Donanım Sorunu

HPQ-User
11-02-2012, 14:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

eeerrraaannn sormuş:
Laptop'umun modeli Acer Notebook Aspire 5740G ve yaklaşık 18 aydır kullanıyorum. Üzerinde yapılan tek değişiklik aynı Mz hızda Samsung 4 GB (2+2) olan ramleri Kingston 8 GB (4+4) ramlar ile değiştirmem. Bunun dışında hiçbir değişiklik yapılmadı veya hiçbir servise gitmedi bilgisayarım. Çok oyun oynadım hala da oynardım sorun çıkana kadar ama hep dikkatli davrandım, çünkü ısınma sorunu önemli bir hal alabiliyor. Bu anlamda bir soğutucu da aldım. Çok verim verdiklerine inanmıyorum ya haydi neyse. Oyun oynarken ısındığı için, en fazla 60dkda bir oyundan çıkıp soğumasını beklerdim, yani böyle iyi baktım bilgisayara. Fakat 22 Ocakta yine oyun oynarken, çok da güçlü bir oyun değil The Sims 3 World Adventures oynarken, bilgisayarım kapandı, sanırım ısındığından. Ve bir süre açılmadı, ben de işlemci ısındığı için, yanmasını önlemek için bilgisayarın böyle bir önlem aldığını düşündüm, şu ana kadar bir sorun yok. Sonra açtım bilgisayarı, Windows onarma ekranı çıktı, bunda da sorun yoktur diye düşündüm, çünkü aniden kapandığı için windows bunu genelde yapıyor diye düşündüm. Tam bunu yaparken de bilgisayarım kapandı, ve bir daha açılmadı. Ne elektrik alıyor ne pili çıkardığımda çalışıyor ne pilsiz. Ben işlemcinin yanmış olabileceğinden şüphelendim. Sizce ihtimaller neler olabilir ? Anakart da olabilir tahminime göre. Bilgisayarımı ayda bir yedekliyorum çünkü öğrenci olduğum için çok fazla ödev riskte oluyor. Bu yüzden servise verirken (evet iki gün sorna servise verdim 24 Ocak'ta.) içinden harddiskimi aldım, çünkü format atabileceklerine dair bir kağıt imzalıyoruz biliyorsunuz; benim de bilgisayarımda mali değeri yüksek olan tezim bulunmaktaydı be bu sebeple harddiskimi aldım, garanti kapsamında buna hakkım var sanırım. Bilgisayarıma da böyle bir not düştüm, sorunumun donanım haynaklı olduğunu biliyorum dedim benzer şeyleri not olarak yazdım bilgisayara. Servis donanım sorunumu çözecektir eminim, fakat benim derdim harddiskim ile. Harddiskimi başka bir laptopa taktım, ve aynı windows auto repair on startup programı çıktı. Fakat sorunu çözemedi. Taktığım bilgisayar ise Samsung 1 aylık bir laptop, hiçbir sorunu yok, içi bomboş daha kullanılmamış bir ürün bu yüzden buna taktım, fakat sorunu çözemedi. windows tam açılırken mavi ekran çıkıp yine windowsu onarma sayfasını açıyor, o da işlem yapıyor sorun aranıyor yazıyor bir şey çıkmıyor, sistem geri yükleme vesaire de yaptım o da olmadı. Sonra da şey düşündüm, acaba windows donanımsal bir sorun algıladığı için, Acer bilgisayarım sağlam olarak geldiğinde ona takarsam sorunları çözer. Fakat emin olamadım, gerçek bir teknisyenin fikrini almak istedim. Danışmadığım kişi kalmadı, ama bilgilerimi formatsız kurtarmak istiyorum...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Acer Aspire 5740G Notebook

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:9.0.1) Gecko/20100101 Firefox/9.0.1

Erdem_Aydın
11-02-2012, 16:40   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Arkadaşım önce bu cihazı al. TAVSİYEM
Daha sonra hddyi içine yerleştir. Harici disk gibi başka bi bilgisayara usb den artık bağlayabilirsin ve dosyalarını alabilirsin. Kolay gelsin :))