Eski HDD'den Yeni HDD'ye Aktarım Yapmak

Andaç Işık
05-09-2011, 01:19   |  #1  
Andaç Işık avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,407 mesaj

Merhaba değerli CHIP Online üyeleri. 2 gündür boğuştuğum bir sorun karşısında zafere ulaştım ve en pratik yöntemleri size anlatacağım ki benim kadar zorlanmayın. Benim sorunum bu konuda.

Eski harddiskinizdeki  her şeyi hiçbir şey  olmamış gibi yeni harddiskinize aktarabilirsiniz. Çok basit bir yöntem ile.

Kullanacağımız program Acronis True Image. Eğer eski diskiniz Western Digital ise veya yeni aldığınız disk WD ise ücretsiz olarak indirebilirsiniz buradan. Öteki türlü internetten edinin.

Adımlar:
Öncelikle eski harddiskimiz takılı iken yeni harddiskimizi de bağlıyoruz anakartımıza.  
İlk işimiz partition oluşturmak (C,D vs.)

Yazıdaki resimler nonpasaran-windows7.blogspot.com adresinden alınmıştır.

Partition oluşturma (Windows 7 için):

1- "Bilgisayar" a sağ tıklayıp "Yönet" deyin.

2-Açılan "Bilgisayar Yönetimi" konsolundan "Disk Yönetimi" ni seçin.
Yeni harddiskiniz Bölümlendirilmemiş Alan  olarak görülecek. 
1- Yeni oluşturduğunuz bölüntüye sağ tıklayın ve "Yeni Bir Basit Bölüm Oluştur" deyin.

2- Karşınıza çıkan sihirbaz  ekranında "İleri" deyin.

3- Disk boyutunu girip "İleri" deyin. (Burada max. disk boyutunu girmek zorundasınız)

4- Resimdeki gibi işaretledikten sonra  yeni sürücünüze bir harf atayın. (Alttaki resim)

5- Çıkan ekranda "Aşağıdaki Ayarlarla Bu Diski Biçimlendir" i tikledikten sonra bölüntünüze istiyorsanız bir isim verin ve "Hızlı" biçimlendirmeyi seçin.

6- Çıkan ekranda "Son" dedikten sonra artık bölüntünüz kullanıma hazır.

Evet. Şimdi Acronis'i indirdiğinizi var sayıyorum. Kurulumdan sonra Bootable CD yakmamız gerekiyor.

Ön yüklenebilir bir medya oluşturmak

a-) Programın ana sayfasında sağ üstte bulunan Tools & Utilities bağlantısına tıklayın.

b-) Açılan pencerede Rescue Media Builder seçeneğini seçin.

c-)  Açılan pencerede 2 seçenek olduğunu göreceksiniz. İkincisi çok gerekli değil (Yukarıda açıkladım) ama ikisini de işaretlemenizde bir mahsur yok. 

d-) Önyükleme medyasını Usb bellek yada CD olarak oluşturma seçeneğiniz var. Ayrıca ISO olarak oluşturup sonradan bunu CD'ye yazdırarak veya USB belleğe -Ön yüklenebilir olarak- atarak kullanma şansınız da var. Sürücümüze boş CD yerleştirip CD'yi seçiyoruz ve Proceed butonuna basarak işlemin tamamlanmasını bekleyin. 

Yukarıdaki ekran görüntüleri Home 2011 sürümü için geçerli.  WD Edition'da ayrıca bir "Bootable Media Builder" programcığı geliyor. Ulaşmak için  Başlat> Tüm Programlar> Acronis dizinini takip edebilirsiniz.

CD'miz hazırsa bilgisayarımızı kapatıyoruz. Ve BIOS'tan sürücümüzü boot edecek şekilde ayar yapıyoruz. Nasıl boot ayarı yapılır diyorsanız buraya tıklayın.

CD'miz Boot Edildiğinde Bu görüntü gelecek.

2- Alttaki ekran ile karşılaşacaksınız. En üstteki Acronis Acronis True Image Home seçeneğini seçin. 

Yukarıdaki yer geldiğinde Tools & Utilities bölümüne geçiyoruz.

Clone Disc'e tıklıyoruz.

Otomatik seçeneğini seçiyoruz.

Eski hard diskimizi seçip Next diyoruz.

Yeni hard diskimizi de seçip next diyoruz:

Aşağıdaki ekranda OK diyoruz.

Doğru diskleri seçtiğimizden emin olup Proceed diyoruz.

Eğer Yeniden başlatma isterse Reboot diyoruz.

Veee işlem bittiğinde:

Herhangi bir tuşa basıyoruz.

Bu resimler Home sürümü için ancak WD Edition'da da her şey hemen hemen aynı. Yani halledersiniz : ) 

Hata mesajlarını ya da sorunlarınız başlık altına yazarsanız cevaplamaya çalışırım. 

viking20
06-09-2011, 12:11   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

güzel olmuş,eline sağlık ,alıntı yaptığın yeri de belirt.

Son Düzenleme: viking20 ~ 06 Eylül 2011 12:14
Andaç Işık
06-09-2011, 16:19   |  #3  
Andaç Işık avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,407 mesaj
Alıntı: viking20  
güzel olmuş,eline sağlık ,alıntı yaptığın yeri de belirt.
Yazının ortasında resimlerin başladığı yerde yazıyor : ) 

viking20
06-09-2011, 18:54   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

AnDi gitmiş :)

Andaç Işık
07-09-2011, 05:43   |  #5  
Andaç Işık avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,407 mesaj
Alıntı: viking20  
AnDi gitmiş :)
Ad soyad daha ciddi duruyor Ağzı kulaklarına varıyor 

agunays
03-01-2012, 10:05   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

Günaydın! :))

nejceza
25-01-2012, 21:56   |  #7  
Taze Üye
10 mesaj

burdaki işlemde örneğin benim 750 gb lık bir hard diskim var yeni 1tb lık bir hdd aldım bu şekilde aktarırken atıyorum 750 gb lık olanın 500 gb kadar kısmı dolu 1tb lık olana bu 500gb ın tamamını mı aktarıyo ? eğer aktarıyosa yeni diskti ben 4 e bölmek istiyorum örneğin nası olucak ben o 500 gblık kısımdan atıyorum oyunları d ye sistemi c ye nası atıcam

Son Düzenleme: nejceza ~ 25 Ocak 2012 22:00
defect
31-03-2012, 17:37   |  #8  
defect avatarı
Yeni Üye
37 mesaj

İlk önce güzel bir anlatım olmuş eline sağlık fakat bunu başka bir yolla çok daha kısa bir yöntemle de yapabilirdin "Norton Ghost". Ben 2003 versiyonundakini denemiştim kolaydı ama yeni versiyonları nasıl onları bilmiyoum.Ama kullanımı çok basit. Sadece yapman gereken eski ve yeni hdd ' yi aynı bilgisayarda çalıştırıp programdan hangisini kopyalamak istediğini seçtikten sonra kopyalamanın bitmesini beklemek ..

Kapalı Hesap (223846)
01-07-2012, 19:16   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

teşekkürler sürekli uğraştığım birşeydi ve saatlerimi alıyordu

wadlegnst wadleg
06-07-2012, 18:21   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj

Sadece yapman gereken eski ve yeni hdd ' yi aynı bilgisayarda çalıştırıp programdan hangisini kopyalamak istediğini seçtikten sonra kopyalamanın bitmesini beklemek ..