Ekran kartında sorun var / Görüntü bozuk yardım

PsygX
18-08-2010, 17:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Merhaba arkadaşlar,yaşadığım sorun şu:
Bilgisayarımı açtıktan 1 saat sonra pc dondu ekran gidip gelmeye başladı ve ondan sonra kendi kendine reset attı.Ondan sonra ise pc tekrar açıldıktan sonra görüntü yine sürekli gidip gelmeye başladı,windows xp logon ekranına gelene kadar (tabi yine devam etti gidip gelmeler).Ayrıca lagon ekranındada sorun vardı resimler vb.şeyler bozuk gösteriyordu.Sonra pc yi kapatıp tekrar açtım cd den çalışan xp mi çalıştırıp görünütüyü denemek istedim ama xp deki gibi ordada kötü gösteriyordu.Cd den çalışan xp açıldıktan sonra görüntü ayarlarına girdim çözünürlük 640*480 ve 4 bit idi.16 veya 32 bit e yükseltememe rahmen tekrar 4 bit e düşüyordu,siw (sistem bilgisini gösteren program) programını açıp ekran kartına baktım ram işlemci vs sorun gözükmüyordu ama ekran kartına geldiğimde Isıyı 79089845 C derece olarak gösterince sorunun ekran kartında olduğunu düşündüm ve birde cd den çalışan xp mi 2. kez açınca 2 uzun 2 kısa bip sesi geldi anakarttan(Araştırdım ama bulamadım biplemeyi ).Kasayı açıp ekran kartına ellediğimde ekran kartım ısınmıştı.Beze sarıp buzdolabında birkaç dk beklettim ama farklı bişi olmadı.

Sizce sorun nerdedir ekran kartındamı sorun vardır

Sistem: 
İ. coreduo E4500 2 GB Ram Nvidia Geforce 7300 LE (Pasif soğutmalı ne yazıkki) Anakart : Msi p4m900m/m2 (Siw ve everestte böyle gözüküyordu)     Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.<

FrmStar
18-08-2010, 17:16   |  #2  
Yeni Üye
25 mesaj

"2. kez açınca 2 uzun 2 kısa bip sesi geldi anakarttan(Araştırdım ama bulamadım biplemeyi )"
hocam bunun sebebi anakartınızın driverı yüklü değildir. Audio ile başlayan driverlerınızı kaldırın tekrardan kurun. Eğer kurunca devam ederse bu ses driver'ınızı yükseltiniz. Anakarttaki temassızlıklar sebebiyetinden kaynaklanan sorun olabilir. Giriş çıkışları kontrol edin

PsygX
18-08-2010, 17:24   |  #3  
OP Taze Üye
18 mesaj

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim 
Ama driverlerimde bir sorun olduğunu pek sanmıyorum çünkü ses,webcam,ekran kartı,chipset vs hepsi yüklü ve bunları 3-4 ay gibi bir süre önce yüklemiştim,ve bunları unutmadığım sürece güncelliyorum ama bu yaz hiç güncelleme yapmadım birde bios a girdiğimde bile ekranda 3-4 adet 3lü dik çizgi var xp dede aynı şey oluyor.Bu arada biplemeye dikkat etmedim ama yanılmıyorsa 2 kısa 2 uzundu , 2 uzun 1 kısa buldum en yakın oda ekran kartı arızası diyor.Birde ekran kartına overclock yapmıştım 3-4 ay önce ama bu yaz hiç yapmadım,En sonki Overclock tan beri ekran kartı biraz fazla ısınıyordu (normalde 48 C dir hep ama Birkaçgün önce 60 C idi overclock olmadığı halde)

Son Düzenleme: PsygX ~ 18 Ağustos 2010 17:26
FrmStar
18-08-2010, 17:28   |  #4  
Yeni Üye
25 mesaj

aynı çizgili sorun başka arkadaşın başına gelmişki yanlış hatırlamıyorsan anakartın giriş yaptığı yerde ayaklarında temassızlık vardı onları tam olarak yerleştirince düzeldi demişti büyük ihtimal donanımsal bir sorun ekran kartından kaynaklanıyor.

PsygX
18-08-2010, 17:32   |  #5  
OP Taze Üye
18 mesaj
Alıntı: FrmStar  
aynı çizgili sorun başka arkadaşın başına gelmişki yanlış hatırlamıyorsan anakartın giriş yaptığı yerde ayaklarında temassızlık vardı onları tam olarak yerleştirince düzeldi demişti büyük ihtimal donanımsal bir sorun ekran kartından kaynaklanıyor.
İlgin için teşekkür ederim Benim VGA kablosundada sorun olabilceğini düşünüyorum, zaten kabloyu oynattığım zaman ekranın rengi değişiyor beyaz ı hafif mavi veya sarı gösteriyordu , başka bir VGA kablo bulup denemeye çalışıcam

Son Düzenleme: PsygX ~ 18 Ağustos 2010 17:33
FrmStar
18-08-2010, 18:04   |  #6  
Yeni Üye
25 mesaj

eper çözüme bulaşamazsan p.m ile ulaşırsan beraber araştırıp yapabiliriz

PsygX
18-08-2010, 18:09   |  #7  
OP Taze Üye
18 mesaj
Alıntı: FrmStar  
eper çözüme bulaşamazsan p.m ile ulaşırsan beraber araştırıp
Teşekkürler,Biraz daha uğraşıp sorunu çözmeye çalışıcam ,çözemessem sana pm atarım.
(En zından sorunun tam olarak neyden kaynaklı olduğunu bulmaya çalışırım)

kytral
15-04-2012, 13:10   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar selam, bu 2 sene öncki konuyu hortlatıyorum ama googledan geldim ve aynı sorun bende de var.

bugün sabaha karşı oyun oynarken bir anda ekran gitti. restart atınca ise tüm ekran bozuk gösteriyor. sağ tıklayınca ekran kartı gözükmüyor ve 4 bit gösteryor. bende bu başlğı okuyunca bilmiş bilmiş açım arkasını da temassızlık varsa giderim dedim.

ömrümde laptop açmadığımdan ki pc zamanlarımda da anlamazdım, şimdi laptop arka kapaklarından biri açık bir şekilde bana bakıyor ben de ona:) daha ekran kartının hangisi olduğunu bile bilmiyorum:)

sorunu çözmeme yardım edebilir misniz?

kytral
15-04-2012, 13:12   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

evet şu anda bu konunun masaüstü bilgisayarla bölümünde olduğunu da farketmiş bulunuyorum.

kytral
15-04-2012, 13:53   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

http://forum.donanimhaber.com/m_40781486/mpage_1/key_/tm.htm

burdan buldum cevabıaynı sorunu yaşayanlar varsa.