DVD-ROM bölge değiştirme hakkı !

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
suleyman
20-10-2004, 23:03   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Sony DDU1612 marka DVD-ROM sürücümle ilgili çok önmeli bir sorun var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sorun şu: sürücünün özelliklerinde bölge değiştirmeyi sınırlı sayıda yapabileceğimi, bölge değiştirme hakkımın sona erdiği(!) ve artık hiçbir şekilde bölge ayarını değiştirecemeyeceğim yazıyor (sistemi yeniden kursam, hatta DVD-Rom u başka bir bilgisayarda kullansam bile).  1. bölgeye ayarlanmış olarak kaldı öylece ve dolayısıyla Türkiye'nin bulunduğu 2. bölge DVD lerini hiçbir şekilde izleyemiyorum. Yapılabilecek birşey yokmu acaba bunun için, yani bir şekilde değiştiremez miyim bölge ayarını. Koskoca DVD-ROM u çöpe mi atayım şimdi yani? Bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin.

Bu arada bu bölge ayarı değiştirme hakkı olayı (saçmalığı) bütün DVD-ROM larda var mı acaba merak ettim. Yoksa Sony'ye özgü üstün bir özellik(!) mi acaba?  Şimdiden çok teşekkürler!

Banned
21-10-2004, 09:53   |  #2  
Banlandı
161 mesaj

Sürücünün firmware'ini flashlicaksın kardeş: http://www.firmware.fr.st/ Buradan bulmaya çalış. Olmazsa, google'da uğraş. Birazcık uğraştıktan sonra, istediğin DVD'yi seyredebileceğin, bölgeden bağımsız bir sürücün olucak inşaallah. Üzülme, değmez basit problemleri takmaya...

Banned
21-10-2004, 09:54   |  #3  
Banlandı
161 mesaj

Bir de bu işin soft çözümü var, firmware değişikliğine gerek olmaksızın, bu yazılımla halledebilirsin problemi:

Banned
21-10-2004, 09:59   |  #4  
Banlandı
161 mesaj

Al kardeş, firmware'i de buluverdim ya. İstersen bu 4 hakkını sıfırlıyormuşsun, istersen bölge kısıtlamasını tamamen iptal ediyomuşsun. İçim el vermedi işte, senin için araştırma geliştirme yaptım. Araştırmacı-Geliştirmeci forum arkadaşlığı sağolsun:

Bu sayfada, aşağı doğru ilerle, bak senin modelin adını göreceksin. Haydi geçmiş olsun. DVD izlerken beni hatırlarsın artık dicem; ama boşver, filme konsantre ol, detayları kaçırma...

suleyman
21-10-2004, 14:00   |  #5  
OP Yeni Üye
46 mesaj

Çok teşekkür ederim kardeş, Allah razı olsun senden. Büyük adamsın valla. Sayende ben de öğrenmiş oldum bu olayı, sağol.
İlk verdiğin firmware ile hallettim sorunu, bi çırpıda oldu. Şimdi 5 hakkım daha varmış, doya doya harcayabilirim artık. Kahkaha

Son Düzenleme: suleyman ~ 21 Ekim 2004 14:02
Banned
21-10-2004, 15:16   |  #6  
Banlandı
161 mesaj

Rica ederim Süleyman kardeş. Keyifli seyirler. [Coca Cola'dan çaldım bu lafı da.]