Ekran Kararmasını bir türlü çözemiyorum!!!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Zenon
15-05-2004, 21:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba, kısa bir süre önce aldığım Leadtek GeforceFX5200 256Mb ekran kartını Asus Cuv4x anakartıma taktım. Ama bana yakında kafayı yedirtecek olan bir problem çıktı. Bilgisayarın ekranı olup olmadık her yerde (bazen oyun oynarken, bazen word'te yazı yazarken, bazen internette gezinirken) kararmaya başladı. Tam oyunun en önemli yerine geliyorum, birden ekran kapanıyor, monitörün ışığı turuncuya dönüyor ve öylece bekliyor. Ancak gelen seslerden oyunun devam ettiğini anlıyorum. Sorunu çözebilmek için her şeyi denedim ama nafile. En sonunda (delirmeye yakın), harddiskin tamamına format attım. Tam her şey bitti, cillop gibi tertemiz bir windows yüklerim şimdi derken, karşıma benzer bir sorun çıktı. Bu sefer windows 98SE'yi kurmaya çalışırken ms-dos'ta kur yazıp enter'e bastığımda yine ekran kararıyor. Yeni ekran kartını çıkarıp eskisini takmayı denedim(acaba sorun gerçekten de ekran kartında mı diye), ve kur yazdığımda windowsun yükleme işlemleri sorunsuz başladı. İşin içinden bir türlü çıkamıyorum. O kadar para verip aldığım ekran kartının bozuk olma fikri de içimde gittikçe büyüyor. Lütfen yardımcı olun. BU İŞ ARTIK ÇIĞIRINDAN ÇIKTI!'!!

xfac
16-05-2004, 14:09   |  #2  
Taze Üye
14 mesaj

zennon senin sorununa benzer bir sorun beni çıldırtıyor asus anakart ve amd athlon 2500+ işlemci kullanıyorum Inno3D Tornado Gforce 4 ti4200 ekran kartı kullanıyorum. DirectX oyunlarına ya hiç girmiyor ya giriyor ama oyunun ortasında kitleniyor yada oyun çalışsa bile ekran sapıtıyor(garip garip şekiller çıkıyor). Harddiske defalarca format attım WinXP'yi yeniden kurdum olmadı nvidia'dan en güncel sürücüleri indirdim olmadı, belki biostandır dedim biosu güncelledim olmadı. Win Me'yi kurmak istedim Kur yazınca ekran siyah oluyor ve kilitleniyor.
Ben bunu anakart-ekran kartı uyuşmazlığına bağlıyorum ya anakartI değiştirecem yada ekran kartını FX5600 ile değiştirecem.
Şimdi arkadaşımın ekran kartını deneyecem yakın zamanda o da olmaz ise geriye anakartı değişmek kalacak.

xfac
16-05-2004, 14:10   |  #3  
Taze Üye
14 mesaj

önceki yazıma birşey daha ekleyeyim ekran kartım kesinlikle bozuk değil başka sistemlerde sorunsuz çalışıyor.

Intruder
16-05-2004, 17:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

zenon:
tek mantıklı cevap kabloların yerine iyi oturmuor olması yada kartın agp portunun dogal sert pinlerinden dolayı ekran kartının yerine oturmuyor olması.
xfac:
directx i update et.en son versiyonunu indir.

xfac
18-05-2004, 14:41   |  #5  
Taze Üye
14 mesaj

anakartımın via 4in1 sürücülerinden AGB driverlarını kaldırmamla birlikte sorun çözüldü yani oyunları başlattığımda ekranda garip garip şekiller ve grafiklerde bozulmalar görmüyorum. ama bu sefer prince3 gibi yüksek işlem kabiliyeti gerektiren oyunlarda şöyle 30-40 dk sonra pat diye oyundan çıkma sorunları başladı.

sorunun kaynağına indiğimde ekran kartını besleyen gerilimi anakartın sağlayamadığını gördüm. normalde ekran kartlarını besleyen ek voltaj kablosu benim ekran kartında bulunmuyor.

Ayrıca AGP slotuna 1.5v gerilim sağlayan anakartımda bu sorunlar meydana geliyorken AGP'ye 1.6v gerilim sağlayan bir arkdaşın anakartında denediğimde bu sorunlar hiç olmadı.

Bu kadarki tahminlerim doğruysa ya anakrtı değişecem ya ekran kartını. Ama Warcraft yada onun ayarında grafik isteyen oyunlarda hiç bir sorunla karşılaşmıyorum artık.

bir önceki arkadaşa yanıt: bunun directx sürücüleriyle ilgisi olduğunu sanmıyorum

karamurat
20-05-2004, 20:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
408 mesaj

anakart voltaj olayı .Anakartın o ekran kartını desteklemiyor

gokhantutar83
24-05-2004, 19:49   |  #7  
Yeni Üye
48 mesaj

kara murat +1Kahkaha