dvdwriter'ım yavaşladı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
chino
05-08-2005, 17:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

LG 4163B 16x dvd-writerım  var 3 aydır kullanıyorum düne kadar hiç bi sorunum yoktu. Normalde 8x ile yazdığım bi dvd 10-12dk da yazılıyordu şuan hala 8x göstermesine rağmen 35-40dk sürüyor bunun neden olabileceğiyle ilgili fikri olan varsa paylaşırsa memnun olurum.

Gone
05-08-2005, 17:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

1) Hep ayni marka bos DVD mi kullaniyorsun, yoksa baska bir marka mi kullaniyorsun?

2) Üzerinde hep ayni marka yazmasina ragmen, özellikle NoName bos DVD'ler cesitli üreticiler tarafindan üretilir.

3) Asiri isinmadan kaynaklanabilir.

4) Bos DVD'leri serin ve isiksiz ortamda saklaman daha saglikli olur.

5) Optikte bir kirlenme olabilir (düsük bir ihtimal)

chino
11-08-2005, 14:14   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

bos dvdler de sorun yok dvdlerim maxell zaten teknosadan aldım öyle bi sorun olucağını da sanmıyorum makineyi kapatıyorum ertesi gün açınca daha hiç bişey çalıştırmadan deniyorum ve aynı sorunla karşılaşıyorum. ilk 4 maddeyi eledim bu nedenlerle
Ayrıca format attım 1-2 gün normal çalıştı sonra aynı yavaşlamayı yeniden yaptım o sebepten optikte kirlenme olmasına rağmen öyle çalışabilir mi bilmiyorum. Ayrıca makine zorlandığından yavaşlama olma ihtimalini düşündüm ama 12gb boş yer var c: de ve defragmentta yaptım olabildiğince düzenli durumda hdd. Ama hiç bi türlü düzelmiyo artık tek çarem teknik servise götürcem bir ay writersız kalıcam gibi gözüküyo yardımın için saol yinede

Gone
11-08-2005, 15:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Optik kirlenmesinden de olamaz. Cünkü 'format attim 1-2 gün düzgün calisti' diyorsun. Bu durumda artik aklima 2 secenek geliyor. Eger birden fazla yazma programi kullaniyorsan cakisma olabilir. Veya "Aygit yöneticisi"ne bir gir, orada IDE ATA/ATAPI bölümünden "Birincil" ve "Ikincil" kanallarin "Gelismis" bölümünde transfer hizlarini bir kontrol et. "Salt PIO" olmamali "UDMA" icin en yüksek deger olmali.

Bunun disinda aklima baska birsey de gelmiyor :-(

Recep Baltaş
11-08-2005, 23:45   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

DMA ayarları ve BIOS la hiç uğraştınmı...Neroyu güncelledinmi?...Olmazsa bende aynı aygıttan kullanıyorum...Firmware güncellemsi yap...

Gone
12-08-2005, 19:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Sorun bununla ilgili olmasin????

Son Düzenleme: Gone ~ 12 Ağustos 2005 19:48
chino
14-08-2005, 13:32   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj
alıntı:
Gönderen : TBCMagic

Optik kirlenmesinden de olamaz. Cünkü 'format attim 1-2 gün düzgün calisti' diyorsun. Bu durumda artik aklima 2 secenek geliyor. Eger birden fazla yazma programi kullaniyorsan cakisma olabilir. Veya "Aygit yöneticisi"ne bir gir, orada IDE ATA/ATAPI bölümünden "Birincil" ve "Ikincil" kanallarin "Gelismis" bölümünde transfer hizlarini bir kontrol et. "Salt PIO" olmamali "UDMA" icin en yüksek deger olmali.

Bunun disinda aklima baska birsey de gelmiyor :-(

DMA ayarlarına bakımştım zaten orda ki ayarlar doğru ama birden fazla program kullanıyorum çakışma oluosa nası kaldırabilirim. Nero Dvdshrink ve DVDXCopy platinium kullanıyorum önceden alcohol %120de kullanıyodum ama yine format attım onu yüklemedim bu sefer. Bu arada tekrar format attım 2. gün bugün çalışıyo inşallah bozulmaz :)