Deli eden "tır tır" sesi :)

wd1001fals
24-02-2011, 12:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
198 mesaj

Bilgisayarı açtıktan sonra HDD ten ara ara (tır tır sesleri geliyor). Bu ses ortalama 10 dakka boyunca belirgin şekilde geliyor.Kasılma filan yok yanlış anlaşılmasın ama harddiskin kendi kendine bu sesleri çıkarması deli ediyor beni

Daha sonra birazda olsa PC kendine geliyor.

İnternette dolaşırken bile tır tır sesler geliyor arada. halbuki HDD ye yüklenmiyorum. Ramde boş

Sizce sebep nedir ? İlla SSD mi alayım ?

Tuğsan
24-02-2011, 13:01   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Bir ihtimal, Hard disk de  bir problem  olabilir, buna "kafa atmasi" deniliyor. Benim basima geldi bu..Belli bir sure sonra Hard Disk calismaz hale geldi. Iki sebebten dolayi  olabilir, kart arizasi yada mekanik ariza ama cogunlugu mekanik ariza yuzunden oluyormus. Mekanik arizaysa, icindekileri kurtarman cok zor ve masrafli olacaktir. Kart arizasi ise en basit yol ayni model bir hdd bulup kartlarini degistirmektir.

Bence senin yapman gereken sey, problemin cozumunden once, acilen icindekileri yedeklemek olmalidir.

Jubei76
24-02-2011, 13:57   |  #3  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Harddisk,i HD Tune ile tarattınmı ? Harddisk,te bir problem varsa zaten belii olur ve ayrıca 2Gb veya 4Gb bir usb tak ve önbelleği usb,ye ver Readyboost yani ses kesilir belli bi süre sonra. harddisk kasa içerisinde kasa metaline temas ediyorsada okuma ve yazma sırasındada bu sesi yapar.

Ali3
24-02-2011, 14:59   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadasım tam olarak problemler aynımı bılemıyorum ama bende de 2 tane tır tır yapan hdd enınde sonunda göçtü.Bence sen arkadasların dedıgı yontemleri dene ve hdd nın ıcındekıler bır an önce yedeklemeye başla 1tb ve 500 lık 2 tane hdd gıttı

Son Düzenleme: Ali3 ~ 24 Şubat 2011 15:03