Dosyalar silindi sitem başlatılamıyor

HPQ-User
28-07-2008, 01:12   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

caycı-cocuk sormuş:
Yeni olan hdd (samsung 320GB) ime Vista starter işletim sistemini başarıyla kurdum. Daha sonra neler olacağını görmek için dosyaları silmeye başladım.(Bilinçli olarak) Sitem bana yeniden başlatılsın uyarısı verdiği halde ben erteledim. sonra işim bitince kapadım. Ertesigün pc'yi açtığımda Vindovs başlatılamıyor yazısı çıktı. Tüm başlatma seçeneklerini denediğim halde vista'yı başlatamadım. Yeniden sidiyi taktığında bile sidiyi okumuyor. Kısaca hiçbir fonksiyon çalışmıyor. Bios ve setup gibi ayarlarıda bilmiyorum. Pc'de oldukça açemiyim. İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür der çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılarınla..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Samsung hdd 320 GB 7200 rpm.  Asus p5b Anakart. İntel E7200 2.53mhz .1+1 667mhz Ram. Ati radion HD 3650  512 mb DDR3

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

hiko91
28-07-2008, 01:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

windowsla saka olmaz ıns ogrenmıssındır.format cekmen lazım .nasıl dıosan google den arattır bulursun

GazI_9o9
28-07-2008, 01:44   |  #3  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,126 mesaj

"recovery disk" ide denedin mi?artık çoğu pc ile beraber bir tane veriyorlar.

Kapalı Hesap (34907)
28-07-2008, 10:00   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım format atacaksınız
Bir CD veya DVD'den Windows'u başlatma
bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz

Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz(Save settings and Exit)

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3. Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4. Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

daha ayrıntılı BİOS ve donanım güncellemeleri hakkında bilgi istiyorsanız.

tüm donanım sürücüleri

ayka
28-07-2008, 10:28   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşım senin sorunun ram de onu hemen değiştir yoksa bilgisayarı hiç kullanamazsın

Fatih_ARMAĞAN
28-07-2008, 10:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

ilk denemenizde başarılı şekilde kurulumu gerçekleştirmişsiniz...
dosyalar bozulduktan cd ile kurulum başlatmak istediğinizde  neden kurulum yapamıyorsunuz? çok garip geldi bana..

donanımsal bir değişiklikte yapmadınızmı ?
bios unuzun First Boot seçeneğinde Cd/DVD nin seçili olduğundan eminmiyiz ???

caycı-cocuk
29-07-2008, 00:17   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Sevgili Suat666. Gönderdiğin bilgiler gerçekte çok güzel.Benim sorunumu çok iyi anlamışsın ve tam ihtiyacım olan bilgiyi ve izlemem gereken yolu göstermişsin.Teşekkür ederim.Ben sorunu çözdüm,yeniden hdd'yi kullanmaya başladım.Benim için önemli olan maddiyat değildi,önemliolan (senin sayenlede olsa)sorunu çözebilmekti.Bunun için gerçekten çok mutluyum.Herşey için tekrar çok  teşekkür ederim.Allah işini,gücünü,rast getirsin.Sağlık ve esenlikler dilerim.

hiko91
29-07-2008, 00:31   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

sorunun cozuldugune sevındım.ins bıdaha boyle sorunlarla karsılaşmazsın:)