en süper en iyi antivirüs hangisidir

mancukya
10-11-2010, 01:46   |  #51  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

alpin73 örnekledigin 2 sistem az kullanildigi icin güvenilir gözükmesine ragmen 2sindie hackliyorlar rahatca o tartismaya girecek degilim ama
Linux icin
1 herkez kuramaz kurdugunda donanim sorunlari yasiyacaktir
2 komutla vs vs program herkez kuramaz ayni sekilde driverslar sürücüler icinde gecerli bu
3 Görsellik olarak ubuntu, fedora vs vs denedim 5 para etmiyor sanki win 98 gibi hala 
4 cok kullanilan mesaj programlari  sadece yazisi calisiyor kiminde ses kiminde görüntü yok olsada dogru calismiyor

Fazla detaya girmiyecem ama Linux belki 1000 paket yerine 1 paket olsaydi adam gibi birseyler cikardi Android örnegi gibi arkanda parali adam varsa tutar Linux bu gidisle hic bir yere varamaz

alpin73
10-11-2010, 13:48   |  #52  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj
Alıntı: mancukya  
alpin73 örnekledigin 2 sistem az kullanildigi icin güvenilir gözükmesine ragmen 2sindie hackliyorlar rahatca o tartismaya girecek degilim ama
Linux icin
1 herkez kuramaz kurdugunda donanim sorunlari yasiyacaktir
2 komutla vs vs program herkez kuramaz ayni sekilde driverslar sürücüler icinde gecerli bu
3 Görsellik olarak ubuntu, fedora vs vs denedim 5 para etmiyor sanki win 98 gibi hala 
4 cok kullanilan mesaj programlari  sadece yazisi calisiyor kiminde ses kiminde görüntü yok olsada dogru calismiyor

Fazla detaya girmiyecem ama Linux belki 1000 paket yerine 1 paket olsaydi adam gibi birseyler cikardi Android örnegi gibi arkanda parali adam varsa tutar Linux bu gidisle hic bir yere

Sn.mancukya, msj.ımı dikkatli okursanız sanal alemde güvenliğin imkansız olduğunu belirtmiştim. Bankalar, Nasa vb. hack lenebiliyorsa szin bizim şansımız yok... OS'niz kadar web browser'ınız da ÇOK ÇOK önemlidir, unutmayın. Asıl konu bu olmasına rağmen hep gözardı edilir.

Hocam malum, win. 65.000 port default olarak açık gelir, linux tek port tek iletişim,  sorunda burada başlar zaten, win. hacklemek için linux kadar uğraşmıyorsunuz bile (hatta hiç...). Win. portlarının hepsinin açık olduğunu bilen, bunları tek tek kapatıp, kontrol altında tutup, takip edecek kadar bilgi seviyesine sahip kaç win. kullanıcısı tanıyorsunuz ? Ayrıca linux hack lenmez demedim, sağlam root şifresi ile spy'ın işi çok zor olur dedim. Her önüne gelen giremez, çok usta olmalı. O kadar usta bir adamı kızdırdı iseniz, zaten buda sizin sorununuz. O kadar usta bir adamın zamanını alacak kadar servetiniz var demek ki !!! Kahkaha Biz o konuda rahatız  Kahkaha  Kaldı ki win. kullanınca o kadar serveti zaten YASAL OS / YASAL OFFICE /AV / FW / AS / HIPS / IS ........ yoluyla Gates ve saz arkadaşlarına bayılıyorsunuz KahkahaKahkaha

Hem windows için 7.000.000 dan fazla virüs ile uğraşmak sizin hoşunuza gidiyordur, saygı duyarım. Linux için yazılan zararlı sayısı win.inkinin yanında komik kalır.Sayı 1000 bile yoktur belki de (Tespit edilen olayı burada da geçerlidir) !!!  Ayrıca win. sürekli rapor gönderir, bunu biliyorsanız kapatabilirsiniz, ya bilmiyorsanız??? (-Ana merkez, ana merkez, ördeklerden haber var, VALLAAA !!! KahkahaKahkaha Kahkaha

Siz en son ne zaman linux kurdunuz? Sırf komut (!!!) felan derken ????? Compiz özelliğinin yarısının bile win.7'de olmadığını biliyormusunuz? 
1000 paket zenginliği gösterir, temel aynıdır. Bilinen linux OS 400'den fazla iken, win. OS kaçtır? Açık kaynak kodu sayesinde OS'nizi istediğiniz gibi düzenle-yin/tin. Win.de böyle şansınız varmı?

Muhtemelen bir kaç DOS komut biliyorsunuzdur, bunları öğrenirken sizi teşvik eden ne idi, linux komutu öğrenmenize engel olan ne? Siz win. versiyonlarını ilk kurduğunuzda/kullanmaya başladığınızda ne kadar zamanda alıştınız? Peki linux OS'a aynı süre/şansı (ya da kendinize) verdiniz mi?

