Eski güzel günlerdeki gibi Atari keyfi...

CHIP Online
11-05-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Atari zamanlarını unutmak mümkün değil ama bu yeni cihaz unutanlara da hatırlatacak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Eski ... ri-keyfi_12569.html

Resimlerle: TOP 10: Filmi yapılması gereken 10 oyun

Atari'nin en popüler oyun cihazı olduğu günleri anımsıyor musunuz? Bugünkülere göre çok daha ilkel teknolojilerle geliştirilen, grafikler imkanları çok daha kısıtlı olan ama en az PS3 veya X-box 360 gibi bugünün oyun konsolları kadar eğlenceli Atari'nin güzel günleri çok gerilerde kaldı. Her ne kadar piyasada bulunabilecek emülatörler ile eski Atari oyunları oynanabiliyor olsa da, artık o oyunlar eski tadını veremiyorlar.

Georgia Tech Üniversitesi'nde görevli Profesör Ian Bogost'a göre bunun sebebi emülatörlerin oyunları eskiden olduğu gibi görüntüleyemiyor olmaları. Ve işin daha güzeli bunun çözümünü bulmuş. Kendi geliştirdiği özel bir CTR emülatör ile Atari oyunları, tam olarak eskiden olduğu gibi oynamanın yolunu bulan profesör, günümüzdeki LCD monitörlerin aynı görüntüyü üretmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Şimdi ise geliştirdiği özel CTR emülatör ile genç öğrencilerine 1970'li yıllarda nasıl oyun oynandığı uygulamalı olarak gösteriyor.

Tüm konu: Eski güzel günlerdeki gibi Atari keyfi...

Resimlerle: TOP 10: Filmi yapılması gereken 10 oyun

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Atari günlerini anımsıyor musunuz?

Semih Özyurt
11-05-2009, 19:37   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

ah ah eski günler aklıma geldi micro geniüsler segalar mario f1 yarışı hayatımız marionun manitasını kurtarmakla geçti valla gine bulsam oynarım :D

MBTGROUP
11-05-2009, 20:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Bir defa atari oynamıştım,ama çok da hoşlanmadım,sıkıcı gelmişti.

Kapalı Hesap (76993)
11-05-2009, 20:49   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,382 mesaj

1970 diyor yavv , ben doğmadan 23 yıl önce Ölü

mustafaasil66
11-05-2009, 22:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Az mı oynardık marioya çalışırdık boyna f1 de finish yapmaya çalışırdık bomberman, tank... :D

winehouse
11-12-2009, 23:51   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

> slm arkadaşlar; eski bir kasetli atari oyunu arıyorum; oyunu kısaca anlatayım:
>tek kişilik ilerlemeli bir oyun; 3 kahramanımız var: birisi uzun menzilli tabanca kullanıyo ve kirli sakallı,siyah ceketli;  birisi kılıç kullanıyo beyaz kıyafeti var, üçüncüsü ise kısa menzillii tabanca kullanıyo ama bu esas oğlan çünkü toplanan bütün bonusları bu kullanabiliyo ve yeşil ceketli
>oyun içerisinde istediğiniz zaman istediğiniz oyuncuyu istediğiniz oyuncu ile değiştirebiliyorsunuz.
>ilk bolum harabe gbi bir yerde ve aksamleyin, akabinde büyük bir malikaneye giriliyo ve içeride sıklıkla karsılasılan kapılara grip bonus toplayabiliyor,herhangi yakalanan bir oyuncunuzu (iplerle bağlanmış vaziyette) kurtarabiliyorsunuz..
>malikane 3 katlı.. bolumun sonunda buyukce bir sovalye kıyafeti giymiş adam size bowling kukaları gbi bişey fırlatıyor
>herhangi bi yerde agır davranırsanız dedektif kılıklı bir şahıs gelip sizi yakalıyor ya da kelepçe fırlatıyor; her turlu kelepçeli adamınız bolumu bitirinceye kadar kurtarılamıyor ve oyuncu değişikliği menusunde resminin uzerinde bir kelepçe resmi oluyordu..
>sanırım bir japon oyunu idi..
>atarideki metalgear, adams ailesi,alaaddin,flinstones,mario,karnov gbi "baba" ilerlemeli oyunlardan cok dha güzel oldugunu düşündüğüm bu oyunu aylardır arıorm; benim cocukluktaki kasetteki adı sallama imiş galiba (rom bon), (artk yok tabi o kaset) o şekilde hiç bişeye ulasılamıyo... bir bilen olurda oyunun ismini soylerse duacısı olurum valla, müptelası oldum basıma agrılar grdi artık :))  
>heeeellllpppp :))