Dünyanın merkezine yolculuk!

CHIP Online
06-04-2010, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bilim adamları bir hayali gerçek yapmaya hazırlanıyor: Dünya'nın merkezine inmek!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/duny ... yolculuk_19302.html

Resimlerle: Dünyanın gizemli köşelerine yolculuk

Dünyanın en uzun matkabı yer kürenin gizemini sürdüren mantosunu delmek için hazırlanıyor.

Güncel bilim sitesi PopSci'a göre Chikyu araştırma taşıyıcısı, şu anda deniz yatağından 880 metre aşşağıdaki derinliklerden örnekler alabilme kapasitesine sahip.

Kıtaların ve okyanusların, üst mantonun üzerinde hareket halinde bulunan levhaların üzerinde olduğu  ve bu levhaların birbirlerine çarpmasıyla oluşan dalma batma zonlarının çoğu zaman depremlere sebebiyet verdiği bilinmektedir. Chikyu'nun da ilk görevi bu zonları araştırmaktı.

Önümüzdeki üç yılda bilim adamları matkaba en az 1.6 km'lik bir ilave daha yapıp mantoyu delmeyi planlıyor. Ayrıca mühendisler, yüksek sıcaklıklara dayanması ve matkabın kopmasını da önlemek için yüksek dayanımlı çelik kullanmakta hemfikir.

Matkap derinlere inerken çok ısınmasını engellemek için de sondaj kuyusuna indirilmiş bir hortumla sentetik çamur pompalanacak. Alınacak çekirdek örneklerinin kimyasal ve manyetik özellikleri incelenecek.

Tüm konu: Dünyanın merkezine yolculuk!

Resimlerle: Dünyanın gizemli köşelerine yolculuk

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu çalışma başarılı olabilecek mi?

Kapalı Hesap (140385)
06-04-2010, 21:56   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
204 mesaj

20000 kilometre aşağıya incekler kolay değil
su basıncı da 20 metrede 2 bar yani dünyanın çekirdeğine inerken toprağı kazma aşamasında su bulunursa iş çok tehlikeli bi hal alır 1000 barlık bi basınç ne insan dayanır ne de başka bişey
ve derine girdikçe yerçekimi daha da çok artıcak acil bi durum olsa yükselme de zorlaşıcak
bugünün teknolojisiyle hayalden başka bişey değil

uGuR.uK
06-04-2010, 22:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Alıntı: GoodSector  
20000 kilometre aşağıya incekler kolay değil
su basıncı da 20 metrede 2 bar yani dünyanın çekirdeğine inerken toprağı kazma aşamasında su bulunursa iş çok tehlikeli bi hal alır 1000 barlık bi basınç ne insan dayanır ne de başka bişey
ve derine girdikçe yerçekimi daha da çok artıcak acil bi durum olsa yükselme de zorlaşıcak
bugünün teknolojisiyle hayalden başka bişey değ
sen bugünü biraz geriden yaşıyorsun bence, illa kanlı canlı adam göndermek zorundalar mı? bu kadar uğraşılan bir projenin yaratıcıları o basınç olayını düşünmüştür ve gerektiğinde harcanabilecek bir robotu ayarlayabilirler gibi geliyor bana.

Kapalı Hesap (140385)
07-04-2010, 13:47   |  #4  
Kapalı Hesap
204 mesaj

bu konuyu uzatmanın alemi yok ben neyin ne olduğunu biliyorum kanıt istersen kendin ara beni uğraştırma işim gücüm var
eğer o kadar ileri olsaydık bugün başlardık

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 07 Nisan 2010 16:37
uGuR.uK
07-04-2010, 17:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Alıntı: GoodSector  
bu konuyu uzatmanın alemi yok ben neyin ne olduğunu biliyorum kanıt istersen kendin ara beni uğraştırma işim gücüm var
eğer o kadar ileri olsaydık bugün başlardı
eminim..

Kapalı Hesap (140385)
07-04-2010, 19:32   |  #6  
Kapalı Hesap
204 mesaj

yeteri kadar dalga geçtim senle bu sefer ciddi konuşalım
1000 barlık basınca dayanan bişey söyle bana biz de aydınlanalım

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 09 Nisan 2010 20:16