PARDUS kurdunuz mu hiç? Kurulumu, tık tık tık... oldukça basit. Driverlar ÇOĞUNLUKLA linux OS'larda otomatik tanınır. Yoksa da int.ten OS'nizin DEPO'larından otomatik prog. kurucu bir sistem vardır (pardusta PİSİ vb.) onunla tek tıkla kurabilirsiniz. Olmadı win.de yapacağınız bir işi öğrenmek için çok farklı yerlerde arama yaparken, linux OS'larda WIKI (forum benzeri) lerden arayabilirsiniz. Elinizin altında tek yerde. (Malum, pardusu Tübitak yapıyor, yani TÜRK OS ve bence çok başarılılar. Oyun ağırlıklı çalışmaları gelecekte iddialı olmalarına sebep olabilir. Bir çok win.prog.nı WINE denen prog. ile linuxta da kullanabiliyoruz malum.....)
   pardus kurulumunu resimli anlatan link (yaw gerçekten tık tık tık...Gülümseme) ;
http://www.pardus.org.tr/kurulum/ekran-goruntuleri/1/
http://www.ozgurlukicin.com/ia/pratik-pardus-bilgileri/

http://www.ozgurlukicin.com/nasil/ 

Msj. prog.larından mesela, skype, AMSN, kopete gibi bir çoğu ile cam,ses iletimi çok rahat yapılıyor.
Anladığım kadarı ile eskiden az tecrübe edip bir daha bakmamışsınız. Hani eski oyunlarda olurdu ya , "INSERT COIN, TRY AGAIN !!!" KahkahaKahkahaKahkaha 
Alamanlar (hani man kamyonlar varya, aha onların alası ..Kahkaha), Çinliler, Japonlar gibi bir çok millet ABD bağımlılından kurtulmak için linux kökenli MİLLİ OS'larını yazıp; resmi daireler, askeriye vb. yerlerde kesinlikle milli OS kullanıyorlar... Bizim neyimiz eksik ???

Umarım şakalara kızmazsınız. Sorularınızın hepsine elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım.

saygılar...

Son Düzenleme: alpin73 ~ 10 Kasım 2010 19:29
mancukya
10-11-2010, 23:48   |  #53  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Yok kardes sanal makineden daha 2 gün önce fedora 13 kurdum ama gercekten mesala program merkezinde aradigin program yoksa tardan cikartmasi komutla kompile etmek vs vs herkezin yapabilecegi bir sey degil.
Ben yaklasik 99 dan beri hep söyledigim sey Linux kötü degil ama Linux cok basli sorunda burda ilerlemesine engel oluyor paket farklari vs vs.
Belki Linux icin Android ve eger Nokia gene sallamazsa Maemo devrim olabilir cünkü arkada gercekten parasal güc var bakalim görecez gerci Android ne kadar özgür o tartisilir sütelikde dokunmatik olmayan ekranlarda gercekten tam rezalet olsada benim icin Suse, Fedora, Debian, Ubuntu vs vs su an icin normal kullanici yani bu islerden anlamayanlar icin kullanimi imkansiz gibi bir yerde bütün donanimi tanisa bile gün gelir kompile etemsi gereken bir sey olur ve ozaman biktirir gene.

alpin73
11-11-2010, 00:43   |  #54  
Taze Üye
12 mesaj

Dostum söylediklerinize son kullanıcı açısından katılmakla beraber, normal bir pc kullanıcısının film, office, msn/chat, sörf, oyun gibi genel kullanım alanları açısından yaptıklarının hepsini linux fazlasıyla karşılıyor malumunuz. Pardus, Tübitak desteği ile bir yerlere gelebilir bence, tabi biz de MİLLİ OS projemize sahip çıkmalıyız... Mesela ASAL (Asker Alma Da.) Pardusa geçti, TSK'nın geçmesini (yakında, bekleyinnnn) ben şahsen çok isterim. Diyelim ki geçti; askere gidince n'oolcek ? Apış kal, la bu ne, biz MsWin. felan KahkahaKahkahaKahkaha

Driver olayı her gün sıfırdan kurulan bir olay değil hemi. İş o safhada ele alınırsa win.de driver kurarsın, anaa bir de bakarsın aygıRGülümseme yöneticisinde kurulmamış... Hadi tırmala... Baştan bir daha... Driver kurdum dersin, birde bakarsın önce chipset kurmadığından, tınmıyo seni... Paranla rezil olmak bu olsa gerek. Yeni bir cihaz alırsın win. tanımaz (aynen linuxtaki gibi, olay aslında ortak, driver da cihaz gibi yenidir ve OS tanımamaktadır). Çözüm? driver'ı sitesinden/depolardan indirip ALIŞTIĞIMIZ şekilde kurmak. Compile'a bir alışınca (win.deki kadar antrenman yaptığınızı düşünsenize...) "yürü beee" Dil çıkarıyor

MsDOS çağında compile dan daha zor işler vız gelirdi, şimdi ne oldu bize :) biraz hazırcılık mayıştırdı galiba, tıklamaya alıştık Kahkaha

Alışmak ...tan beterdir ya hani... Biz acaba MsWin. bağımlısı mı olduk ??? Cep Tlf. alırız; "la buna MsOffice kurdun mu? " diyesimiz gelir. Tüm cihazlara B.Gates windows'undan (pencere) bakmalı mıyız? 

