Dizüstü alacakların dikkatine..

Kapalı Hesap (154666)
12-03-2011, 00:32   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Yaklaşık birbuçuk ay kadar önce vatan bilgisayar firmasına bir arkadaşıma bilgisayar almak üzere gitmiştik. Arkadaşımın işlemleri tamamlanırken benim gözüm ACER marka bir dizüstü bilgisayara takılmıştı. bu markayı hiç sevmediğim halde bu ürünün yapı kalitesi tasarımı ve özellikleri ile dikkatimi çekmişti.
İlgilendim ve fiyat bilgilerini aldım. Özellikle sorduğum soru şu idi. Yazılım ve kurtarma dvd leri veriliyormu.
Görevli kişi yazılımlarının ve kurtarma dvd sinin kutusunda bulunduğunu özellikle belirtti ve bu dvd yi bana gösterdi.
İlgilendiğimi belirterek arkadaşımın işlemlerini tamamladık ve oradan ayrıldık.
3 gün önce ise gerekli bütçemi ayarlayarak o bilgisayarı almak üzere oraya gittim. Bu sefer başka bir görevli benimle ilgilendi. Acer marka bilgisayarı almak istediğimi belirttim ve yeniden fiyatını sordum. Fiyatının önceki fiyata göre 150 TL daha fazla olduğunu gördüm. Ancak daha önceden kurtarma dvd sinin verildiğini söylendiği halde bu defa böyle bir dvd nin olmadığı görevli kişi tarafından söylendi. Kutusunda ise sadece küçük bir kullanım klavuzu olduğu söylendi.
Günümüzün ekonomik koşulları nedeniyle belli bir fiyat artışı maaruz görülebilir. Ancak bir süre önce bana gösterilen ve bir bilgisayar alınırken oldukça gerekli olan bu yazılım dvd si neden daha sonra ortadan kayboldu. Böyle bir meteryal böylesine büyük bir firma için bir kazanç kaynağı olamaz.
Tabiiki bilgisayarı almaktan vazgeçtim
Çoğu arkadaşımızın başına gelmiştir. Forumlarda da zaman zaman recovery ile ilgili olarak sorun yaşayan arkadaşları gözlemlemekteyiz. Yasal hakkımız olarak bu gerekli yazılımı zaten vermek zorundalar.
AMA NEDEN DVD İLK SORGULAMAMDA OLDUĞU HALDE İKİNCİ SORGULAMAMDA ORTADAN KAYBOLMUŞTU.
Dizüstü bilgisayar almak isteyen arkadaşlarımızın bu hususa önem vermelerini. Gerekirse kendi menfaatleri doğrultusunda ısrarla yasal hakkı olan yazılım dvd ya da cd lerini talep etmeleri bu bilgisayarda cd yada dvd yok gibi kandırmaca oyunlara gelmemelerini gerekirse o ürünü almaktan vazgeçmelerini..
Bu duyarlılıkla hareket ederek, bu yolla menfaat sağlamak isteyen birileri varsa onlara meydan vermemelerini siz forum sakinlerine önemle duyurmayı borç bilirim.

emre_224
12-03-2011, 00:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
198 mesaj

abicim nereye baksam.. senin bu konudan var.. lütfen acer kötü deme. firmayı kötülemiş olursun.
satan kişide sorun ara.ayrıyetten her vatan bilgisayarda böyle degildir.bir vatanda böyle diye digerleride öyle olacak hiç degildir.acer alan bi ton arkadaşım var alayıda iyiki almışım diyo..çünkü ürün kaliteli.parçaları iyi olandan alırsan pişman olmazsın

Banned
12-03-2011, 01:13   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Recovery işlemi illa dvd ile yapılacak diye bir olay olmadığı gibi satılan bilgisayarın yanında dvd setide verilecek diye bir olayda yok. Örneğin bazı hp sistemlerde dvd seti bilgisayar ile verilirken bazılarında hp tootls yazılımı ile kendi dvd setinizi kendiniz oluşturabiliyorsunuz, oluşturmanız gerekiyor. Aynı şekilde bazı acerlerdede bazılarında dvd seti verilirken bazılarında  kendinize dvd seti oluşturabiliyor hatta kurtarma ekranında kullanabileceğiniz  imaj oluşturabiliyorsunuz.  Bir diğer nokta öyle dvd  yada cd verilnesininşart olmasıda zaten artık pek gerekli değil. Windowsun kendi imaj alma özelliği ile (vista ve windows 7 de) rahatlıkla sistem yedeği oluşturup bunu dvd setinden çok daha avantajlı biçimde kullanabiliyorsunuz. Yetmez derseniz arconic / ghost gibi yazılımlar çok daha avantajlı şekilde siz sistem veya dosya kurtarma veyahut recovery seçenekleri sunmakta. Kısacası düşüncem bahsettiğiniz iki bilgisayarın markasını aynı olasa bile modeli aynı değildir ve hem dvd olayı hemde fiyat farkı bundan kaynaklanmaktadır.

