Dünyanın En Büyük Virüsleri,Burada (Chip-Özel)

Turkish Developer
03-05-2009, 15:50   |  #1  
Turkish Developer avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Geçtiğimiz Günlerde,Amerika Birleşik Devletleri, Bilişim Teknolojileri ve Gazetecileri Kapsamında Gerçekleştirilen Bir Araştırmada,Günümüze Kadar Büyük Zararlar Meydana Getiren En Kötü ve Şiddetli Zararlı Yazılımların Bir Analizini Sonuçlandırdılar. Bu Konuda Bilgi Sağlaması Açısından Dünyayı Tehdit Eden Diğer Zararlılar Hakkında da Kısa Bir Bilgi ve Değerlendirmeyide Siz Değerli Okur ve Ziyaretçilerin Bilgisine Sunmak Maksadında Yer Vermeye çalışacağım :) ve Büyük keyifle Okuyacağınızı Umuyorum...

Şimdi İsterseniz, Keyifli Bir Mikrop Yolculuğuna Çıkalım, Ne Dersiniz ? :)

Brain
Günümüzde'de Halen Daha Adı Geçen DOS un Microsoft Sistemlerini Hedef Alıyordu.Bu Zararlı İki Öz Kardeş Tarafından Geliştirilmişti 1986 Son Çeyreğinde.

Nimda
Bu Sektörde En Hızlı Yayılan ve Bu rekoru 20 dk. da Tutmakla Koruyan Bu Zararlı,Süre Bazında Yayılan En Hızlı Kötü Yazılımdı

Storm
Storm İçin Ne Derseniz Diyebilirsiniz. Hatta Terminolojisine Bağlı her Türlü kelimenin Fırtınasını Estiriyordu.Yaklaşık 2 Yıl Önce Belirgin Olarak Ortaya Çıkan zararlı, Çok Kısa Bir Zaman Diliminde,Deactive Edildi ve Gömüldü. tekrar Hortlayıp Hortlamayacağı Belli Değil :)

Creeper
1970 li Yılların Sonunda B. Thomas Tarafından, TnX Yazılımıyla Oluşturuldu,ve Bu Virüs Noltalji de Yerini Alıyor.

Explore-Zip
Virüs 1998-Sonları,99 Başlarında Ortaya Çıktı, Günümüzde Yine Bir Çok Sistemde Etki Etmeye Çalışıyor,ve Bir Çok Virüse de Şahmaranlık Yapıyor.

Klez
Bu Zararlı Tam Bir İnatçı keçi.Evet Öyle Çünkü; 7 Yaşını Bitirip Sekisine Girecek Olmasına Rağmen Hala Yoluna Devam Ediyor. Etmesinin Özelliğini Taşıyanda E-Posta ile Yayılması ve Bulaşan Sistemlerde Kendini Adres - Çubuğu ve Listelerinde Yapışmasını Gerçekleştiriyor.

Elk Cloner
Şaka Olarak Geliştirilen Bu Zararlı yazılım Bir Anda Üzerine Derlenerek, kendini Yaşatmaya Devam Etmek İçin Yeterli Oldu.Boot Sector Virüsü Ayrıca Şair di Çünkü , Koda Eklenen Şiir Ana Menüsü Oluyordu.

Ayrıca Tarihte Büyük Yaralar Açan Zararlı Yazılımlarıda Burada Sunmaya çalışacağım:

CIH
1998 Yılından Taiwan'dan Ortaya Çıktı.
Kat Edebildiği Süre İçinde Sistemlerin Açığından Sızarak,40 ila 80 Milyon Dolar Üzerinde Bir Zarara Meydana Getirmiştir.
Bilgisayar Kullanıcıları ve Bankacılık İşlemleri İçin Hayatı Önem Taşıyan Her Türlü Bilgiyi Bir Anda Bertaraf Edebilmekteydi.
Windows 95, 98 ve ME Sistemleri Üzerine Girmeyi Başararak En Büyük Darbesini Gerçekleştirip Sistemleri Çökertmiştir.