Bir zamanlar İstanbulix, Türkix vardı, paralıydı, destek olmadığından bitti. Şimdi Pardus var. Biz yine uzaktan bakıyoruz, sonra da şikayet ediyoruz taşın altına el sokmadan "Bizim niye dünya çapında .....miz/mız yok..??? "

saygılar...

mancukya
11-11-2010, 16:15   |  #55  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

alpin73 dostum tartismak istemiyorum aslinda bence Pardus yerine bizde sifir bir kernelden isletim yazacak kapesitede insanlar mevcut ben sahsen madem milli bir isletim sistemi herseyi bize ait bir yazilimi tercih ederdim söylemek istedigimi anliyorsundur sanirim.
Cünkü Pardusda temel itibariyla toplama gibi oluyor kapesitesi olan insanlar sifir kopya olmayan pek cok olanda kullanabilecek devlet yada baska önemli alanlarda bir yazilim yazabilirler
Cünkü o yazilim icindede bazi hassas noktalarda söz sahibi degilsin

alpin73
12-11-2010, 13:01   |  #56  
Taze Üye
12 mesaj

Tübitak beyin takımının; Alman, Japon, Hintli, Çinli vs. bilim adamlarının çözemediği hassas noktalar ne ki, bizde bilsek hani !!!

Hem windows alenen tonla barındırdığı hassas nokta ve KAPALI çekirdek sistemine rağmen dünyanın % 90'ından fazlası kullanıyorken, win.i savunarak sırf linuxu yermek için KİMSENİN BİLMEDİĞİ HASSAS NOKTALAR BİLİYORUM demek biraz hafif oluyor bence.

Linuxu yererken tamamen AÇIK çekirdek yapısını  (Yani çekirdeğe herkes müdahale edebilir demek oluyor, madem win. savunuyorsunuz, var mı böyle bir şansınız win.de?) gözardı etmeden yersek daha şık olur.

Beğenmemek başka, hiç işe yaramaz demek başkadır. Konu en iyi AV iken, virüslerden en az zarardan bahsederken yeryüzündeki mevcut seçeneklerimiz bunlar ve Solaris OS vb. gibi bir kaçı daha var. Hiçbirini beğenmeyip dünya dışı bir şey hayaliyle ne kadar yaşanabilinir? Hani bir söz var ya ; "biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu"(sanırım mercedes müh.lerine ait bir söz) Bu yüzden eldeki mevcut imkanlar dahilinde bir seçim yaparsak daha iyi olur. Yoksa sizinde dediğiniz gibi bu noktadan sonra tartışmanın bir anlamıi yok... Varsa bildiğiniz daha iyi bir OS / AV vb. çözüm söyleyin bizde bilelim. İnanın değil kırılmak, şevkimiz daha da artar bize bir şeyler öğrettiğiniz için. Çözümsüzlük yerine çözüm lütfen...

Herkeste, herşeyde bir kulp var, ya bizde ???

saygılar...

mancukya
12-11-2010, 21:27   |  #57  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Tübitak vs vs isin icine neden karistiriyorsun arkadasim ?
Linus Torvalds Linux isletim sisteminin merkezini yazan kisi cekirdegi yani avantaji acik kaynak kodla herkezin sistemde söz sahibi olabilmesi
Ama bir isletim sisteminde üstelikde milli diyorsan Linux milli isletim sistemi diyemezsin bunu pek cok ülke yapiyor ama milli isletim sistemi derken sistemin kökeni cekirdekden itibaren kendin gelistirecegin hatalarini zaaflarini bilecegin bir sistemdir.
Sahsen kendim bir sey körü körüne sahip cikmam ama Linux hayranlari bunu cok yapiyor güzel gelismeye acik herkezin bir seyler katabilecegi bir sistem olmasi Pardus yada baska bir isimle senin milli isletim olmasina yetmiyor
o sistemin acaba Kernel, Drivers, görüntü arabirimde Kde, Gnome vs vs hangisini kendimiz yaziyoruz ?
Benim icin konu kapandi sevgili arkadasim ama bu is sadece Cinli isi ben yapmayi beceremem ama iyi kopyalarim mantigi gibi birsey.

alpin73
12-11-2010, 22:07   |  #58  
Taze Üye
12 mesaj

Hassas noktaları hala öğrenemedik !!!

Win.deki 65.000 port, 7.000.000 virüs mirüs, Ms raporları, fiyat gibi HASSAS noktalardan daha kötü olan noktaları halaaaaaa bekliyoruz...

Vallaa Tübitak'ı pardus projesine ben katmadım, bu onların fikriydi Gülümseme 

Alternatif olarak ne tavsiye ediyorsun halaaa bekliyoruz dostum, korunağımızın yazılmasını mı ??? Nedir yani; win.mi, mac mı, solaris mi ? Şu an, yani şimdi ne yapalım, varolmayan bir sistem ya da AV ile korunmamızı mı tavsiye ediyorsun ??? E tabi bu noktada konu kim olsa kapanırrrr... Çünkü, cevap yok ama -Linux çoook kötüüü.... -Niye ? -E ben beceremedim !!!

Dünyada o kadar pro. yazılım uzmanı akıl edemiyo yani çok has, çok özel, top secret OS; bir biz mi akıl ettik ??? Tübitak'taki bu insanlara sor bakalım, neden böyle yaptınız diye. Niye başka  (???) dünyalardan bir transfer değilde linux diye, bakalım sana ne diyecekler? Adamların adresi herkese açık, adres http://www.pardus.org.tr/iletisim/ . Sor bakalım sana ne cevap verecekler?

