DVI Out hakkında

metafiz
03-08-2007, 16:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Merhaba benim mönitörüm Samsung 740N ve Ekran kartımda ATI 512MB EAX1600 .Ekrankartında monitör için ikitane çıkış var.Birisi o eskiden beri olan çıkış(adını bilmiyorum) diğerinin adıda sanırım DVI Out.Benim asıl sormak istediğim bana bide küçük bir çevirici parça geldi DVI out için sanırım.Ben şimdi monitörden gelen kabloya bu çeviriciyi takıp ekran kartına öyle bağlasam acaba değişen bir şey olurmu?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

metafiz
03-08-2007, 17:52   |  #2  
OP Taze Üye
16 mesaj

arkadaşlar bana cevap yazacak kimse yok mu?belki sorum bilenler için saçma olabilir ama bilmediğimden soruyorum.

cell-o
03-08-2007, 19:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

ne çeviricisinden bahsediyorsunuz.ekran kartınızın arkasındaki iki tane çıkış vardır.Bunlar d-sub 15 pinli bağlantı birde DVI bağlantı vardır.şimdi birde şunu sormak istiyorum.çeviri derken DVI 'dan D-sub dönüştürücü kablo mu var?anlamadığım kadarıyla siz ekran kartının yine ya d-sub bağlantısı ile yapacaksınız.Ya da DVI ile bağlayıp dönüştürücü kullanıp yapacaksınız.eğer DVI kullanırsınız tabiiki görüntü kalitesi iyi olur.çünkü sinyaller direkt olarak dijital biçimde olacaktır.yani ekran kartının üzerinde RAM-DAC çipi üzerinden gelmeyecektir.çünkü RAM-DAC chipset gelen dijital sinyalleri analog sinyale dönüştürüp d-sub bağlantıya verir.DVI da böyle bir şey yok.fakat fark olur mudiye sorarsanız sizde yie pek olmayacağını zannediyorum.Niye diye sorarsanız çünkü sen dönüştürücü kablo ile DVI çıkışını kullansan bile monitor içindeki 8-bitlik DAC ile tekrar analog sinyale dönüştürelecektir.Yani tavsiym direkt olarak DVI bağlantıya sahip LCd monitor alın.

kolay gelsin.

cnkt_24
03-08-2007, 19:37   |  #4  
Üye
99 mesaj

Eğer Anlatmak İstediğini Doğru Anladıysam Durum Şöyle:

Senin Ekran Kartında 1 Adet VGA ,1 Adet DVI Çıkışı Var.Sana Monitörü Verirlerken Birde DVI'ı VGA'ya Çeviren (Yada Tam Tersi) Bir Aparat Verdiler. Sen Bunu Kabloma Takıp Monitörüme Bağlarsam Değişiklik Olurmu Diyorsun...

Cevabım:

Eğer Sana Verilen Aparat DVI'ı VGA ya Çeviriyorsa Onu Takınca Görüntü Kaliten DVI'a Göre Daha Düşük Olur...
Eğer Aparatın VGA'yı DVI'a Çeviriyorsa Bu Görüntü Kalitesinin Artmasını Sağlar...

Eğer Monitöründe DVI Girişi Yoksa Mecburen VGA Çıkışını Kullanıcaksın Ve O Aparata Gerek Kalmayacak.Fakat Monitöründe DVI Çıkışı Varsa Kablonda VGA Uyumluysa O Aparatı Takıp VGA'yı DVI'a Çevirerek Görüntü Kalitesini Yükseltmiş Olursun...

metafiz
03-08-2007, 20:09   |  #5  
OP Taze Üye
16 mesaj

Tamam teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.Bana verilen aparat yukarıda arkadaşın dediği gibi küçük bir parça.Monitörün DVI desteği yok sanırım internetten okuduğum bilgilere göre.Samsung 740N.

olcayto31
23-06-2009, 14:17   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaslar ornegın;
VGA cıkıslı bır lcd monıtor var ve ben onu DVI ıle donusturdugum de ekran kartıma taktıgımda goruntude fark olur mu orijinal DVI cıkıslı bır lcd monıtor gıbı?