Dünyada kaçıncıyız

soulmy
29-05-2008, 21:37   |  #1  
soulmy avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,937 mesaj

Dünya’da mevcut 210 kadar devlet arasında, bazı durumlarda kaçınca sırada olduğumuzu biliyor muydunuz?

Fındık üretimi 1.
İncir üretimi 1.
Koyun sütü üretimi 1.
Keçi sütü üretimi 1.
Bor rezervi 1.
Krom rezervi 1.
Toryum rezervi 1.
İsraf etme 1. Ağlıyor
Altın rezervi 2.
Orman tahribatı 2.
Trafik kazası 2. Ağlıyor
Kumar oynama 2.
Karpuz üretimi 2.
Zeytin üretimi 2.
Alkollü içki tüketimi 3.
Tekstil ihracatı 3.
Futbol milli takımı 3.
Zeytinyağı üretimi 4.
Ayçiçeği üretimi 4.
Sigara tüketimi 4. Ağlıyor
Sebze üretimi 4.
Çay üretimi 5.
Koyun yetiştiriciliği 5.
Keçi yetiştiriciliği 5.
Ordu gücü 5.
Pamuk üretimi 5.
Soğan üretimi 6.
Üzüm üretimi 6.
Yün üretimi 6.
Bal üretimi 7.
Limon üretimi 7.
Cıva üretimi 7.
Katır sayısı 7.
Buğday üretimi 7.
Tütün tüketimi 7.
Hububat üretimi 8.
Çavdar üretimi 8.
Merkep sayısı 8.
İnek sütü üretimi 8.
Endüstri payı 9.
Mısır üretimi 9.
Arpa üretimi 10.
Portakal üretimi 10
At yetiştiriciliği 12.
Tereyağı üretimi 13.
Ham çelik üretimi 13.
Sigara üretimi 14.
Sığır üretimi 14.
Çimento üretimi 15.
Patates üretimi 15.
Taşıt aracı sayısı 15.
Pazarlarda büyüme 15.
Turist çekme 15.
Kömür üretimi 15.
Nüfus 16.
Ekonomi 17.
İhracat 18.

Reborn91
29-05-2008, 23:54   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

ekonomide kaçıncıyız acaba???
bu üretilen mallara verilen para hangi ülkelere gidiyor acaba?
başbakan hangi ülkelerle geleceğin madeni BOR'u açık arttırmaya cıkartıyor acaba?
üretilen bunca şeyden kaçı halka tekrar donuyor acaba?
asgari ücrette kaçıncıyız dünyada?
benzin fiyatlarında kaçıncıyız ya ?
peki internet tarife ücretlerinde??
köprü geçiş ücretlerinde??
dinin siyaseete karıştıran kaçıncı ülkeyiz dünyada?
üniversite bitirme yerine imamhatip bitirmenin adam sayıldıgı kacıncı ülke?
bilgisi olanın değil üstte torpili olanın başa geldiği kacıncı sıradayız?
açlık sınırında kaçıncı sıradayız?
ya vergilerde?? bu kadar vergi alan kaçıncı ülkeyiz?
kültür başkenti adı altında vergi alan kacıncı ülkeyiz?
çiftçimize "ananı da al git " diyen başbakanın kaçıncı ülkesiyiz??
birde bu açıdan bakın..

UYAN TÜRK GENÇLİĞİ !!

nightdark
30-05-2008, 01:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
328 mesaj

ne kadar pesimist sizin be kardeşim.

mis gibi ülkemiz var.

reactor
30-05-2008, 03:35   |  #4  
reactor avatarı
Yıllanmış Üye
287 mesaj

diğerlerini bilmem ama maden rezervleri konusunda hatalı bilgiler içeriyor. altın, krom rezervleri hatalı mta nın sitesinden öğrenebilirsiniz doğrusunu. espiri olsun diye yazılmış bir konu ise özürdiliyorum.

bir dost
30-05-2008, 11:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

rakamlar pek inandırıcı gelmedi bana.  
Alkollü içki tüketimi 3.-adamlar gece gündüz içki içiyor nasıl 3.yüz
Futbol milli takımı 3.---3.lük hangi yılda kaldı şuan 20'li sıralardayız
Katır sayısı 7.---------
Merkep sayısı 8.-------- kaçıncı yüzyılın istatistiki bilgisi acaba
Koyun sütü üretimi 1.
Keçi sütü üretimi 1.
İsraf etme 1.
Kumar oynama 2.

israf, kumar,katır,merkep  bunlar inandırıcı şeyler değil ama listeyi uzatmaya gerek görmüyorum

Son Düzenleme: bir dost ~ 30 Mayıs 2008 11:35
viking20
30-05-2008, 11:31   |  #6  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Altın rezervi 2.
????!!!
kim diyor bunu???
iyice saçmalamış,tam bir zırva.Epeyce yılını bu konuya vermiş\çalışmış biri olarak söylüyorum.

_AFD_
30-05-2008, 11:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

bence de ...

