Ekran Kartı Sorunu?

Champione11
01-08-2010, 17:36   |  #1  
Champione11 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar, dün PES2010'u açtım, Becoma A Legend yaptım 1-2 saat falan.. Sonra oyundan çıktım ekranda böyle beyaz ağırlıklı mavi yeşil karışımı renkler oluştu bir takım kristal gibi. Yani şöyle hani tv lerde karıncalaşma olur ya onun temiz hali gibi. Bilgisayarımı kapatıp tekrar açtım, bu kez tamamen aynı şekilde yani bios da aynı başlangıçtan sona kadar hiç bir şey belli olmuyor garip renkler var.

Ekran kartından olduğuna yüz de yüz eminim. Ekran kartını çıkardığımda onboard bölümüne taktım monitör girişini, bu kez sorun yok. Ramler de de sorun yok işlemcide de.

Örnek vermem gerekirse:

Bunun beyaz ağırlıklı hali. Ekran kartım agp 8x gf6800 point of view 512 mb 128 bit. Şimdiden teşekkür ederim çok acil cevab bekliyorum!

Son Düzenleme: Champione11 ~ 01 Ağustos 2010 17:38
Erşah
01-08-2010, 18:25   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Ekran kartının ayarlarını az buçuk açıp seçebiliyorsan sıfırla.Belki yardımcı olur.

J0KeR
01-08-2010, 18:31   |  #3  
Taze Üye
4 mesaj

Selamlar...
Genelde bu tür sorunların çözümü
Ekran kartı driverinizi güncelleyin
Directxi güncelleyin
Eğer sorun çözülmüyorsa aşırı ısınmadan meydana gelebilir. Eğer ekran kartınız normalin üstünde ısınıyorsa bundan kaynaklanıyordur büyük ihtimalle. Kolay gelsin...

Kapalı Hesap (154666)
01-08-2010, 19:53   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Sanırım 2 adet ekran kartı kullanıyorsun. birisi anakart üzerindeki.
İki ayrı ekran kartlarında SLI lar hariç genellikle IRQ çakışması olabilmektedir. Adresleme esnasında proğramlar çakışır ve farklı komutları aynı anda aynı adreste işlemeye çalışır. Bu da resimdekine benzer bir sorun oluşturur.
ÇÖZÜM:
Bios üzerinden kullanılmayan ekran kartını tamamen devre dışı bırakmak. Daha sonra tüm sistemi yeniden kurmak.

Champione11
02-08-2010, 17:28   |  #5  
Champione11 avatarı
OP Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar ilginiz için hepinize çok teşekkür ediyorum.
Sorunu çözdüğümü söyleyebilirim.
Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için belki bir tecrübe olabilir.
Ekran kartımı düzgün bir şekilde slota yerleştirdim ve bilgisayarımı açtım. Açtıktan sonra yukarıdaki nedenlerden dolayı yine o renk bozukluğu oldu. Sonra bir 20 dakika falan bekledim açıldıktan sonra. Biraz ekran belli oldu. Driveri kurdum o arada. Ve özellikler menüsünden monitörün renk bitinin 4 bit olduğunu(en düşük bit sayısı) gördüm. Bunu düzelttim sorun ortadan kalktı.

Tekrar tekrar ilginiz için teşekkür ederim. İyi günler..