donanımımda bir sorun var

skolmashi
06-10-2009, 02:25   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Mrb arkadaslar konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın..Sorunum xp açılırken sağa doğru dönen şerit 32 sn boyunca dönerken vista neden 7 sn dönüyor? ve celeron bilgisayarlarda xp daha erken acılıyor benim pc im celeronlardan daha yüksek boyle bir performans almamam lazım.sistemimin yüksek oldugunu düşünüyorym fakat xp de boyle bir performans almam beni cok düşündürüyor.fakat vistada hiçbir problem olmuyor
bios ayarlarına girdim işlemciyi manuel olarak en son ayara getirdim bu sefer xp daha erken acılmaya başladı o bashettigim şerit 15 sn demiyor bile ben xp kullanıcam zaman o bilgisayarın erken acılması için işlemciyi overclock mu yapmam lazım? biosla oynamadan xp nin düzgün açılması için ne yapmam gerekir?
hertürlü yontemi denedim ve sonuç bulamadım.. bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..

donanım bilgileri;
GİGABİYTE GA-MA78GM-S2H
ASUS EAH 3650 512 MB 128 BİT
SEAGATE 160 GB 7200 RMP 8MB SATA
AMD ATHLON64X 5000+ 2.6 GHZ İŞLEMCİ
2 gb kingston ram 667 mhz

Murat.
06-10-2009, 08:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

XP işletim sisteminizi bakım yapmanız gerekiyor. Sırasıyla bunları yapın;
-Başlat>çalıştır>msconfig yazın başlangıçta gereksiz olan programların yanındaki kutucuklardaki tikleri kaldırın.
-Kullanmadığınız gereksiz programları sisteminizden kaldırın.
-Eset, kaspersk AV. ve spayware doctor programları ile virüs ve spam temizliği yapın.
-CCleaner programı ile sistem temizliği yapın.
-XP nin kurulu olduğu bölümü birleştirin.

skolmashi
06-10-2009, 18:37   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj

bütün diskleri biçimlendirerek tertemiz format cekiyorum driverleri yüklemeden daha başlıyor bu sorun yani bahsettiginiz yontemlerin hepsini uyguladım.bahsettigim gibi bios dan işlemcinin voltajına dokunmadan hız ayarını auto dan manuel olarak en son hıza getirdigimde sorun düzeliyor ama ben bios ayarlarıyla oynama istemiyorum cunku pc yi aldıgımda hersey normal ayarlardaydı

Murat.
06-10-2009, 19:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

xp kurulumu yaptığınız cd yi değiştirin. Muhtemelen xp kurulum sırasında bir sorun yaşıyor. Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir arkadaşınızdan sağlam bir xp cd si edinin.

skolmashi
06-10-2009, 20:14   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

yardımlarınız için hepinize tesekkür ederim ama denemedigim xp cd si kalmadı:(

skolmashi
26-12-2010, 04:06   |  #6  
OP Yeni Üye
22 mesaj

merhaba sorunu çözdüm hard diskin sata kablosu anakartta sata2 adlı yuvaya takılıydı ,onu çıkarıp sata1 adlı yuvaya takınca sistem erken açılmaya başladı 37 sn de masa üstü hazır:D