DVD Writer CD yazıyor ama DVD Yazmıyor.

HPQ-User
03-07-2009, 21:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Serhat sormuş:
DVD writerim uzun süredir dvd yazamıyor. Geçenlerde denedim cd yazabiliyor. Formatlar attım, nero ve ashampoo ile ayrı ayrı yazmayı denedim, farklı dvd markaları denedim, hatta firmware güncelleştirmesi de yaptım. Dvd sürücümün firmware güncelleştirmesini ben bulamamıştım, biri buldu sağolsun ancak o da bir işe yaramadı. Yani ne tam bozdu ne tam çalıştırdı. Durum aynı..

Şu sıralar sp3ten şüpheleniyorum açıkçası. SP3ü kaldırsak sorun çözülür mü?

İngilizce ve Türkçe bir çok forumu takip ettim yok, çözümü yok...

Bu sorunu çözen olursa küçük bir hediyem de olacak

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Packard Bell Easy Note Notebook
Windows XP Home Edition SP3. Intel Centrino DUO 1.83 1GB Ram 100 GB Hdd

OPTIARC DVD RW AD5540A

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.11) Gecko/2009060215 Firefox/3.0.11

AdminAbi
03-07-2009, 21:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
156 mesaj

Kurduğun sistemde sanırım senin optik yazıcının sadece cd writer olarak görünmektedir. Nero Tools tan Optik medyanı test ettir bakalım ne olarak algılıyor?? Eğer Dvd Writer olarak algılamışsa sisteminde bir sorun olduğu kesindir. SP3 den bahsetmişsin Sp3 kurulu degilken böyle bir sorun vermiyormuydu yada Sp3 kurduktan sonramı böyle bir sorunla karşılaştın. Ayrıca pek cok notebook da bu model optiarc marka writerlar genelde hep sorunlu cıkmakta yada bir sure sonra optik kafası yazmama ve ilersinde de okumama sorunu vermektedir. Bu sorunların dısında son care olarak 2x yada 4x gibi düşük hızlarda bir kac adet bos dvd ye yazmayı dene. Belki sistemindeki sürücü 8x üzerini tanımıyor olabilir ?

Son Düzenleme: AdminAbi ~ 03 Temmuz 2009 21:35