Code Red
Dünya ve Sanal Alem ile İlk Defa 2001 Yılında Tanışmıştır.
Ağ Üzerinden Yapamayacağı Hiç Bir Şey Yoktu,Bunu Durdurmak İçin Sadece Çözüm Ağ Kablolarını Sökmek Oluyordu.
O Kadarki Microsoft un Bilgi Serveri (iss) ye Kadar Dahı Sızmıştır.
Microsoft Bunun Üzerine Yoğunlaşarak Bütün Etki Özelliklerine Kapılarını Kapatmıştır.
Böylece Sadece Adı Yanlız Kalmıştır...
Verdiği zarar 3 Milyar Dolar Civarındadır.
Virüsün Coderi Ünlü Bir Çinli Ha-c-ker di..
Yarım Milyon Üzerinde Sunucu ve Serverler Üzerinde de Geçerken Uğramışlığı Vardır

Melissa
1999 Yılında Tam Olarak Bilinmeyen Bir Yerden Ortaya Çıkan Bu Virüs İsmi Hoş Gelebilir Fakat vermiş Olduğu Zarar tamı Tamına, 300 ila 600 Milyon Dolar
Intel ve Microsoft un Bütün Database sini Ele Geçirebilip Bütün e Mail Tabanlarını Çökertme Özelliğini Sadece Bu gerçekleştirebilmiştir..Microsoft Word belgelerini Office' in içinde script dili olan Visual Basic for Applications'
.Doc Uzantısına Sahip Dosyalardan Çoğalmaktadır.
Şu An İçin Üzerinde Bulunan Bir Çok Code Halen Daha Bazı Kullanıcılar Tarafından Kullanılmaktadır.

ILOVEYOU
Gittikçe Sevgi ve Aşka Dayalı İsimler Kullanıldığına Tanık Oluyorsunuz Haklısınız
Hong Kong'da Derlenip Kodlanmıştır, Milenyumla Adeta Birlikte Girmiştir,ve Yeni Bir Bin Yıla Giren İlk Virüs Olmuştur..
MS Outlook eMail Üzerinden .vbs Dosya Uzantısıyla Çoğalmıştır
Vermiş Olduğu Maddi Zarar 15 Milyar Dolar

SQL
Evet Tuhaf İlk Akla İnject. Geliyor Değilmi ?
Bir Hafta Sonunda Yazılıp, Diğer Hafta Sonunda Faaliyete Geçmiştir.
Gelir Gelmez 2003 Yılında Uzak Doğuya Adeta 500.000 Sunucu ve Servis Sağlayıcısı Üzerinden [Bot] net Yaparak Bir Gün Boyunca Güney Kore nin Bütün İnternet Sistemini Durdurmayı Başarmıştır.
Vermiş Olduğu Zarar Net Olmamak ile Birlikte 50 Milyon Dolar Olduğudur..

Sapphire
Evet Kimileriniz Belki Bu İsmi Biliyordur, Ana Kart - Ekran Kartı vs Üretimine de Başlandı
Fakat Yolculuğu Çok Önceden Süre Gelmiştir.
Gelir Gelmez Bir Anda 100.000 Bilgisayarı 5 dk nin Üzerinde Esir Almıştır,
Boyutu Yok Denecek kadar Azdı, fakat En Büyük Sunucu,Host,Server,Hostgatörlere Dahi Sızmayı Başarmıştır..
Çoğalma Yolu ip Protokolu Üzerinden Dakikada Onbinlerce Scanner Yaparak Bileşmekteydi

Blaster
Bir Geldi Pir Geldi.
2003 Sonunda Ortaya Atılacaktı, Aslında Atıldı da Etkisi Sonlarında Ortaya Çıktı, 2004 te de Şahı İndiren Vezir Olmuştur
Onun Aşkı Sadece Win 2000 ve Xp İşletim Sistemiydi,O Kadar Kıskanırdıki Sızdığı Bilgisayarlarda Kullanıcısından Bile Kıskanırdı,Ona Sistemin hata Raporu Oldugu Belirterek Sadece Restart Yolunu Bırakırdır..
Peki Nemi Oluyordu.Bir Daha Belkide Açılmıyordur.
Açıldığındaysa Bir Mesajı Oluyodu,Kullanıcısına Hitap Değildi,Aksi Yazılımcı Fırmanın Sahibi Dünya Zengini,Bill Gates'e

Sobig
Aslında Blaster in Eşi Sayılır, Çünkü Biri Kötü ve Zararlı Yaşam Mücadelesine Son Verdiğinde, Bu Sistem
Kaybedişine İnat Bir Milyon PC de Kendini 20 Saat te Çoğaltabilmiş Etkisini Göstermiştir.
2003 te 15 Milyar Milyar Dolar Zarar Vermiştir Sistemler Üzerinden.
Microsoft Buna Bir Çare Bulmuş ve Etkisini Güze Bırakmadan yaprak Dökümüyle Birlikte Soldurmuştur.
Bu Virüs ün Coderi Kim Olduğu Belli Değil Aslında,Yapılan Resmi Açıklamasına Göre Coder in Yaklaşık 250.000 ile 400.000 Dolar Civarında Bir Meblayı Kendine Kazandırdığı Olmasıdır

