Ekran kartı kullanımı

hamann7725
31-07-2009, 21:53   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Merhaba arkadaşlar bilgisayarın max ne kadar ekran kartı kullandığını nasıl görebilirim.Hani görev yöneticisinde uygulamanın max ne kadar bellek kullanım seviyesine ulaştığını gösteren bir yer varya onun gibi.Bu arada on-board ekran kartım ram den yiyor ve 2 gb ram 1,75 gb görünüyor.Hyper memory olmayan bir ekran kartı alınca on-board rami yemeyi bırakacak mı? Teşekkürler.

censez41
31-07-2009, 22:03   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

yeni ekran kartı alınca biostan onboart ekran kartını kapatırsın.ozaman  ram dan yemez
bilgisayarın nekadar ekran karı belleğini kullandığını  gösteren bir program yok

Mustafa@PC
31-07-2009, 22:10   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Öncelikle Hyper-Memory rami onboard gibi kullanmaz. Zaten Hyper-Memory ile onboard ekran kartı farklı şeylerdir. Onboard kuzey köprüsüne entegre olduğundan kendine ait graik belleği yoktur, doğal olarak kullanıcının belirlediği miktarda sistem belleğini kullanır. Hyper-Memory ise sadece "sözüm ona" grafik belleğinin yetersiz kaldığı durumlarda ramden takviye yapar. Gpu kullanım oranına Gpu-z programını yükleyip, sensors sekmesini tıklayarak görebilirsiniz.

hamann7725
31-07-2009, 23:31   |  #4  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Öncelikle Hyper-Memory rami onboard gibi kullanmaz. Zaten Hyper-Memory ile onboard ekran kartı farklı şeylerdir. Onboard kuzey köprüsüne entegre olduğundan kendine ait graik belleği yoktur, doğal olarak kullanıcının belirlediği miktarda sistem belleğini kullanır. Hyper-Memory ise sadece "sözüm ona" grafik belleğinin yetersiz kaldığı durumlarda ramden takviye yapar. Gpu kullanım oranına Gpu-z programını yükleyip, sensors sekmesini tıklayarak görebilirsiniz.

kullanıcının belirlediği oranda derken ben kendim belirlemek istiyorum nasıl yapıcam o kendi kafasına göre bi alan biçmiş?

Mustafa@PC
01-08-2009, 23:11   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Alıntı: hamann7725  

kullanıcının belirlediği oranda derken ben kendim belirlemek istiyorum nasıl yapıcam o kendi kafasına göre bi alan biçmiş?

Kullanıcı belirlemesede default olarak üreticinin koyduğu bir oran vardır. Aslında yükseltmeniz hiçbir işe yaramaz grafik belleğini onboard ekran kartlarında.

Çünkü onboard ekran kartlarında grafik performansının kötü olmasının sebebi düşük grafik belleği değil düşük performanslı chip yapısıdır.