Kapalı Hesap (154666)
12-03-2011, 01:23   |  #4  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: emre_224  
abicim nereye baksam.. senin bu konudan var.. lütfen acer kötü deme. firmayı kötülemiş olursun.
satan kişide sorun ara.ayrıyetten her vatan bilgisayarda böyle degildir.bir vatanda böyle diye digerleride öyle olacak hiç degildir.acer alan bi ton arkadaşım var alayıda iyiki almışım diyo..çünkü ürün kaliteli.parçaları iyi olandan alırsan pişman olmazsı
Acer kötü demedim ki. Bu markayı pek sevmiyorum. Ama o gün gördüğüm o ürün gerçekten güzel yapılmış.
Ayrıca sorun vatan bilgisayar firmasında yaşanan olayla ilgili bir sorun değildir. Çoğu firmada bile sorulduğunda yazılım dvd si verilmiyor demektedirler. Biz kullanıcılar bir bilgisayar alırken aynı zamanda yazılımı için ücret ödüyoruz. Ama yazılımsal sorun olduğunda firma garanti kapsamı dışında tutuyor. Bu durumda kullanıcılar mecburen servise ücretini ödemek zorunda bırakılıyor.
Yaşamış olduğum bu olay başka bir firmada da olabilirdi. Tesadüfen ilgilendiğim ürünün yazılım dvdsinin verildiğini öğrenmem benim o ürüne dikkatimi çekmişti. Belki başka firmalar da bu tür yanıltmacalar yapıyorlardır.
Burada amaç arkadaşların yazılım için ücret ödediğini ve nereden ürün alırlarsa alsınlar bilinçli olmaları gerektiğidir.

Kapalı Hesap (154666)
12-03-2011, 01:44   |  #5  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: khramn  
Recovery işlemi illa dvd ile yapılacak diye bir olay olmadığı gibi satılan bilgisayarın yanında dvd setide verilecek diye bir olayda yok. Örneğin bazı hp sistemlerde dvd seti bilgisayar ile verilirken bazılarında hp tootls yazılımı ile kendi dvd setinizi kendiniz oluşturabiliyorsunuz, oluşturmanız gerekiyor. Aynı şekilde bazı acerlerdede bazılarında dvd seti verilirken bazılarında  kendinize dvd seti oluşturabiliyor hatta kurtarma ekranında kullanabileceğiniz  imaj oluşturabiliyorsunuz.  Bir diğer nokta öyle dvd  yada cd verilnesininşart olmasıda zaten artık pek gerekli değil. Windowsun kendi imaj alma özelliği ile (vista ve windows 7 de) rahatlıkla sistem yedeği oluşturup bunu dvd setinden çok daha avantajlı biçimde kullanabiliyorsunuz. Yetmez derseniz arconic / ghost gibi yazılımlar çok daha avantajlı şekilde siz sistem veya dosya kurtarma veyahut recovery seçenekleri sunmakta. Kısacası düşüncem bahsettiğiniz iki bilgisayarın markasını aynı olasa bile modeli aynı değildir ve hem dvd olayı hemde fiyat farkı bundan kaynaklanmaktadır.
Gayet haklısın khramn
Ancak
İlk ilgilendiğimde bilgisayarın model numarasını zaten almıştım.
Yasal olarak firma bilgisayarında kullandığı yazılımları da vermek zorundadır. Ancak bunu bir cd ya da dvd şeklinde değil de hdd nin belli bir bölümüne kaydederek vermektedir. Herhangi bir yasal soruşturma olduğunda ise biz bu yazılımı hdd içerisinde kayıtlı olarak verdik diyerek yasal zorunluluktan kurtuluyorlar. Peki ama bu recovery bölümü zararlı bir yazılım tarafından ya da kullanım hatası ile bozulursa o zaman ne olacak.
Firma yetkilileri recovery dvd si hazırlanabileceğini söylüyor. Ama çoğu ürünlerde bir kez recovery oluşturabilme hakkı var. Peki bu recovery dvd yi oluştururken hata olasılığı yokmu. (Bir arkadaşımın başına geldi) Ayrıca recovery oluşturulmuş bu dvd ya da cd nin bir ömrü var ve bozulma olasılığı çok yüksek.
Acronis veya ghost türü yazılımların lisans ücretlerinin çok fazla olduğunu duymuştum.
AYRICA
Arkadaşım için almış olduğumuz samsung bilgisayarda da yazılım dvd si verilmemişti. Ancak kurtarma için oluşturulacak dvd için sınırı yoktu. istediğimiz kadar kurtarma dvd si oluşturabiliyorduk. Ben iki kez oluşturdum. Olası hata olabilme yada dvd lerin bozulma ihtimaline karşı. Ayrıca arkadaşımıza almış olduğum bilgisayarın klavuzunda şöyle bir ibare vardı. İstenirse kurtarma dvdleri firma tarafından gönderilir.