Bagle
Bir Karanlık Odada Gecenin Bir Saatinde Bir Sanal Ucube Meydana Gelirmi, Yada Size Beterini Yaşatabilirmi ?
Evet Demekki Yaşatabilecek şeylerde Varmış.
2004 Yılında Belkide Büyük Yılbaşı İkramiyesi Kazanamamasından Dolayı, 2 Haftasında Adından Söz Ettirmeyi Başardı, Belkide Kat fazlasında Zarar Meydana Getirerek.
O Kadar Kolay Değildi Çünkü Kabile Olaraktı, Üzerinde 90 Üzerinde Virüs Daha Yardımcılığını Yapmaktaydı.
Kapalı Modemlerde Bile Kapıda beklerdi, Özellikle TCP Protokolunun Kapılarını Çok Severdi,ve Aralanmış Bir yerden Girmesi Uyarısını Alana Kadar Kendisi Zaten İçerde Oluyordu.

MyDoom
Yalan Değil Gerçek,Sadisttiler Bir O Kadar Yaklaştığı yeri Bertaraf Edebilecek kadar.
Doom Metaldenmiydi Bilinmez Fakat Yerini Aldığı Andan İtibaren Dünya Genelinde Aslında % 10-12 Civarında Bir İnternet Hızını Engelleyebiliyordu.
Browserlerin % 60 ında Gecikme Gerçekleştirebilmekteydi.
Verdiği Zarar Belli Değil,Çünkü Sadece Bir Ay Hükmü Olmuştu...
Microsoft Yazılım Şirketi Bütün Açıkları Kapatıyordu,Adres Defterinin Tamamını Kötü Ellere Geçmesini Sağlamaktı. Fakat Büyük Bir Darbe Daha Yaşası Henüz Bilinmeyen Bir Yöl Yöntem ve Coder's ile Bir Türk Hacker Grubu Tarafından Microsoft un Meksika Serveri ve Sitesi Zarar Görenedek,Bunun Üzerine Derhal Bütün Alt Yapı Sistem Kaynaklarında İnanılmaz Bir Koruma Sağlamıştır.

Sasser
Mydoom Gitti Derken Uçarak Bu Geldi.
Evet Uçarak nedenmi ?
Çünkü Dünyanın En Büyük Hava Yolları Şirketlerini Hatta Delta Hava Yolları ve Donanmalarını Kilitleyebilmekte Bile Oldu.
Uçuşları Dahi Erteledi,Hemde Hava Şartları Güneşli Olduğu Halde Gerekçesiz Biçimlerde
Bu Aslında Bunun Çereziydi Win.2000 ve Xp de Etkilide Oldu.
Bunun yazarı Aslında 17 Yaşında Bir Alman Çocuktu

Conficker Şimdilik Ne Bir Şey Yazabiliriz, Nede Sonuçlandırabiliriz.Çünkü O Şu An Hep Kendini Güncelliyor. Kısaca Maç Devam Ediyor.Yenilgiye Uğrayacağı kesin Fakat Ne Kadar, Gol Atıp Atmayacağı Şu An İçin Kestirilemez.
Bu Zararlı Hakkında Kısmen Konusuna

Link'ten Ulaşabilirsiniz.

Turkish Developer
CHİP

''Alıntı'' Göstermeden Kopyalamayınız...

Fattur
03-05-2009, 16:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Güzel çalışma olmuş.Teşekkürler...

Kapalı Hesap (53751)
03-05-2009, 16:57   |  #3  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Melissa ILOVEYOU bence bu ikisini yazanlar aynı kişi:P Zaten biri .doc diğeri outlook ile yayılmış iyice çoğalıyor yakınlık:))

Hiper£l£v£nKids
03-05-2009, 17:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Güzel çalışma MyDoom'u hatırlıyorum sanki

osmanefe
03-05-2009, 18:12   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,693 mesaj

Güzel çalışma keşke bu virüslerin downloadıda olsaydı :D olsaydıdaa chipi mahkeme kararıyla engelleselerdi dimi :D

Turkish Developer
03-05-2009, 18:21   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj

Bazı Virüsler , Güvenlik Program Yöneticileri Tarafından Yayıldığı Halen Daha İddaa Edilir. Bir Taiwan'lı Bilgisayar Güvenlik program Yazılımcısı Farklı Bir Sanallaştırma ve Sunumla,Herkese Konferanstt YararlarınıTanıtmıştı, Fakat Bunun Zararlı Bir Yazılımın Olduğunu O Dönemde Kendinden Başka Kimse Bilmiyordu :)

CİH- (pe-cih /spacefiller/win32.cih/chernobly/tsernobly/thsernobly Varyantları Olarakta Bilinir) Çernobil Virüsünden Halen Daha Ürperiyor Dünya. O Gün Hala Kara Günlerden Biri Olarak Hatırlanıyor. O Zararlı Windows95 ve Windows98  Alt Sistemlerde Etkiliydi. Dos, NT , OS/2 Gibi Sistemlerde Etkisini Gösteremiyor.

Büyük Zararlılar Listesinde,Yine Etki Gösterenler Sırasında;

BABYLONİA-
FUNLOVE-
MY PİCS -
PRI - B/q-
Suplly-
Thrus--t
ETHAN FROME
vb. Gibi Virüslerde Akabinde Geliyor...:)

Değerli Katılımcılara, Yorumları İçin, Bende Teşekkür Ediyorum.

Turkish Developer
03-05-2009, 18:23   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj
osmanefe
Güzel çalışma keşke bu virüslerin downloadıda olsaydı :D olsaydıdaa chipi mahkeme kararıyla engelleselerdi dimi :
Kıyarmıydın Sen Olsan...? Cool
Ben Olsam Kıyamazdım...
Bu Virüslerin Hemen Hemen Tüm Kodları ile, Zamanında  Yoğrulmuş Biri Olarak, Asla Merak Etmemeni ve İhtiyaç Duymamanı Tavsiye Ederim Geek

Mustafa Akın
03-05-2009, 20:04   |  #8  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Güzel çalışma, iyi gidiyorsunuz.
Galiba şu "Elk Cloner" 'ı yemiştim.

xmenevren
03-05-2009, 20:18   |  #9  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
916 mesaj

güzel çalışma.bu arada trojan,worm gibi virüslerde değilmi büyük lanlar.zaten kullancıları en çok rahatsız eden bu ikisi

H@ckerCesur
03-05-2009, 21:21   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Bu melissa virüsünü bilerek açmıştım. Temizleyene kadar akla karayı seçmiştim. Visual basic te yazılmış bir virüstü. Bir çogunu biliyordum. Fakat her virüs olayından sonra ilgimi çeken birşey de var.
Hep windowsu etkiliyor bu virüsler.

Linuxa göre virüs yazılamıyor mu ? Yoksa linux yaygın degil diye mi hep windowsa göre yazılıyo virüsler. Galiba cevap 2. şık diye düşünüyorum.

Ya da kimse takmıyo linuxu. Kahkaha

Güzel yazı olmuş turkish developer...

Turkish Developer
04-05-2009, 03:28   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
671 mesaj
H@ckerCesur
Bu melissa virüsünü bilerek açmıştım. Temizleyene kadar akla karayı seçmiştim. Visual basic te yazılmış bir virüstü. Bir çogunu biliyordum. Fakat her virüs olayından sonra ilgimi çeken birşey de var.
Hep windowsu etkiliyor bu virüsler.

Linuxa göre virüs yazılamıyor mu ? Yoksa linux yaygın degil diye mi hep windowsa göre yazılıyo virüsler. Galiba cevap 2. şık diye düşünüyorum.

Ya da kimse takmıyo linuxu. Kahkaha

Güzel yazı olmuş turkish developer...

Bir Çok Server Linux'ta, Host  Hostgatörlerde Hep Linux'ta. Hackerlar [Root] Oluyorlar, Kolaylıkla :)
Kernelller Ne Olursa Olsun Pek Aşırı Fark Etmiyor.Solarinus ya O da Ayrı Konu. Linux Tabanlarına Çok Rahatlıkla , Sh3ll - 57 / 99 Aşılamak, nc.exe , Oto Exploit ile Server Root :) Olmak Linux un Vazgeçilmezleri Olarak Hep Hatırlanacak :)

mustafaasil66
07-05-2009, 17:30   |  #12  
Yıllanmış Üye
373 mesaj
xmenevren
güzel çalışma.bu arada trojan,worm gibi virüslerde değilmi büyük lanlar.zaten kullancıları en çok rahatsız eden bu
Beğendim