Z1mBaBwE
30-05-2008, 16:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Bende birşeyler ekliyeyim

Cesurlukta 1.
Yardım severlikte 1.
Birbirimize düşman olmada 1.

samet1986
30-05-2008, 18:10   |  #9  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
viking20
Altın rezervi 2.
????!!!
kim diyor bunu???
iyice saçmalamış,tam bir zırva.Epeyce yılını bu konuya vermiş\çalışmış biri olarak söylüyorum.
2. miyiz onu bilemem ama şu an yabancı ülkelere resmen "dağıttığımız" Kaz dağı altında ki rezervlerle en az ilk 5'e gireceğimiz kesin...

Methodman
30-05-2008, 20:39   |  #10  
Yeni Üye
33 mesaj

Sallama bunlar

supercocuk
02-06-2008, 16:37   |  #11  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Tarihi geçmiş ve uyudurulmuş şeyler bunlar.Bir yandan ise burhaniye/örenli biri olarak kaz dağından alınan altınları katsak bile yinede güney afrika ve diğer altın rezervcisi ülkeleri geçmemiz imkansız.

Selçuk İslamoğlu
02-06-2008, 16:56   |  #12  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Bor rezervi geyiği de babam ilkokuldayken bile vardı, hala var. Bir icraat yok... Balon bir madde gibi geliyor artık bana...

R3QU3M
Bende birşeyler ekliyeyim

Cesurlukta 1.
Yardım severlikte 1.
Birbirimize düşman olmada 1.

3.sü garanti de...

Cesurluk konusunda, "Erkekliğin yüzde 90'ı kaçmaktır", "Türk'ün aklı ya s.çarken ya kaçarken gelir" gibi Atasözü olmasa da deyimlerimiz meşhurdur. O yüzden bilemeyeceğim. Yardım Severlik konusuna hiç girmeyeceğim. Pek görünürlerde kalmadı, belki memleketin ücra köşelerinde...

viking20
02-06-2008, 17:29   |  #13  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

[2. miyiz onu bilemem ama şu an yabancı ülkelere resmen "dağıttığımız" Kaz dağı altında ki rezervlerle en az ilk 5'e gireceğimiz kesin...](Alıntı)
---
bir maden yatağını değerlendirirken rezerv ve tenör değerlerine birlikte bakmak gerekir,ondan sonra bir yorum yapılabilir ancak.Bildiğim kadar da Kazdağında ki tenörler düşük(medyadan duyduklarımız\öğrendiğimize göre).

samet1986
02-06-2008, 23:50   |  #14  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
viking20
[2. miyiz onu bilemem ama şu an yabancı ülkelere resmen "dağıttığımız" Kaz dağı altında ki rezervlerle en az ilk 5'e gireceğimiz kesin...](Alıntı)
---
bir maden yatağını değerlendirirken rezerv ve tenör değerlerine birlikte bakmak gerekir,ondan sonra bir yorum yapılabilir ancak.Bildiğim kadar da Kazdağında ki tenörler düşük(medyadan duyduklarımız\öğrendiğimize göre).
Medyanın ipiyle kuyuya inmemek lazım Onay

Benimde duyduğum kadarıyla(kaynak medya değil, bizzat bu işleri araştıran yakınım) yıllardır Kaz dağı altında uluslararası firmalar "cirit atmakta"... Ehh altını çıkarırken kullanılan siyanür sayesinde verimsiz hale gelen toprakta bizlere hediye olarak kalıyor...

Bu paragrafı yazdıktan sonra biraz arama yaptım. Tam da benim düşündüğüm gibi düşünen biri varmış. Okursan sevinirim ;

Ve bu yazı;

Kısacası "KAZ BABAM KAZ..."  Birgün sonu gelir dağın, bizim geleceğimizin ki gibi...

Son Düzenleme: samet1986 ~ 02 Haziran 2008 23:52
viking20
03-06-2008, 13:00   |  #15  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
7,681 mesaj

[Kaz Dağı’nda altın çıkarılırsa; 1 trilyon tondan fazla toprak işlenecek, 400 bin ton siyanür kullanılacak; 2 milyon 580 bin dönüm orman, 10 milyon zeytin ağacı etkilenecek; su kaynakları gün geçtikçe kirlenecek.; orman köylülerinin geçim kaynağı azalacak ve orman köylüleri göç etmek zorunda kalacak; bu yapay felaketten 20 bin zeytin üreticisi, 80 bin zeytin işçisi ile 30 bin aile etkilenecek.

Bir altın madeninin ömrünün kaç yıl olduğunu biliyor musunuz? Yaklaşık 10 yıl kadar. Kaz Dağı nda altın çıkarılırsa; 10 yıl sonra siyanürle dolan toprak üzerinde hiçbirşey yetişmeyecek. Sadece 10 yıl içinde verilen bu zararın etkileri 10 larca yıl devam edecek. Yüzyıllar boyunca doğrudan ve dolaylı etkilerle insanlarımızı etkileyecek.

