Dev sabit disk böyle olur!

CHIP Online
21-10-2010, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bugüne dek gördüğünüz "dev sabit disk" haberlerini unutun: Bu canavara dünyayı sığdırmak mümkün!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/dev-sabit-disk-boyle-olur_23106.html

Resimlerle: Kasetten USB'ye depolama birimleri...

Sabit diskler özellikle kolleksiyoncular ve oyun bağımlıları için bilgisayarların en önemli bileşeni durumunda. Malumunuz Full HD filmler sabit disklerimizi delerken, piyasaya çıkan yeni oyunlar da bu durumdan hiç geri kalmıyorlar.

Western Digital'se konuya neredeyse kökünden bir çözüm bulmuş durumda. Piyasaya çıkarmak üzere bulunduğu WD30EZRS 3TB HDD sayesinde kullanıcılara çok büyük bir alan sağlayacak olan WD, aynı zamanda da ilk 3TB sabit diski üreten firma olma özelliğini de taşıyor. Özellikle XP sisteminin maksimum desteklediği 2.19TB rakamı, daha büyük sabit diskler için büyük bir sorun teşkil ediyordu. BIOS'un izin verdiği maksimum kullanılabilir bayt rakamıysa, bu duruma en büyük etkendi.

Nitekim gelişen teknolojiyle birlikte üretilen UEFI destekli anakartlar sayesinde 2.19TB oranı artık ortadan kalktı. XP kullanıcıları için halen çalışmalarını sürdüren WD, bu sabit diski kullanacak olan kullanıcıların kesinlikle Vista ya da Windows 7 64 bit işletim sistemi kullanmaları gerektiği üzerinde ısrarla duruyorlar.

Piyasaya çıkacak olan 2.5TB'lık model 155 sterlin, 3TB'lık modelse 195 sterlin gibi bir fiyata sahip olacak.

Tüm konu: Dev sabit disk böyle olur!

Resimlerle: Kasetten USB'ye depolama birimleri...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 3TB alan kime gerekir?

Erşah
21-10-2010, 11:01   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

3 TB.Maşşalllaaahh.. Gerçi fazla değil ki.Zaten piyasada 1.5 TB lık modeller bulunuyor.Kullanıcılar genelde 2 harddisk alıp birini veri depolama olarak kullanıyor,diğerini sistem için kullanıyor.

bosluk
21-10-2010, 13:46   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

3 TB alan kime gerekir sorusu bir 10 sene önce sorulsa uygun olabilirdi ama şimdi değil. 3 TB alanı birkaç ayda rahat rahat doldurursunuz. Zaten şaşırıyorum, çünkü işlemci, hafıza ve ekran kartlarının gelişim hızlarının ancak onda biri hızında bir iyileşme var depolamalarda. Artan internet hızını da hesaba kattığımızda, 3 TB yerine çoktan piyasada 50 hatta 100 TB'lık sürücülerin olması gerekiyordu. SSD'ler çıktı gerçi artık ama ssd'lerin de fiyat/mb oranları o kadar bozuk ki, uzunca bir süre de bu değişmeyecek gibi gözüküyor...

huhuq
21-10-2010, 14:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
567 mesaj

bana lazım böyle birşey ama 1tane yetmez :D .

turatbek_aytmatov
28-10-2010, 21:27   |  #5  
Taze Üye
19 mesaj

BEnim şuı an mevcut bilgisayarım zaten 2 tb seagate dahili + 1.5 tb samsung harici olmak üzere 4.5 tb.
Ayrıca c olarak kullandığım160 gb samsung ta var.

Kapalı Hesap (101323)
28-10-2010, 21:37   |  #6  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

bana  gerekir     elimde 2 tb  dahili var dolmak üzere  üstüne  3 tb fena olmaz   :)

spring
28-10-2010, 23:34   |  #7  
Yeni Üye
47 mesaj

3 TB disk herkes için gerekli, hatta daha büyük bir sabit disk gerekli desem yalan olmayacak. Çünkü indirdiğimiz oyunların, müziklerin, filmlerin vs. haddi hesabı yok! Bildiğiniz koleksiyon yapıyoruz yani. :D Bu yüzden de bir gün gelecek, 3 TB disk bile az gelecek.