EN ÖNEMLİ İPUCU. İŞLEMCİNİZ......

eyksel
03-04-2007, 15:01   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
43 mesaj

Merhaba Arkadaşlar. Burada toplanıp bilgi paylaşımında bulunmamız gerçekten çok güzel. Şimdi Bu mesajı okumaya başlayan ilk şanslı kişi kim olursa olsun mutlaka CHIP üye olup en azından bilgisayar bileşenlerinde (İşlemci, Anakart, Ram) vb. biri hakkında ufacıkda olsa performansı arttıracak, alırken dikkat edilecek herhangi bir tüyoyu bizlerle paylaşsın. Evet Start düğmesine basıyorum. Gerçekten iddia ediyorum bu köşemiz her  kesimin ilgisini çekecek. Bilgi ortaklığımıza lütfen CHIP kayıt olup yorumlara devam ederek katılalım. Kolay Gelsin.

eyksel
03-04-2007, 15:24   |  #2  
OP Yeni Üye
43 mesaj

Aynı Marka RAMler alırsak performansımız artar. teorisini destekleyenler neredesiniz. Yoksa böyle değilmi

erkanc
03-04-2007, 15:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

dual kit kullanırsan mecburan aynı marka zaten kullanmaış oluyorsun performans açısındanda fark ediyor tek kanal bellek kullanımında ise aynı marka ve model olması gerçekten de uyum açsından gerekli gecikme süreli ve hızları eşit olmayan ramler herzaman sorun çıkrabiliyor

Son Düzenleme: erkanc ~ 03 Nisan 2007 15:51
İtacHi_
03-04-2007, 15:49   |  #4  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

ewt arkadaşım bende 2 adet ram in daha hızlı olduğu teorisini destekliyorum.aynı marka ram lar iki farklı model den oluşan ram kartlarından daha iyidir.hemde iki adet ram olunca bir iş 2 adet ram a yükleniyor.böylece ram başına düşen yük azalıyor.buda ramların daha hızlı çalışmasına neden oluyor.mesela benim bir arkadaşımda 1 adet 1gb667mhz ram var diğer arkadaşımda ise 2x512mb 667 mhz lik ram var bu arkadaşlarıma sorduğumda kesinlikle 2 adet ram ın daha iyi olduğunu söyledi.bunu bende biliyordum fakat somut bir delil le tam olarak bu işi kavradım.kesinlikle pc alacaksanız ram ini dual kit olarak(yani çift)olarak alın.belki size biraz daha pahalıya patlıyabilir ama perfonmansı bu fiyat artışının 10 bin katı

CoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCool

eyksel
03-04-2007, 16:31   |  #5  
OP Yeni Üye
43 mesaj

peki arkadaşlar en yüksek Ram frekansı kaç şu an 667 den yüksek olan varmı?

Borga-x
03-04-2007, 16:47   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Hatta overclock edilmiş (Fabrika çıkışlı)RAM'lar bile var. 1033 Mhz olacak yanılmıyorsam.

eyksel
03-04-2007, 16:54   |  #7  
OP Yeni Üye
43 mesaj

pEKİ o zaman formun ana konusuna dönelim yeni arkadaşlarım okuyorlarsa sistem bileşenleri hakkında yorumalrına devam edebilirler.

akadircivas
03-04-2007, 18:31   |  #8  
Yeni Üye
33 mesaj

Bence ilk olarak kullandığımız programlara göre seçmeliyiz bileşenleri. Mesela Oyun oynayacaksam AMD seçip bol RAM ve ekran kartı ile iyi anlaşabilecek bir anakart alınmalı. AMD de RAM lerin frekansı çok önemli değil diye biliyorum. RAM ler dual kit olmalı. Çünkü dual kit RAMlerde RAM chipsetleri bile aynı ve kesinlikle aynı frekansta olmalılar. Anakart mutlaka Dual RAM desteği vermeli, ayrıca RAID ile çok hızlı harddisk erişimine ulaşmak mümkün.

Intel Core Duo lar yüksek önbellekleri sayesinde çoklu uygulamalarda daha iyi sonuç verirler diye biliyorum. Örneğin ofisler, programcılar vs... Core ;Duo alacaksan Dual ram şart ve ramler en az 533 mhz olamalı yoksa paran boşa gider. RAM ler için aynı şey geçerli.

Bunlar kadar önemli olan bir şey ise CPU lar soğukta daha iyi çalışır. KAsayı nemsiz buzdolabına koyup orda çalıştırmalı veyaiyi soğutmalı. AMD intelden daha az ısınıyor bir avantaş daha AMD ye. Bir de işletim sistemi önemli. XP için 1 Gb ram mutlaka olmalı. Yoksa insanın tadı damağında kalıyor. Ben haal 12 kullanıyorum ve ortalama 6 ayda bir format atıyorum. Bir de ağı kullananlar için, ağda dosya paylaştıranlar için Gigabyte ın 1000 Mbit/s ethernet onboard olan modellerini alın. Rahatlarsınız.

Saygıları

asimileci
04-04-2007, 08:22   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

ddr2- 667 ramler ucuz ve en az 1 gb. bellek alın,
tabii gigabit lan iyi olur daha hızlı olur.
işlemcide core2duo 6300 ü es geçmeyin.
anakart tarafında amd de sapphire
intel tarafında 945 ve 965 chipsetli anakartlardan
asus ve gigabyte derim,
anakartın ucuzundan almayın via imiş sis miş geçecen

İNTEL anakart chipsetinde hepsini geçiyor
nvidia yı da geçiyor bence
nvidia nın anakartını alacagıma pahalı
normal 965 anakart alırım 110 dolara
işlemciyi de core2duo 6400 aldınmı ddr2- 800 mhz rami taktınmı gelsin nvidia imiş sevmedim zaten nvidia nintel