ekran kartı ram kullanımı öğrenme programı

turbocat
04-10-2010, 09:17   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
269 mesaj

arkadaşlar eğer chip forum yöneticileri izin verirse bu programı yayınlıyorum.sana izin vermezlerse konuyu silerler.
hepimiz bildiğimiz gibi oyunlarda  yada benchmark programlarında yada film seyrederken  vs ekran kartının ne kadar video ram kullandığını merak etmişizdir.ben uzun araştırmalar sonucunda bu programa ulaştım.xp sorunsuz çalışıyor.ama vista ve win7 de deneme şanşım olmadı.program freeware.eğer chip dergisi yöneticileri beğenirse programı chip dergisi aylık dvdsindede yayınlarsa sevinirim.
kullanımı; önce programı çalıştırın.program kurulum gerektirmez.sonra benchmark (Furmak 3dmark vs) oyun,video programları,3d tasarım programları,oyunlar vs. programını çalıştırın.program card memory usage yazan kısımda ne kadar en fazla ekran kartı ramı kullanıldığını gösterir.en fazla kullanım miktarını programda tutar.tuttuğu ram miktarından fazla kullanım olursa onu yazar.programı açıkken yeni programlarda denemek için değerlerinin sıfırlanması gerekir.yani reset min tuşuna basın yeniden kullanım için.card memory yazan kısımda (grafik barında (yeşil renkli bar)) ekran kartı hafızası+pcnin normal ramından ekran kartının ne kadar kullanmak için ayırdığı hafıza yazar.yani örneğin 1 gb ekran kartı
pcnin ramından 256 mb kullanıyorsa o ekran kartı 1.2 gb lık video rama sahip demektir.1 gb ekran kartının üstünde 256 mbta sistemden paylaşım.sistem memory de paylaşım için sistemden aldığı ramdır.
yani ekran kartının ram miktarını ile paylaşımdan aldığı ram miktarı toplamı total card memoryi verir.
işte program;
http://www.sendspace.com/file/siekqm
 arkadaşlar programı rapidshare ve benzeri sitelere upload ederse sevinirim.buraya eklesinler.ekran kartı ile ilgili olduğu için programı buraya ekledim.

Son Düzenleme: turbocat ~ 04 Ekim 2010 09:19
turbocat
04-10-2010, 09:24   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
269 mesaj

not ;programın çalışması için net framework 1.1 directx 9.c kurulu olmalıdır.

censez41
04-10-2010, 14:31   |  #3  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

hevesini kaçırmak istemem ama gpu z programı zaten detaylı şekilde gösteriyor.

turbocat
04-10-2010, 15:50   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
269 mesaj

ben 0.4.6 gpu z programını kullanıyorum.(son versiyon) bende o özellik yok.gpu z  ekran kartının bazılarında hafıza kullanım olayını göstermeyebiliyor.(özellikle ati gpu tabanlı olanların) siz  0.3.8 versiyonunu kullanmışsınız.ayrıca sizin kartınız nvdia tabanlı.bu program hem ati hemde nvdiada kullanılabiliyor.

Kapalı Hesap (193748)
04-10-2010, 15:55   |  #5  
Kapalı Hesap
10 mesaj

teşekkürler. everest gpu z cpu z de yardımcı olur

M3ric
05-10-2010, 05:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Rivatuner'de var bu ozellik, monitor kismindaydi hatirladigim kadariyla. Su an kullandigim bilgisayarda win yok o yuzden aklimda kalan kadar soyledim.