E-postanız sırlarınızı ele veriyor!

CHIP Online
29-04-2009, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yaşınız, sosyal statünüz ve zeka seviyenizi e-postalar ele veriyor. İşte e-postanızdaki sırlar!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/E-po ... -veriyor_12378.html

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre e-postalar, yazılımı metinlerden fazlasını ortaya koyuyor. E-posta okuyan internet kullanıcılarının önemli bir kısmı, sadece yazılanlara bakarak, gönderen kişinin özellikleri hakkında isabetli tahminlerde bulunabiliyorlar. Araştırmaya katılan kullanıcılar, bir e-postanın yazım dilinden, karşılarındaki kişinin yaşı, sosyal statüsü ve hatta zeka seviyesini tahmin edebildiklerini söylüyorlar. Özellikle genç kullanıcıların tahminlerindeki doğruluk oranı, yaşı ileri kullanıcılarınkine göre daha isabetli oluyor.

Sadece bir e-postayı okuyarak, gönderen kişinin yaklaşık zeka seviyesini anlayabilen kullanıcıların oranı %40 gibi oldukça yüksek bir oran. Kullanıcıların %20'si ise e-postadan yaş tahmini yapmakta zorlanmıyorlar. Gönderen kişinin sosyal statüsünü başarıyla tahmin edebilenlerin oranı ise %16.

Artık günlük yaşam içerisinde önemli bir iletişim kanalı haline gelen e-postaların, pek çok kullanıcının zor görüşmelerde sıkça tecih ettiği kanal olduğu da ortaya konuldu. Kullanıcıların %27'si kendilerini rahatsız eden konuşmaları e-posta ile yapmayı tercih ettiklerini söylerken, kullanıcıların %36'sı karşı cinsten birine randevu teklif etmek için e-postayı kullandıklarını itiraf etti.

Tüm konu: E-postanız sırlarınızı ele veriyor!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz e-postayı okuduğunuzda, gönderen kişi hakkında ne gibi bilgiler elde edebiliyorsunuz?

bektash
29-04-2009, 17:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Posta Sunucusu Dahil Tüm bilgilere Ulaşabilmek Mümkün :) Daha Sonra Çeşitli sosyal paylaşım aglarında arama yaparak Kişinin Kim oldugunuda bulabiliyorum.. Daha sonra Fake(Sahte) Bir Adres ile Kişinin Ev Adresini Hatta Mobil bilgilerine kadar ulaşabiliyorum :)

bektash
29-04-2009, 17:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Alkış

Ekleme yapayım Yüzyüze Konuşmak tabi daha çözücü fakat Sanalda da 5 dakika konuşmak Kişinin Nasıl biri oldugunu gösteriyor.. (Her ne kadar prof. Olsada) :) Tabi bunu anlamak için Biraz Cin Akıllı olmak gerek ..Dil çıkarıyor

H@ckerCesur
29-04-2009, 18:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Bana gelen maildeki kişileri gerçek hayatta tanımamış olsam 0-6 yaşında çocuk gönderiyor sanarım.

Bazen çok saçma mailler geliyo :))

bektash
29-04-2009, 18:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj
H@ckerCesur
Bana gelen maildeki kişileri gerçek hayatta tanımamış olsam 0-6 yaşında çocuk gönderiyor sanarım.

Bazen çok saçma mailler geliyo :))

Sadece bazen mi Beğendim

Süleyman.
29-04-2009, 18:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Herhangi bir yazıda, e-postalar da tabi ki dahil, yazılanlardan kişinin okur yazarlık düzeyini anlıyorum. Zaten üsluba ve kıvama göre kişinin kabaca profili belli oluyor.

Ahmet Ertuğrul
29-04-2009, 19:23   |  #7  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Bu tahmin konusunda pek başarılı değilim ben. Kahkaha Yalnız e-posta gibi yazılardan en azından yazanın kültür seviyesini aşağı yukarı anlıyorum. Zeka seviyesi..belki, yaş.. genelde hayır, sosyal statü.. ancak kişi ele verecek bir şey söylerse. Bir de önyargılarım ya da daha önceki gözlemlerim varsa bu kişiyle ilgili o zaman hapı yutuyorum.