Almanları ele alalım, merso, bmw, ww, opel, adidas,bosch  felan düşünüyorlar ama saf be adamlar, linuxun win.den kötü olduğunu düşünemeyip MİLLİ dedikleri OS üretiyorlar linux tabanlı ve askeriye, devlet daireleri gibi yerlerde kullanıyorlar; Japonlara ise hiç bir diyeceğim yok bu noktadan sonra... MAKSAT ABD BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İDİ, GELDİĞİMİZ NOKTAYA BAK, EN İYİ, EN HAS OS Ms.Win., BAŞKA ALTERNATİF YOK, GERİ KALAN HERKES MALLLLLL......

Körü körüne win. derken iyi, sapına gelince meee yok öyleee. Dostum nedir tavsiyen halaaa yazamadın, alternatif göster saygı duyalım. O kötü bu kötü, kim örtecek bu ..ötü ?????

İnsanlara bağnaz falan derken saplandığın çukura bir daha bak e mi !!!

saygılar...

Son Düzenleme: alpin73 ~ 12 Kasım 2010 22:14
Banned
12-11-2010, 23:29   |  #59  
Banlandı
556 mesaj

bu ayki chıp dergisi avirayı yerden yere vuruyordu sezgisel tarama yapmadığını, pcyi hantallaştırdığını yazıyordu sanırım chıpın avira ile işi bitti, kral öldü yaşasın yeni sponsor kral karspersky.

mancukya
13-11-2010, 19:04   |  #60  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

alpin73 hala ayni seyleri söylüyorsun sevgili arkadasim.
Senin yazdigin yada yaptigin bir resmi degistirip diyorumki bu benim yaptigim bir is.
Bunu anladiginida biliyorum koskaca 70 kusur milyonluk ülkede merak etme sifirdan bir isletim sistemi yazacak kapesitesi olan kisiler mevcuttur söyledim sana bunu 3 kez üstelikde hala olayi cekiyorsun.
Dersen Linux acik kaynak kodlu, bedava, sorunlari az saygi duyarim üstelikte bu aralar Mint son sürümü deniyorum hosumada gidiyor ama Ahmetin yaptigi seyi Mehmetin degistirmesi bunu Mehmetin yaptigi anlamina gelmiyor kusura bakma.
Bir istetim sistemi cekirden yani kernelden baslar bunuda sifirdan yazdiracak olan söyledigin Tübitakdir mantigida ordadir cünkü o adam ne tesaduf hem Fillandiya hemde amerikan vatandasidir ne normal durum demi.

Son Düzenleme: mancukya ~ 13 Kasım 2010 19:06
alpin73
13-11-2010, 20:45   |  #61  
Taze Üye
12 mesaj

Dostum sen 70 milyon diyorsun bende sana 7 milyar insan diyorum.

Şunları bir incele;

Çekirdek yeniden yazıldı diyelim, bunu piyasaya sürdük, kullanacağı kütüphane gene C vb. olacak. Ne değişecek, şüphen sadece çekirdekle mi sınırlı ?  

Bu yeni OS'a bir web browser yazdın diyelim. E internete girecen, ver mac'ı al köfteyi diyecekler. E hani güvenlik? Baştan beri diyorum ki; güvenlikte en önemli unsurlardan olan web browser güvenli olmadıktan sonra sen kasıl dur, benim OS kale diye. Firefox/IE/Opera her ne kullanıyorsan, açıkları var ve olacak da. Yeni OS tutulmaya başladığı anda, sana zarar vermek için yazılan kodlar havada uçuşacak.Sana zarar verecek adamlar senin 0'dan yazdığın çekirdeğe sahip olup, gereğini yapacaktır. SANAL ALEMDE MAC, IP İLE BAĞLANTI KURDUĞUN SÜRECE GÜVENLİK İMKANSIZ. (Bknz. Nasa, Masa  KahkahaKahkaha)

Baştan beri söylüyorum, anca ehven-i şer söz konusu. Çekirdeği baştan yazsan da bu böyle, aksi halde de... "Biraz daha güvenli " olan söz konusu hep... KALE YOKKK... Hele hele MsWin. faciaaa... (port, mort...Oha!)

Şimdi sorumu tekrarlıyorum, senin tavsiyen ne, hangi OS ? Hassas nokta deyip duruyorsun, onlar neler ? Biliyorsan paylaş, yoksa sonsuza kadar SUSSSS !!! KahkahaKahkahaKahkaha

Ha bir de şunu soracam, adamlar otomobil yapıyor değilmi, E motor aynı motor (aynı teknoloji, çekirdek yani), E adamlar MİLLİ ARABAMIZ diyorlar ??????Oha! N'ooolcek şimdi, bunlar bizi kandırıyormu ? Ama sen haklısın aslında tüm arabalar amarıkan ve hepsinin markası FORD değil mi ??????????Oha!Oha!Oha!

saygılar...

alpin73
13-11-2010, 21:16   |  #62  
Taze Üye
12 mesaj

Haa bu arada, ulusal/milli OS kavramını ben uydurmadım, daha önce de dedim ya, tamamen Tübitak'ın fikriydi.... Yani sen beni değil, Tübitak'ı muhatap alarak sormalısın  3 KEZZZZZ !!!!!!!Oha!Oha!Oha!

http://www.pardus-linux.org/nedir/pardus-nedir/

"Pardus Nedir?

