Dvd Oynatıcı Altyazı Problemi ?

Boomin
05-03-2011, 19:46   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

Selam arkadaşlar.bende Grundig GDP 4300 kodlu dvd oynatıcı var.aldığım günden beri hiç bir şikayetim yoktu.bir filmi dvdye ".srt" uzantılı dosyasıyla beraber atıp sorunsuz şekilde,film,dizi izliyordum fakat sonra ne olduysa altyazılarda siyah fon belirdi,zamanla siyah fon beyaz yazı oldu,sonra beyaz fon siyah yazı halini aldı,en son şimdi de yazılar şeffaf oldu fon beyaz üstelik,zaten siyah fonda filan hiç okunmuyordu yazı şimdi hepten okunamaz hale geldi.ayarlarını kurcaladım bilmem kaç kez,yok,bir türlü çözemedim.nette araştırdım,ürün özellikleri içinde subtitle pro özelliği denmiş.onu da anlayamadım.bir de dvd oynatıcılara yazılım yükleme tarzı bir şeylere rastladım.güncelleme tarzı bir şeymiş sanırım."dvd oynatıcı" için denmiş.pcdeki okuyucu değil yani.
şimdi arkadaşlar acaba ben bu dvd oynatıcıya yazılım vs güncelleme mi yüklemeliyim ? bu mümkün müdür,nasıl yaparım ve yazılım nasıl bulabilirim ? yardım ederseniz çok mutlu olurum.şu stres içinde haftada 1-2 film çok güzel gidiyordu.deli olucam.gömme işlemleri vs çok vakit alıyor lakin.orjinal altyazılı filmlerde sorun yok bu arada.onlar filmin içine entegre edilmiş olduğu için sorun yapmıyor heralde.
neyse cevap bekliyorum arkadaşlar.bir halledersem şu problemi müthiş olacak..
saygılar.

Son Düzenleme: Boomin ~ 05 Mart 2011 19:50
Kapalı Hesap (154666)
05-03-2011, 22:49   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Altyazı seçenekleri olması lazım. O bölümde altyazıların,;
Hangi formatta gösterileceği..4:3 veya 16:9
Hangi yazı tipi ile gösterileceği..Desteklediği fontlar.
Arkaplan seçenekleri
Bu bölümlerden ayarları yeniden düzgün bir şekilde yaparsan herhangi bir güncelleme yapmak gibi zahmete girmezsiniz..

Boomin
06-03-2011, 18:55   |  #3  
OP Yeni Üye
27 mesaj

hmm anlıyorum.menü ayarlarını uzunca vakit kurcalamıştım fakat hiç bir şey bulamamıştım bu olayla ilgili.ekran genişliği var,son hafıza özelliği var.ekranın dar olması sinemaskop olması filan.bu tür şeyler var.bir de streo ayarı var.yalnız ayarlarla ilgili kafamda bir soru işareti kaldı.o da ; "MPEG4" kısmıyla "LCD ekran" ikonu olan 2 menüyü es geçiyor ayarlarda.yani diğer menü başlıkları renkli bu ikisi siyah beyaz.mpeg4 formatlı bir film açmalıyım diye düşünmüştüm onu da denedim yine giremedim.format değiştirip denemiştim.yani avi bir filmi mpeg1-2 şeklinde değiştirdim.format olarak bunlar vardı.onları da açınca yine o menüye girmedi.mp4 diye tahmin edip öyle bir film taktım bu format desteklenmiyor dedi.anlayamadım gitti.şimdi bu "lcd ekran" ya da "mpeg4" menülerine girmem gerekiyor sanırım ama mpeg4 formatlı bir şey nerden bulabilirm ? ve diğer sorum ise bu güncelleştirme işi gerçekten var mı ve ne işe yarıyor ? 
teşekkürler,bekliyorum

Kapalı Hesap (154666)
06-03-2011, 19:00   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

MPEG4 aşırı sıkıştırılma gerektiren bir formattır. Genellikle cep telefonları gibi ya da taşınabilir küçük aygıtlar için tasarlanmıştır. Bu format altında çok fazla seçenek olmaması gayet doğaldır.

Boomin
07-03-2011, 17:30   |  #5  
OP Yeni Üye
27 mesaj

olayı çözdüm.çok basitmiş.internetten kullanım kılavuzunu buldum. :) giremediğim mpeg4 kısmı altyazı kısmıymış.onu öğrendim.ve hiç cd takmadım dvdye.açtım menüye bastım hiç bir şeyi es geçmedi.altyazıyı ayarladım.boyut filan hepsini öğrenmiş oldum.iyi günler dostlar. :)