Ekran Kartı Uyumu

HPQ-User
27-06-2008, 19:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Riduka sormuş:
Arkadaşlar ben yeni bir ekran kartı almak istiyorum. Acaba herhangi bir ekran kartını bilgisayarıma takabilirmiyiim!!! Yani ekran kartının neyle uyumlu olması gerekir??? Ayrıca bir sorum daha var. Eski ekran kartını çıkarmadan yenisini taksam yani çift ekran kartı olabilir mi ???

İlgilenenler için şimdiden çok teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Windows Xp
Intel(R) Pentium(R) 4 Cpu 3.20 GHz
1,5 Gb Ram
Radeon X550 256 Mb Ekran Kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Batıkan Doğan
27-06-2008, 20:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Ekran kartının AGP veya PCI-Express olmasına dikkat etmelisin. Yani sahip olduğun anakartta AGP slotu varsa AGP,PCI-E slotu varsa PCI-E ekran kartı al. Ayrıntılı bilgileri zaten forumda aratarak bulabilirsin, bununla ilgili açılmış birçok başlık var. Anakartında hangi slotların olduğunu öğrenmek için de PC Wizard 2008 veya Everest adlı programları kulanabilirsin.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 27 Haziran 2008 20:14
neverofnever
27-06-2008, 20:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
507 mesaj

Alacağın yeni ekran kartının kullandığı slota bağlı.Yani PCI-E slotunu kullanıyorsa ve senin anakartında Pcı-e slotu varsa bir sorun olmaz.Bunun için Anakartınızın marka-modelini vererek hangi slotlara sahip olduğunu öğrenebiliriz yada sen Everest programıyla anakartın hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsin.Şu ankini çıkarmadan kullanman için Ati'deki crossfire Nvidia'daki Slı desteği olması gerek.Ekran kartın Ati radeon x550 ve sanırım crossfire desteği yok ama var ise yeni alacağın ekran kartındada olmalı ve desteklediği bir anakartla iki kartıda kullanabilirsin.