Pardus, TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

Pardus, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını karşılayan, mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan ulusal işletim sistemidir. (Oha!Oha!Oha!)
Neden Pardus?

Ülkemizde işletim sistemlerinin bilgi teknolojileri alanında kapsadığı yeri, dolaylı olarak etkiledikleri sektörleri ve genel olarak gelişme hareketi ile ilişkilerini irdelediğimizde şu gözlemlere varılmaktadır:
Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.
Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusundaki etkinliğinin katma değerli projelere yöneltilmesi, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimi yoluna gidilmesi gerekmektedir.
Bunun bir yandan öncülü ve bir yandan da ürünü olarak yerel bilgi birikiminin, gerek teknolojik alanda ve gerekse iş süreçleri düzeyinde, sağlanması zorunluluğu vardır.
Ülke gereklerine bağlı olarak teknolojik gelişmenin yönünü belirlemek, farklı alanların ağırlığını değiştirmek ve dolayısıyla söz konusu işletim sisteminin yol haritasına hakim olmak tercih edilmektedir.

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir. "

Dostum koskoca google bile open source diyor, sen ne diyorsun !!!
"Google Chrome OS is a forthcoming Linux-based, open source[3] operating system designed by Google to work exclusively with web applications.[4] First announced on July 7, 2009, Chrome OS will be publicly available as a stable release by the northern hemisphere "late fall" of 2010 according to Google.[5]"
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS 
http://www.chromium.org/chromium-os

Bu da intel cephesi:

"Intel Announces The Yocto Project 
Linked by fran on Fri 29th Oct 2010 05:28 UTC
Embedding Linux can apparently become a bit messy. This is set to change. With the support of Intel, the Linux Foundation has recently launched the "Yocto Project" This project is not a linux distribution or platform but a complete embedded Linux development environment with tools, metadata, and documentation. The project currently targets four architectures: ARM, MIPS, PowerPC and x86 (32 and 64 Bit). Intel's support for the project can best be summarized from its own press release: "Intel is supporting the Yocto Project with code and resources to help provide high-quality developer tools assisting companies with the creation of custom Linux-based systems for embedded products on any hardware architecture."

saygılar...

Son Düzenleme: alpin73 ~ 14 Kasım 2010 12:05
kogaoz
14-11-2010, 08:08   |  #63  
Taze Üye
2 mesaj

3-4 ay önce böyle bi araştırma yapmıştım yanlış hatırlamıyorsam bitdefender için çok iyi koruyor demişlerdi fakat pcyi kaspersky gibi oda ağırlaştırıyor. En makul symantes norton ınternet security veya avast veya nod32 diye bilirim

alpin73
14-11-2010, 10:36   |  #64  
Taze Üye
12 mesaj

http://www.pardus.org.tr/haber/pardus-dunya-liginde-ilk-beste/

"Pardus Dünya Liginde İlk Beşte
02 Kasım, Salı

Pardus, özgür yazılım dünyasının en köklü ve prestijli yayınlarından olan Linux Journal’ın verdiği Readers' Choice Awards (Okuyucu Ödülleri) 2010 ödüllerinde, üç ayrı kategoride ilk 5’e girdi.

Özgür yazılım dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, küresel Linux topluluğunun orijinal yayını Linux Journal tarafından verilen Readers' Choice Awards’da önemli bir başarı elde etti. Pardus ödüllerde, üç farklı kategoride ilk 5 arasına girdi.

Linux Journalokurlarının 1995 yılından beri özgür yazılım dünyasının en iyilerini belirlediği Readers’ Choice Awards 2010 ödüllerinde Pardus, “Özgür yazılımla geliştirilen en iyi ürün”, “En iyi Linux dağıtımı” ve yazılım kurma, kaldırma ve güncelleme alanlarındaki performans için verilen “Paket yönetim sistemi” kategorilerinde PiSi adlı özgün tasarımıyla ilk 5 yazılım arasında yer almayı başardı.

Pardus’un tüm dünyada tanınmış ve köklü rakiplerini geride bırakarak dünyanın en önemli özgür yazılım topluluklarından Linux’da adından başarı ile söz ettirdiğine dikkat çeken Pardus proje yöneticisi Erkan Tekman şunları söyledi:

“Pardus, özgür yazılım dünyasının olanaklarından yararlanılarak sürekli geliştirilen ve yenilenen bir işletim sistemi. Pardus 2011 ve Kurumsal 2 sürümlerini yayınlamaya hazırlanırken bu haberi almak tüm ekip için heyecan verici oldu. Pardus ülkemizin yanı sıra, tüm dünyada ilgi görüyor. Ödüller de bu ilginin bir sonucu diye bakıyoruz. Readers’ Choice Awards 2010 ödüllerinde, tüm dünyadan 300 kadar Linux dağıtımını geride bırakarak ilk beş arasında yer almayı başardı. Böylelikle dünyanın köklü ve tanınmış yazılımları arasında sıyrılarak ilk sıralara yerleşti. Pardus daha da gelişerek ve yenilenerek açık kaynak dünyasının sınırlarını zorlamaya önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

16 yıldır internette yayın hayatını sürdüren Linux Journal dergisi, küresel Linux topluluğunun en önemli buluşma noktalarından birini oluşturuyor. Linux Journal aynı zamanda tüm dünyada en çok tıklanan 15.000 site arasında yer alıyor. "

http://www.linuxjournal.com/content/pardus-2011-way-new-goodies
(bir okuyucu yorumu : 
pardus' way
Submitted by Maximillian (not verified) on Thu, 11/11/2010 - 07:10. 
Pardus is one of the most brilliant distro. according to its development I guess in future it will be the best.)

