Dünyanın en özgür sitesinden 5 ülkeye yasak!

CHIP Online
29-01-2010, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Dünyanın en özgür sitesinden 5 ülkeye yasak: Bu ülkelerde yaşıyorsanız program indirmek size haram!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/duny ... ye-yasak_17916.html

Resimlerle: Adım adım YouTube'a giriş

Açık kaynak kodlu yazılım kütüphanesi SourceForge.net, İran, Kuzey Kore, Küba, Sudan ve Suriye'yi engelledi.

Sadece açık kaynak yazılımların indirildiği bir site olmanın ötesinde, proje geliştirenlerin buluşma ve çalışma ortamı olan bu dev oluşum çok önemli bir kaynak.

Bahsi geçen ülkelerden bağlanan internet kullanıcıları artık SourceForge.net'ten ücretsiz yazılımları indiremeyecek.

Bu olay açık kaynak kodlu yazılım camiası içinde büyük tartışmalara sebep oldu. Bu karara karşı çıkanlar, açık kaynağın kullanım şartlarına uyan "herkes" için açık olması gerektiğini savunuyorlar.

Tüm konu: Dünyanın en özgür sitesinden 5 ülkeye yasak!

İzleyin: Bu da yasaklandı!

Resimlerle: Adım adım YouTube'a giriş

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İnternet yasaklar diyarı mı oluyor?

world_pc
29-01-2010, 17:27   |  #2  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,357 mesaj

Bence bu saçmalık...
Net Özgürlüğü diye bir şey var... Gerçi bunun yanın da emeğeda saygı var ama yasaklanmaması lazım.

Nicoll
29-01-2010, 18:30   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Bir de site engellediği için Türkiye'ye gerici derler... İşe bak...

Sayılan ülkeler ABD'nin baş düşmanı... Onlarla ticari bir alışverişi olmadığı gibi kendi ülkesinde (her nekadar küresel bir katılımla da olsa) geliştirilen açık kaynak yazılımları paylaşmamakta kendince haklı. (Açık kaynak yazılımlar gene başka paylaşım siteleri üzerinden indirilebilir, işin içinde başka iş var)

Buradan ABD hükümetine sesleniyorum; mac ve ip adresimi, ne gerekirse vereyim beni de engelleyin...

Ahmet Ertuğrul
30-01-2010, 00:48   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Tamamen saçmalık.