dizüstüm 2gb tek rami kaldırırmı?

irfankeskin61
01-04-2009, 08:00   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,248 mesaj

Dell 9300 model laptopum var. 512 mb bellekle gelmişti. ben alırken 512 mb daha taktırdım. anakart desteği sanırım 533 mhz. Ramlerden biri bozuldu. 512 mb pek tatmin etmiyor. ram almayı düşünüyorum. anakart çift slot olduğundan ileriyi düşünerek yüksek sığalı bir ram almak istedim. 2 gb almayı düşünüyorum ama bilgisayarı aldığımda ram destekleri içinde 2 gb yoktu. Gerçi o dönem 2 gblık tek ramde yoktu. Şimdi sorun çıkar mı çıkmazmı tedirginim. 1 gb 2 tane alsam ilerde biri işe yaramayacak (3 ya da 4 gb'a geçmek için -bildiğim kadarıyla vistada en ideali 3 gb). 2 gb alsam çalışacak mı Allah bilir. Almak istediğim ürünün linkini aşağıda verdim. Deneme şansım yok. Konu hakkında uzman arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bugün ya da en geç yarın siparişimi vermeyi düşünüyorum.

ya da

2 tane http://www.hepsiburada.com/kings ... 7&productid=bd81598

fiyat performankonusunda bi sorum yok tek öğrenmek istediğim sistemimin tek 2 gb rami kaldırıp kaldırmayacağı.

Şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 01 Nisan 2009 09:22
silici06
01-04-2009, 10:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
702 mesaj

en iyisi denemektir, (ben olsam denerim) hepsiburada yı boşver, laptobu yanına al güvenilir yada tanıdığın bir mağzaya git 2 gb 800 mhz ram alacağını söyle fakat laptop destekler mi desteklemez mi bilmediğini söyle, desteklerse alacağını mutlaka söyle, onlar da denemek için teknik servise laptobu aldıklarında sende yanlarında ol. desteklerse 2 tane 2 gb al çok iyi olur.. ramleri denemeden önce biosunun da güncel olduğuna emin ol.

eğer yok ben internetten alacam başka yerden alamam dersen, laptobun sitesine gir model numarasını yaz kullanım kitapçığını yani manueli indir incele orda mutlaka yazar neyi ne kadar desteklediği. ama maneulde yazan değerler bios update ile değişebiliyor bazen... onun için en iyisi denemek;)

emre__
01-04-2009, 11:09   |  #3  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

üreticinin web sitesine bak en fazla ne kadar destekliyo baya eskiyse maksimum 2 gb destekler ama tek slotta olurmu onu bilmiyorum.

Mustafa@PC
01-04-2009, 13:13   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

bence olur ama sen yinede websayfsına bak...

irfankeskin61
02-04-2009, 02:49   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

şu an kullandığım masaüstü bilgisayarın anakartı kendi kitapçığı hatta internet üzerinde kendi anasayfasında (MSI) açıklamalarına göre max 1gb + 1gb = 2 gb rami destekliyordu (çift slot). Anakartın hızı 667hmh. Çift slot olduğundan ileriyide düşünerek kendim 2 GB tek 800 mhz ram aldım. Desteklemişti. Yine de insan emin olamıyor tabi. Bilgisayarı alıp mağazaya giderek deneme yolu ile de bu kontrol edilebilir. Ama İstanbul'da değilim. Çok farketmese de bazen internetle 2 katına yakın fiyat farkları olabiliyor aynı üründe. O yüzden, desteklediğinde alacağım taahhütü ile iş görüp işleri sapasarmakta pek mantıklı gelmiyor bana. Sadece deneme yaptılar diye 25-30 ytl fazladan vermek istemiyorum. Kendim yapabildiğim birşey sonuçta. Sadece konu hakkında genel bilgisi olan arkadaş var mı diye baktım. Dediğiniz yolları uygulamaya çalışırım. İlgilendiğiniz için sağolun.

irfankeskin61
03-04-2009, 03:19   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Peki buna 800 mhz 1 gb ram alsam olur mu?