Son Düzenleme: alpin73 ~ 14 Kasım 2010 11:04
sametyuksel
14-11-2010, 14:40   |  #65  
Taze Üye
2 mesaj

forza kaspersky diyoruz efem

alpin73
14-11-2010, 16:26   |  #66  
Taze Üye
12 mesaj

Linux'ta Virüsler Neden Tehdit Değildir?

Bilgisayar virüsü kavramını eminim hepimiz bir şekilde duymuşuzdur. Windows kullanıcıları kimi zaman geri döndürülemeyecek şekilde verilerini, emeklerini ve asla geri gelmeyecek zamanlarını bilgisayar virüsleri nedeniyle kaybederler. Elden ele dolaşan disketler zamanımızda yerini internetin geniş bant trafiğine bırakmışlardır. Böylece bir solucan kıtalar arası yolculuğunu birkaç saniyede yapabilmektedir. Kimi zaman güvenli olduğunu sandığınız bir makinanın başka birileri tarafından kontrol edildiğine de şahit olmuş olabilirsiniz.

Bir windows kullanıcısının başına gelmiş veya gelme ihtimali yüksek bu olayları önce açıklayıp daha sonra işleyiş mekanizmalarına göz atalım. Daha sonra da işlerin Linux altında nasıl halledildiğini ve Linux’un neden virüsler için bir yaşam alanı olmadığını öğrenelim.

Bilgisayar Virüsleri : Bir bilgisayar virüsü aslında işletim sisteminiz altında çalışan herhangi bir uygulamadan çok farklı değildir. Temelde bir yazılımdır ve bir programcı tarafından yazılmışlardır. Bir yazılım için geçerli tüm kurallar bunlar için de geçerlidir. ( Bellek, işlemci ve disk kullanımı gibi) Ayrıca windows için yazılmış bir virüs sadece windows altında etkili olur, Linux altında çalışmaları mümkün değildir. (Tersi de doğrudur.) Virüslerin ortak bir özelliği vardır: Çoğalmak. Virüs kendi kendini erişebildiği bazı dosyalara bulaştırarak çoğaltır. Her virüslü dosya çalıştırıldığında virüs yazılımı aktif olur ve programcı tarafından daha önceden programlanmış işleri yapmaya başlar. Başka dosyalara bulaşır, bazı dosyalara zarar verebilir, bazı ayarları değiştirebilir. Tüm bu işlemleri kısa sürede tamamlar ve üzerine bulaştığı programın çalışmasını başlatabilir, bir hata mesajı verebilir * ya da hiçbir işlem yapmaz. Bundan sonra bellekte kalıcı olarak yerleşebilir. Virüs bir exe uzantılı çalıştırılabilir dosyanın genelde sonuna kendi kodunu yazar ve baş bölümdeki başlangıç kodunun bir kısmını kendi bölümünü gösterecek şekilde değiştirir. Böylece dosya çalıştırılmadan önce virüsün kodu çalışacak ve sonlandıktan sonra gerçek uygulama ekrana gelecektir. Bu yöntem ile bazen orjinal dosya ciddi zarar görebilmektedir. Virüslerin çoğalma işlemi onlar için hayatidir. Bu işlem dışında yapılması düşünülen zararlı işler tamamen programcının tekelindedir. İstenirse bios yakılabilir, dosyalar silinebilir...
Peki bir bilgisayar virüsünden nasıl korunabiliriz? Bunun tek bir bilinen kolay yolu yoktur. Her bilgisayar virüsü programlayanın zekası ile birleşince herbiri bambaşka yazılımlar olurlar. Herbirinin bulaşma yöntemi ve yaptıkları işlemler farklıdır. En etkili yöntem herhalde dışarıya karşı izole edilmiş bir pc sahibi olmak ve hiçbir şekilde dosya alışverişi yapmamaktır. Aksi durumda bir antivirüs yazılımına sahip olmanız gerekecek. Bir antivirüs yazılımı o virüse özel bazı kodları bünyesinde bulunduran bir programdır. Bu kodları sizin taranmasını istediğiniz tüm dosyalarda arar ve bulduğunda temizleme işlemini başlatır. Aynı zamanda işletim sistemi ile entegre olarak dosyalar belleğe yüklenmeden * ya da çalıştırılmadan önce onları tarayabilir. Tabii ki bu işlemler beraberinde kısmen bir yavaşlamayı da getirecektir. Günümüzde bilgisayar virüsleri sadece exe dosyalar ile bulaşmazlar. Bir windows batch script, mirc script, visual basic script uygulaması * ya da microsoft office makro tanımlamaları olabilir. Hatta bu script uygulamacıkları normalde çalışmamaları gereken durumlarda programların ve kullanıcıların bazı açıklarından yararlanabilirler. Örneğin windows ilk ayarlar ile dosya uzantısını gizler. Bu durumda resim.jpg.exe dosyası resim.jpg şeklinde görüneceğinden ve simgesi de resim dosyası gibi düzenlendiğinde çalıştırılması çok kolay bir hal alır. Microsoft, windows için geliştirdiği birçok yöntemde olası güvenlik problemlerini genelde görmezden gelmiştir. ActiveX internet explorer ile Windows Update işlemi yapılarak işletim sisteminin güncellenmesine yardımcı olur. Diğer yandan ise uyarı mesajlarını okumadan evet diyen kullanıcıların bilgisayarlarına sızmak için en kolay yoldur! Bir başka sık kullanılan yöntem ise microsoft outlook altından elektronik posta ekinde bulunan zararlı yazılımların çalıştırılması sonucu bulaşmadır.

