donma

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
maybesomeday
17-02-2005, 15:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

yeni bir bilgisayar aldım.. pentium4 3.0, 256 mgbyt ati radeon 9600pro ekran kartı, 1 gbyte ddrram.. doom3'te 5dk içinde donuyo reset atmak zorunda kalıyorum..knight online'da da aynen öyle..halflif2'nin demosunu oynadım onda da seyrek de olsa donma oldu.. sorun nerde ne yapmalıyım? yardım ederseniz sevinirim..

Eyüp Korkusuz
17-02-2005, 18:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Sistemin kıyak agam ama driver larında bi sorun olduğunu tahmin ediyorum driverlarını güncelleyip öyle dene o sistemle rahat oynaman lazım diye düşünüyorum...

maybesomeday
17-02-2005, 19:23   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

ati'nin sitesinden ekran kartının son driverını yükledim.. tekrar tekrar kaldırıp yükledim. ne yaptıysam olmadı..

jaina
17-02-2005, 19:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İlk olarak anakartın ne?
ramlerini 512*2 mı yoksa tek Dimm 1gb mı?
İşlemci sıcaklıklarında anormal fazla bir şey gördünmü?

Bu dediklerini masa üstünde prime95, 3dmark2005 gibi bir program çalışırkende yapıyor mu?

maybesomeday
17-02-2005, 21:10   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

anakartım asus p4800s-x.. ramlerim 512*2.. o programlar yok.. anormal bişey görmedim sıcaklık konusunda.. ve ya anormal derken ne olabilir mesela?

Eyüp Korkusuz
18-02-2005, 10:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Sistemini kurarken bi aksilik veya yanlış bi işlem yaptığını düşünüyormusun benim aklıma başka bi sorun gelmiyor çok ilginç bi durum...

maybesomeday
18-02-2005, 14:00   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

tekrar format attım.. en baştan her şeyi yükledim.. ekran kartının son driverını yükledim sadece.. bi umut olur dedim.. yine olmadı.. oyunları oynadığım süre boyunca süper bir performans var.. ama donup kalıyo bir süre sonra.. artık aldığım yere geri götürüp baktırcam sanırım.. kimse anlam veremiyor çünkü..

maybesomeday
24-02-2005, 18:51   |  #8  
OP Taze Üye
8 mesaj

bilgisayarcıya götürdüm bilgisayarı..orda yeniden windows yüklediler sorunsuz çalıştı.. ancak ben evde service pack2'li winxp kurunca aynı sorun tekrarlanıyor.. acaba işletim sisteminden kaynaklanan bir sorun olabilir mi? bu arada aynı bilgisayarda half life2'yi tamamen sorunsuz oynayabiliyorum..

jaina
24-02-2005, 23:26   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Arkadaş ilk olarak şunu yapmanı tavsiye ederim.

Bilgisayarına radeon yeni driver ini yükle. 5.2 olması lazım. Bunu indir, ayrıca directx 9.0c yide ayrı olarak indir.

Bilgisayarına format at, bu dediğim dosyaları varsa ikinci harddiskine yoksa bir cd ye kaydet, ondan sonra bilgisayar format atıldıktan sonra ilk olarak directx ile ekran kartı sürücülerini yükle

Ardından hiçbir şekilde win xp update yada internete bağlanmadan bilgisayara bir oyun yükle, normalde sorun çıkaran oyunları. Bakalım aynı sorunları çıkacak mı?

Ayrıca buradakiler cevap veriyor ancak sen sorulan sorulara cevap vermiyorsun, anakartın ne marka?

maybesomeday
25-02-2005, 02:33   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj

jaina 5. mesaja bakarsan anakartımın markasını yazdım ama bi daha yazayım..asus p4p800s-x.. radeon un yeni driverını yükledim zaten..

jaina
26-02-2005, 20:31   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Pardon ya, 4-5 foruma birden girip buraya gelince gece geçde olaıyor kafa kalmıyor bazen.....

Onun dışında benim demek istediğim, eğer bu kadar sorun oluyorsa,

Git bir arkadaşından yada bir bilgisayarcıya kasanla git. Bİr ekran kartı al, aynı oyunlar düşük ayarlarda dene bakalım olacak mı? Eğer sorun giderse, ekran kartı sorun garantisine gönderirsin.

Ancak sorun devam ederse ramleri değiştir, buda basit bir test, hemen anlarsın

Eğer buda olmazsa bence anakartı değiştir, bu biraz zaman alabilir, o yüzden ya pcden anlayan bir arkadaşın bir anakart getirecek yada bir bilgisayarcıya gidip başka bir anakartla deneyeceksiniz.

Anakart genelde kimsenin aklına gelmez ancak bazen en büyük kıılığı onlar çıkarabiliyor.

Birde Power supplyinin markası ne? Ayrıca power supply inin kötü olmasındanda kaynaklanabilir.

O yüzden sana prime95 yada pcmark 2004 türü programları yap dedim, bakalım aynı sorunları oyunlar dışındada veriyor mu diye? Çünkü pcye yüklenen programlar bunlar..

kolay gelsin