Belki Kaz Dağının altında milyonlarca dolarlık altın var. Ama bunun geliri ekonomik, sosyal ve insani maliyetinin kat ve kat altında kalıyor. Çünkü etkilerine yüzyıllar boyunca katlanacağız. Kimse bu sorumluluğu üzerine alamaz. Geleceğimizin teminatlarını kimse günlük kazançlar uğruna harcayamaz. Buna dur demenin zamanı gelmiştir].
(verdiğin metinden alıntı)
evet öyle ,bende çevre dostuyum\duyarlıyım.Ve iddia edilirki altın ve petrol kimseye mutluluk getirmiyor:)

supercocuk
03-06-2008, 13:22   |  #16  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Ülke olarak hiçbirşeye göğüs geremiyoruz.Kurtuluş savaşından anlımızın akıyla çıktık ama hala daha Atatürk'ün o izlemizi istediği yola ulaşamadık.Sorun baştakilermi yoksa bizmiyiz polemik yaratmaya gerek yok sonuçta ülke bizim.Ama her ne olursa olsun şu anki halimiz dünyada kaçıncı olduğumuzdan daha önemli.Kazdağı'nda çıkarılacak olan siyanürlü altın yüzünden birçok aile etkilecek ve bölgenin verimli zeytin ağaçları,mis gibi ormanları etkilenecek.Ben şahsen orada yaşıyorum ve biliyorum.Bütün okullarda,işyerlerinde felan hep pankartlar var "Siyanürlü Altına Hayır" başlıklı.Gelin görünki sıcak para devletin her zaman hoşuna gitmekte.

Z1mBaBwE
07-06-2008, 17:13   |  #17  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Bor rezervi geyiği de babam ilkokuldayken bile vardı, hala var. Bir icraat yok... Balon bir madde gibi geliyor artık bana...

3.sü garanti de...

Cesurluk konusunda, "Erkekliğin yüzde 90'ı kaçmaktır", "Türk'ün aklı ya s.çarken ya kaçarken gelir" gibi Atasözü olmasa da deyimlerimiz meşhurdur. O yüzden bilemeyeceğim. Yardım Severlik konusuna hiç girmeyeceğim. Pek görünürlerde kalmadı, belki memleketin ücra köşelerinde...

Abi yardım severlik derken bunu demek istedim mesela bir kaza oldu yaralılara yardım etmek isteyen vatandaşlarımız kaş yapmak isterken göz çıkarıyorlar yaşayan adamıda öldürüyorlar sanırım yardım severliği tam açamadım orda KahkahaKahkaha

Der Rote BaroN
16-06-2008, 00:25   |  #18  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Bu bilgiler, 80'lerde basılan almanaklarda kalmış bilgiler.

SaGoPa KaJMeR.
16-06-2008, 05:21   |  #19  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
kickshaw
Bu bilgiler, 80'lerde basılan almanaklarda kalmış bilgiler.
Aynen Beğendim Katılıyorum Tarih oldu Bu bilgiler

XxXDaRKoXxX
16-06-2008, 11:55   |  #20  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Onu bunu bilmem ben...

Kullanılmayan Bor'un rezervi isterse 1 milyon ton olsun işe yaramaz!!!
Kullanılmayan Altının rezervi isterse 1 milyon ton olsun işe yaramaz!!!

Arkadaşlar bunlar sadece insanları biraz daha avutmak için yapılan şeyler! Bazıları doğru olabilir ama abartılan şeylerde var!!!

Altın arama konusunda kesin deliller var. Siyanür kullanımı konusu da doğru Kaz Dağı'nın altındaki altınları başkaları arıyor. Bu benim aklıma Afrika'yı getirdi. ( Biraz OKS bilgilerimi kullanayım :) ) Afrika İngiltere, Fransa gibi sömürgeci devletlerinin sömürgesi olurken sadece halk soyulmamıştır! O zaman İngiltere oradaki altınları aldı eritti ve bugün İgiltere sınırları içerisindeki bir dağa koydu. Bugün sterlin neden 2 YTL bundan. Sadece bu değil. Bu bir şey değil zaten. Coğrafi keşiflerle Amerika bulunmsı basit birşey değil. Yine İngiltere, Fransa, İspanyollar vs. oraya sömüge kurdu ve gemilerle altın getirdiler.

Arkadaşlar altın rezervi konusu bundan farklı bir olay. Biz altın rezervinde hiç bir zaman 2. olmadık. O gemilerde en azından 2-3 ton altın olduğu biliniyordu ki İngiltere Nereden baksanız oraya 1500 lerde girdi ve taa 1750 lerde 13 Amerikan kolonisiyle savaşınca çıktı. Altın rezervi konusu bu kadar basit değil yani arkadaşlar ;)

Not: Bir devletin parasının değeri altın rezervi ile de ilgilidir. işte bizim gizli odamız. http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=337367

Son Düzenleme: XxXDaRKoXxX ~ 16 Haziran 2008 11:59