Solucanlar : Bu yazılımlar yerel ağda * ya da internet üzerinde bilgisayardan diğer bir bilgisayara bulaşırlar. Genelde virüsler kadar zararlı değildirler. Daha çok bulaştıkları makinaları hizmet dışı bırakmak * ya da sunucuların trafiklerini artırmak gibi sonuçları olur. Bu tür yazılımların ortaya çıkmaları için işletim sistemi altında * ya da bir internet servisinde ciddi bir açığın bulunması gereklidir. Çok sık rastlanmazlar.
Truva Atları : Bu tür yazılımlar genelde bilgisayarları uzaktan yönetmek amacıyla kullanılırlar. Genelde bir sistem yöneticisi birçok makinayı yerinden kalkmadan yönetmek için bunları kullanır. Bazıları ise sizin haberiniz olmadan makinanıza yüklenmiş olabilir. Bu durumda güvenliğiniz tehdit altında olacaktır. Kişisel dosyalarınız çalınabilir, uzaktan makinanız kapatılabilir... Şu anda birçoğu casusluk amaçlı kullanıldıklarından antivirüs yazılımları tarafından yakalanmaktalar.
Asıl problem, virüsler neden bu kadar çoklar, hızlılar, windows bunlara neden engel olamıyor ve linux altında neden çoğalamıyorlar?
Windows 9x serisi (95,98,ME) ve önceki işletim sistemleri tek kullanıcılı işletim sistemleridir. Farklı kullanıcılar için farklı haklar tanımlanamadığı için bilgisayarı kullanan herhangi bir kişi virüslü dosyayı çalıştırdığında virüs hiçbir engel olmadan işlerini yapabilmektedir. Bu işler * her şey olabilir. Kişisel dosyalara zarar vermekten işletim sisteminin açılış dosyalarına ve sistem dosyalarına bulaşabilir. Böyle bir durumda virüsler artık bir çift tıklama işlemine ihtiyaç olmadan bilgisayar yeniden başlatıldığında işletim sistemi ile birlikte aktif olabilmektedirler. Burada virüsün başka dosyalara bulaşmasının önünde bir engelin olmaması cok kolay yayılmalarına neden olmaktadır. Windows NT serisi işletim sistemleri ise çok kullanıcılı işletim sistemleridir (Windows NT 4.0, Windows 2000 ve Windows XP) Bu işletim sistemlerinde farklı kullanıcılara farklı haklar verilebilmekte ve kullanıcılar değişik noktalarda kısıtlanabilmektedir. Fakat Windows XP kurulumu sırasında genelde Administrator şifresinin ne olduğu kullanıcılar tarafından tam olarak bilinmediğinden boş geçilmektedir. Daha önemli olan konu windows altında program kurmak, kaldırmak, sürücü yüklemek gibi işler için Administrator kullanıcı haklarına ihtiyaç olduğu için Windows XP kurulumu sonrasında oluşturulan kullanıcı hesapları hem şifreleri boş hem de tam yetkili Administrators grubunun bir üyesi olarak oluşturulurlar. Bu durumda hem boş şifreler hem de kullanıcını tam yetkili olması Windows XP işletim sistemini güvenlik açısından Windows 98 haline getirmektedir. Saydığım ihtiyaçlar nedeniyle kullanıcı için kısıtlı bir hesap oluşturulmamaktadır. Aksi durumda bu ihtiyaçlar için oturumu kapatıp Administrator hesabı ile oturum açmak gerekecektir. Bu durumda Windows XP ile bu yayılmaya bir çözüm bulunanamaktadır. Ayrıca virüsler windows işletim sistemindeki çeşitli uygulamalardaki ciddi açıkları da kullanmaktadır. Bu tamamen Microsoft’un faydalı olacağını umarak uygulamalar ile bütünleştirdiği değişik desteklerin diğer zararlı yazılımlar tarafından da tüm nimetleriyle kullanması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Peki Linux altında işler nasıl işliyor? Söyle: Linux altında kullanıcı için tam yetkiye sahip olmayan normal bir hesap oluşturulur. Kullanıcı bu hakları ile kendisini ilgilendiren tüm işleri yapabilir. Sadece program kurup kaldıramaz, önemli programları çalıştıramaz ve önemli ayarları değiştiremez. Bu nedenle bir virüslü dosya bu kullanıcı tarafından çalıştırıldığında sadece kullanıcını ev dizini altındaki dosyalara zarar verebilir * ya da bulaşabilir. Bunu dışındaki hiçbir dizine virüs zarar veremez. Başka bir ayrıntı daha mevcuttur. Linux altında sadece patika (path) yolları altında bulunan dizinlerdeki programlar çift tıklanarak çalıştırılabilir. Kullanıcını masaüstündeki bir uygulama çift tıklanarak çalıştırılamaz. (Bir betik dosya hariç, zaten bunlar için çalıştır/görüntüle tarzı seçim ekrana gelmektedir.) Bir uygulamanın kurulması gerektiğinde yazılım yöneticisi root kullanıcı şifresini (root Linux altındaki sistem yöneticisinin hesabıdır.) sorar ve şifre doğru ise ekrana gelen pencere artık root kullanıcı haklarına sahiptir. Kullanıcı işlemlerini yapar ve programı kapatır. * ya da bir konsol altından su - komutu ile root haklarına sahip olur. İşlerini yapar (yazılım kurmak, kaldırmak...) ve daha sonra çıkar. Yani sadece gerekli olduğu zaman root kullanıcı hesabı heryerden erişilebilmektedir. Bunlar dışında ise, kullanıcılar genelde dağıtımların paketlediği dosyaları kurmaktadırlar. Bunlar açık kaynak kodlu olduklarından hem açıklar denetlenebilir düzeydedir, hem de arka kapılar * ya da zararlı işlevler bulunmamaktadır. Kimin yazdığı belli olmayan bir uygulamanın kaynak kodlarını internetten indirip derlemek ve kurmak ve virüse maruz kalmak çok zor bir durumdur. Linux altında tam yetkiye sahip olsanız bile Linux altındaki bazı dizin yapılarını farklı bir disk bölümündeki bir alana taşıyabilir ve bu bölümü sadece okunabilir (read-only) olarak sisteme bağlar ve kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile haklarınız ne olursa olsun o bölüme yazma yapılamaz. Bu anlattığım bazı farklılıklar nedeniyle casusu yazılımlar (spyware) da Linux altındabulunmazlar.
Açık kaynak kodlu sistemlerde yamalar çok hızlı hazırlandıkları için bir açığı kullanarak zararlı bir yazılımın çoğalıp yayılması çok zordur. Çünkü yama birkaç saat sonra hazır olur.