Banned
12-03-2011, 10:30   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bakın kendinizinde belirtiği gibi bu dvd verilmeme, yazılımların recovery bölümü olarak verilme olayı sadece acer'e değil samsung, hp , dell vs. gibi birçok üretici tarafındanda uygulanan bir uygulama. Peki neden samsung değilde acer sizi rahatsız ediyor. Bu durumdan rahatsız iseniz çıkıpta acer böyle yapıyor demeyin, çıkıp recovery uygulamasından şikayetçiyim ben tüm bilgisayarlarda yazılımların dvd ile verilmesini istiyorum deyin.

Kapalı Hesap (154666)
12-03-2011, 14:40   |  #7  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: khramn  
Bakın kendinizinde belirtiği gibi bu dvd verilmeme, yazılımların recovery bölümü olarak verilme olayı sadece acer'e değil samsung, hp , dell vs. gibi birçok üretici tarafındanda uygulanan bir uygulama. Peki neden samsung değilde acer sizi rahatsız ediyor. Bu durumdan rahatsız iseniz çıkıpta acer böyle yapıyor demeyin, çıkıp recovery uygulamasından şikayetçiyim ben tüm bilgisayarlarda yazılımların dvd ile verilmesini istiyorum deyin.
Ben sadece acer vermiyor ya da veriyor demedim ki. Acer markası beni rahatsız da etmiyor. Sadece o markayı pek beğenmiyorum demiştim. Belki de şimdiye kadar karşıma çıkmış olan acer ürünlerinde sorun yaşadığım içindir. Bu durum kişisel bir durumdur. Herkes her markayı sevmez ya. Ama dikkatli okursan sevmiyorum dediğim bu markanın bir modelini çok beğenmiştim. Bu da demek oluyorki her markanın iyi yada alt seviye üretimleri mutlaka vardır. Belki sen de Toshibayı sevmiyorsundur ya da samsung u.
BURADA BELİRTMEK İSTEDİĞİM ESAS KONU
Biz kullanıcılar sadece donanım için ücret ödemiyoruz. Bilgisayarda kullanılan ve gerekli olan birçok yazılım için de ücret ödüyoruz. Örnek lisanslı bir windows işletim sisteminin fiyatı ortalama 200TL Bilgisayarda kullanılan bu yazılımların sahte olma durumu sözkonusu olmadığına göre bu programların yasal kullanıcılarıyız.
Ama bu programlar her nedense (Duyduğum maazeret kopya yapmasınlar diye imiş) sadece recovery bölümünde paketlenmiş olarak veriliyor. Eğer recovery bölümü bozulursa (ki bu durum sık rastlanan bir durum) o zaman kullanıcı mecburen servis yolunu tutuyor. Firmalar yazılım için garanti vermedikleri için yazılımsal sorunların düzeltilmesi elbetteki bir ücret karşılığında oluyor.
Bilgisayarla ilgilenen buradaki çoğu arkadaşımız nasıl kullanacağı konusunda bilgili. Dolayısı ile bir sorun olduğunda sistemi nasıl kurtaracaklarını gayet iyi biliyor. Ama bilgisayar konusunda tecrübesiz kullanıcılar ne yapıyor dersin.
Zaten burada recovery uygulamasının dezavantajlarını anlatarak kullanıcıların yasal haklarını az da olsa hatırlatmaya çalıştım. Elbetteki kişi haklarını dilediği şekilde kullanır. İsterse ben sadece bilgisayarı alıp çıkacağım bile diyebilir.

Banned
13-03-2011, 01:24   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
188 mesaj

Şimdi tüm markalarda dvd yanında verilmiyor,bildiğim kadarıyla ...
Hepsi Recovery'li sisteme geçti ...

Kapalı Hesap (154666)
13-03-2011, 06:51   |  #9  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: cy  
Şimdi tüm markalarda dvd yanında verilmiyor,bildiğim kadarıyla ...
Hepsi Recovery'li sisteme geçti ...
Aslında değilmiş.
 Yasal olarak yazılımın harddiskte verilmesi harddisk yazılımının da garantiye girmesine sebebiyet verir. Hiçbir firma bunu garanti edemiyeceği için yazılımları cd şeklinde vermek zorundadır. Şu an yasada konuyla ilgili netlik bulunmadığı için üretici firmalar cd yi çaktırmadan elaltı ediyorlar.