Öncelikle bir yanlış anlamayı giderelim; ActiveXdebugger32 bir virüs değil. bu bir worm.

Worm’un ilk versiyonu CTRL+ALT+DEL ile gelen görev yöneticisinde prosesler altında görünüyordu. Bu wormu temizlemek Dracula antivirüs denen bi alet sayesinde çocuk oyuncağıydı ama yeni versiyon artık görev yöneticisinden görünmüyor, sistemi eskisi kadar kasmıyor, bazı makinalarda paylaşılan harddisklerin altında el işareti çıkmıyor ve dracula ile temizlenmiyor.

Worm’un bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını anlamak için Bilgisayarım’ın altında Hardisklerinize (C: yada D:) sağ tıklayıp paylaşım sekmesini seçin. Eğer harddiskleriniz paylaştırılmışsa wormdan etkileniyorsunuz demektir.

Temizlemek için:

Silinmesi gereken dosyalar Windows sistem klasörlerinin içinde ve çalışan bir sistemden silinmeleri zor. UBCD 4 win gibi bir kurtarma CDsi kullanarak sistem dosyalarına dışardan erişmek daha mantıklı olsa da şuradaki programla kendi Windows’unuz içinden de temizliği yapabilirsiniz. Sadece programı kurun ve silinecek dosyaya sağ tuşla basıp sihirli değnek ikonunu seçin…

Aşağıda listelediğim dosyalardan bulabildiklerinizi silin (unlocker kullanıyorsanız silerken system managerdan gözükmeyen activexdebugger32 yi sonlandırmak isteyip istemediğiniz sorulacak evet deyin) : Ijl11.dll , KMON.OCX , KTKBDHK3.dll , MSWINSCK.OCX , PAC.exe , ACD.CMD , ACD2.CMD .

Söylenenlere göre şu dosyaları Windows CDsindeki orjinalleri ile değiştirmeniz gerekiyormuş (ben yapmadım sorun olmadı ama yinede güvende olmak lazım tabi…): scrrntr.dll , scrrun.dll .

(Eğer dışardan çalışıyorsanız [UBCD4win] virüslü sistemi yeniden başlatın) Regeditle registryi açıp activeXdebugger yazan her şeyi silin. Bunun için Başlat->Çalıştır, gelen menüde regedit yazın ve onaylayın. Regedit penceresinde düzen->bul activeXdebugger yazın gelen her şeyi silin. Burada kısa bir uyarı, birden fazla girdi olduğu için hiçbir girdi gelmeyene kadar tekrar arayın (F3).
Son olarak da komut satırından hardiskleri paylaşımdan kaldıracağız. Başlat->Çalıştır gelen menüde cmd yazın ve enter’a basın.

Komut ekranına:

“net share Paylasimadi /delete”
yazın.Yani çoğu durumda şu iki satırı yazmanız gerekiyor:

“net share PATRON1 /delete”

“net share PATRON2 /delete”

Wormdan kurtuldunuz, hayırlı uğurlu olsun.

Loyal2No1
13-08-2007, 12:53   |  #4  
Taze Üye
8 mesaj

Merhaba

sorunun activexdebugger32 kaynaklı olduğunu düşünmüyorum,eğer öyle olsaydı yerel diskleri patron1 patron2 şeklinde yeniden adlandırırdı,kaldıki sorun bu olsa bile çözümünün bu kadar karmaşık olmasını gerektirecek bir şey yok ''Dracula Virus Temizleyici'' adı altındaki programcık,regedit ile ilgili düzenlemeniz gereken herşeyi otomatik olarak yapıyor.

sssalways
13-08-2007, 17:10   |  #5  
Üye
78 mesaj

sp2 yi kur. sorunun düzelecektir.

Borga-x
13-08-2007, 17:12   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/d- ... acamiyo_t36303.html

ThuG
13-08-2007, 18:39   |  #7  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

FS6519.dll.vbs isimli dosyayı hardiskinde ve registryinde arat.bulduklarının hepsini sil.gizli dosyaları açmayı unutma.bi tür worm bu saçma salak bişey ama rahatsız edici

ExCeLLiuM
13-08-2007, 19:52   |  #8  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

D sürücüsüne girin. Üstten Araçlar Klasör seçeneklerine girin. Oradan Görünüm sekmesine geçin. Gizli Dosya ve Klasörleri Göster i işaretleyin. Biraz daha aşağıda, Korunan işletim sistemi dosyaları gizle yi de işaretleyip Tamam'a basın.

Sürücü içerisinde AUTORUN isminde dosyalar varsa bunları silin. Genelde bunlar autorun.inf dosyaları nedeniyle olurlar.

Ancak silemezseniz, bu adresten indirebileceğin unlocker isimli programla silmeyi deneyebilirsiniz.

Yine de silemezseniz, sisteminizi yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken F8 tuşuna bası. Karşınıza çıkan seçeneklerden güvenli kipi seçip windowsa girip tekrar silmeyi deneyin.

Eğer sildiyseniz, ve tekrar geri gedliyse bu dosya, arkadaşların dediği gibi güncel bir antivirüs ile sisteminizi taratın.

Kamboc
14-08-2007, 12:03   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

Merhabalar ;

Autorun Virüsü Olduğundan Çift Tıklama Oluyor,Bunun için Autorun & Remove İle Sorunu Ortadan Kaldıracaktır

Autorun_Vbs_Remove

Rar Pass: kamboc

Quad-Core
14-08-2007, 13:23   |  #10  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
sssalways
sp2 yi kur. sorunun düzelecektir.

sp2 falan kurmana gerek yok senin sistemde virüs var  
sistemi nod32 yada kaspersky ile taratt

memmetrix
15-08-2007, 15:17   |  #11  
Yeni Üye
45 mesaj

sağolun yardımlarınız için dracula adlı programı kurdum ve bi temizlik yaptırdım sonrasında açıldı

sosi
15-08-2007, 16:38   |  #12  
Yıllanmış Üye
242 mesaj

%100 sistemde virüs var.Kaspersky ile halledebilirsin bu sorunu.

sssalways
15-08-2007, 18:55   |  #13  
Üye
78 mesaj

adam halletmiş zaten :)
sp2 değiştirilmiş system dosyalarini orjinalleriyle değiştiriyor. o yüzden önerdim o en basit çözümdü

sosi
16-08-2007, 18:19   |  #14  
Yıllanmış Üye
242 mesaj

ok kızma yaw:)

sertacsipka
17-01-2008, 00:29   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

HEr yöntemi denedim...Ancak gene de yerel diskleri açamıyorum illa ki program ile açmamı istiyor...
dracula yükledim, tarattım...Nod 32...Spyware doctor...ama olmadı...Ne yapmalıyım? C - D - E hiç birini pencere olarak açamıyorum.. AciLLL