Windows kullanıcılarının en güzel bahanesi "Windows çok kullanılıyor onun için bu kadar çok virüs yazılmakta. Bir gün Linux da yaygınlaşırsa onun için de virüsler yazılacaktır. Windows çok kullanıcıya sahip olduğu için bu kadar çok saldırıya maruz kalmaktadır." şeklindedir. Yukarıda anlattıklarım gösteriyor ki bu böyle değildir, Linux virüslerin yayılamayacağı doğal bir savunma mekanizmasına sahiptir.Kaynak: Ubuntu-tr forum.

Kapalı Hesap (200174)
09-12-2010, 20:08   |  #67  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

karpersky güzeldir remlerin yüksek olunca en iyisidir
en tehlikeli virüsü ruslar yazar ilacınıda virüsü yaratanlar yaratır
piyasa böle 1 aydır solucan adlı bi virüs dolaşıyor microsoft çözemedi virüsü ama karpersky firması çaresini buldu

hiko91
11-12-2010, 10:41   |  #68  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

en iyi antivirus insanın kendisidir.sen dandirik sitelere girip veya bılmedıgın bı dosyayı ındıırrsen hıcbı antvr senın ısını gormez.normal bır kullanıcıysan antivirus kullanmana gerek yok.bostan yere antvirs kurup pc nı kasma

Wildchild®
11-12-2010, 11:02   |  #69  
Taze Üye
3 mesaj

Ben Kaspersky kullaniyorum,cok da memnunum.

hayqo12
11-12-2010, 11:24   |  #70  
Yıllanmış Üye
364 mesaj
Alıntı: Sefa Adak  
ESET NOD32.Hem saglam hem kasmaz..
%100 Katılıyorum ağzına sağlık hem lisanslı almak istiyorsan parasıda öyle fazla değil.

Eset NOD32 Antivirüs=40TL

Eset Smart Security=60TL

Smart Security sana fazlalıkla yeter testlerde falan hep İlk 5 arasında!

Onuralp Yılmaz
12-12-2010, 15:20   |  #71  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Ücretli:  Kaspersky Pure, Bitdefender Total Sec.

Ücretsiz: Comodo IS, Panda Cloud

M.G.G
15-12-2010, 22:33   |  #72  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Taa ocakta açılan konuya bak yav.Yazmışım ama fikrimi değiştirdim.En iyi antivirus kullanıcının kendisi olması imkansızdır.Gdata şu ana kadar koruma oranı en yüksek antivirusdür.

Erşah
16-12-2010, 10:49   |  #73  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

En iyi anti virüs asprindir.

tumantuy
16-12-2010, 21:30   |  #74  
Yıllanmış Üye
329 mesaj