Ekran Kartları Teknik Bilgi

hamann7725
03-01-2011, 17:13   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Merhaba arkadaşlar bazı sorularım olacak.Benim bildiğim SLI ve Cross-fire birbirinin aynısı.Opel'in DTI yazıp Volkswagen'in TDI yazması gibi :)  Bazı anakartların özelliklerinde ATI Cross-fire desteği diyor.Peki ben bu anakartı alsam SLI yapamaz mıyım? Ayrıca ekran kartları birleşince neler birleşiyor neler paralel oluyor? Demek istediğim mesela 1 Gb 256 bit olan karttan 2 tane birleştirince 2 Gb 512 bit gücünde mi oluyor yoksa 2 gb 256 bit gücünde mi? Yani özet olarak pillerdeki paralel devre seri devre gibi birşey mi? Çünkü az önce fiyatlara baktım düz mantıkla iki tane GTX460 birleştirince bir tane GTX580 den daha güçlü oluyor gibi görünüyor ayrıca daha ucuza geliyor.Bu arada tabi güç sarfiyatınıda hesaba katmak lazım.Teknik olarak birletirme mantığı ve stratejisi nasıl olmalı? Şimdiden teşekkürler.

lterlemez
04-01-2011, 10:24   |  #2  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
191 mesaj

Bildiğim kadarıyla yapılan temel işlem şu şekilde: Need For Speed oynadığını düşün, ekranda çizilen her bir frame tek ekran kartı tarafından oluşturuluyor normalde ama birleşik ekran kartı bağladığın zaman bu framelerin her birinin yarısı bir kartla diğer yarısı diğer kartla çizilerek, iş yükü paylaşılıyor. Konunun uzmanları daha iyi biliyordur ama benim okuduklarımdan anladığım, öğrendiğim bu.