ev ağı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
small_ticket
07-09-2004, 10:06   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
167 mesaj

evde iki bilgisayar arasında ağ kurarken nasıl oluyor da bi bilgisayar diğerini görürken diğeri ötekisini görmüyor?
herkese iyi çalışmalar
iyi günler...

LAWYER777
07-09-2004, 12:10   |  #2  
Taze Üye
17 mesaj

her ikisininde paylaşıma açık olup olmadığına bi bak, ikisininde aynı çalışma grup altında açılıp açılmadığını kontrol et görmesi lazım

small_ticket
08-09-2004, 15:14   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

evet her ikisi de paylaşıma açık ve aynı grubun altında tanımlı yanlız şunu sormak istiyorum iki bilgisayara birbirlerinin ethernet kartlarını tanıtmamız gerekiyor mu?
bir de şimdi ben böle bir ağ kurduktan sonra bilgisayarıma okulun LAN ına bağlanırken özel bir ayar yapmam gerewkir mi normalde çünkü direk LAN ı algılayıp çalışıyordu şimdi extra birşeyler yapmam lazım mı?
teşekkürler iyi çalışmalar

Banned
08-09-2004, 16:31   |  #4  
Banlandı
1,157 mesaj

TCP/IP ve NetBeı mu neydi...
Protokollerini de eklediğinden emin ol.

small_ticket
08-09-2004, 17:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

onlarda eklendi :)

zaten şu anda ikinci sorduğum daha ön plana çıktı. böle ev ağlarıyla uğraştıktanm sonra LAN için ayrı bir ayar yapmam gerekiyor mu?

ugen
10-09-2004, 03:11   |  #6  
Taze Üye
4 mesaj

iki bilgisayarının da ağ yapılandırması aynı olmasına dikkat et
oda olmassa sabit ip vermeyi dene birine 192.168.0.2 diğerine 192.168.0.3 gibi

small_ticket
12-09-2004, 21:21   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj
alıntı:
iki bilgisayarının da ağ yapılandırması aynı olmasına dikkat et

bu tam olarak ne demek biraz daha açıklayabilir misin?

euphrates
29-11-2004, 20:39   |  #8  
Yeni Üye
35 mesaj

Bu problemin aynısını bende yaşıyorum, aynı adsl modemi kullanıyoruz ve internet bağlantısı konusunda sorun yaşamıyoruz bununla beraber ağ kurulumu konusunda yapılamsı gereken her şeyi yaptık fakat Ben karşı tarafın bilgisayarını görebiliyorum ama erişim hakkım olmadığı uyarısı alıyorum, diğer bilgisayar ise benim bilgisayarımı dahi göremiyor, acaba ben karşı bilgisayarı görebilirsken neden diğer bilgisayar benim bilgisayarımı göremez? Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim çünkü bu konu benim için çok önemli

acr
13-01-2005, 16:52   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

slm arkadaşlar
yerel ağ baağlantımız var sesli masejlaşmak isteriz
bi proğram bulamadık
s.o.s lütfen

theironman
13-01-2005, 18:05   |  #10  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

www.vypress.com  +  http://borgchat.softnews.ro/  bu adresler ağda chat için gayet uygun.

Ağ sorununa gelince. Şimdi iki bilgisayarın ethernet kartı olacak, bunu biliyoruz. Bazı ethernet kartları anakartta dahili olarak bulunuyor, bunu da bildiğinizi kabul ederek asıl konuya geçiyorum. Ağda iki bilgisayarın birbirini görmesi için bazı ayarlar yapmak şart, bir kere TCP/IP ayarlarını öncelikle gözden geçirmek lazım. Başlat/denetim masası/ağ bağlantıları(network connections)'na girin. Ayarlara girdikten sonra GENEL sekmesi altında çubuğu aşağıya kaydırarak TCP/IP (Internet Protocol) u seçin ve ekrana gelecek yerde 'use the following IP adress' i seçin ve IP ADRESS kısmına şunu girin: 10.0.0.1 (bu sadece bir bilgisayar için, karşıdaki bilgisayar da örneğin 10.0.0.2 girebilir aynı yere). Hemen onun altındaki SUBNET MASK e de: 255.255.255.0 ı girin. Diğer ayarlara hiç dokunmadan pencereyi kapatın. (bu subnet mask her iki bilgisayarda da aynı olacak). Daha sonra LOCAL AREA CONNECTION PROPERTIES ekranında(yani TP/IP yi seçtiğiniz önceki ekranda) şu seçeneği işaretleyin: SHOW ICON IN NOTIFICATION AREA WHEN CONNECTED yani ağa bağlandığında ikon olarak saatin yanında gözük. Bunun anlamı bu seçeneği aktif ettiğinizde ağa bağlıysanız alttaki simgeden bunu rahatça anlayabileceksiniz, ancak değilseniz üzerinde bir çarpı işareti olacak ve bağlantı yok diyecektir. Bu adımlardan sonra denetim masasına geri dönün ve Network Setup Wizard'ı tıklayın(ağ yükleme sihirbazı). Daha sonra kendinize göre gireceğiniz ayarları yaptıktan sonra işlemi bitirin ve ekrandan çıkın. Bu ayar doğru yapıldığında başkasına klasör'de paylaştırabileceksiniz. Bilgisayarlar buna rağmen birbirlerini görmüyorsa fire wall ayarlarına bakın, bunlar ağın önünü kesebilirler, ayrıca zone alarm gibi bir programınız varsa karşınızdaki kişinin ip adresini trust yapmanız gerekebilir. Sorun devam ederse lütfen tekrar yazın...

Kansav
24-01-2005, 23:21   |  #11  
Yıllanmış Üye
521 mesaj
alıntı:
Gönderen : acr

slm arkadaşlar
yerel ağ baağlantımız var sesli masejlaşmak isteriz
bi proğram bulamadık
s.o.s lütfen

Harika bir VoIP (Voice Over IP) yazılımı olan "SJ Phone" 'u tavsiye ederim.Ücretli olarak internet telefonu,ücretsiz olarak VoIP özelliği var.Sadee konuşmak istediğin kişinin IP numarasını yaz ve numarayı çevir.Mikrofondan konuş,hoparlörden dinle...

MSI
25-01-2005, 21:35   |  #12  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

+1

musaökkeş
21-02-2005, 11:22   |  #13  
Taze Üye
13 mesaj

benim bilgisayarımda sp 2 yüklü(home edition). Diğer bilgisayarda xp professional yüklü sp 2 yüklü değil. O bilgisayar benim bilgisayarımı görebiliyor. Ben onu göremiyorum. Norton anti virüs ve norton internet security benim bilgisayarımda kurulu. Ayrıca personel Firewaldan diğer bilgisayarın IP adresini de trust yaptım. Dİğer bilgisayarda herhangi bir virüs programı yok. Hard diskin d bölümüne yeni bir xp professional da kurdum yine de ağ bağlantısında diğer bilgisayarı göremiyorum Yine öbür bilgisayar beni görebiliyor. Sorunu çözemiyorum. Yukarıda yazılanları da uyguladım. Bir de bende spy sweeper ve xspy diye bir şeyler kurulu onları kaldırayım mı Çünkü ne işe yaradıklarını tam olarak bilemiyorum

theironman
21-02-2005, 18:23   |  #14  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

small_ticket --> Eylül 2004 te en son bu konuda görünmüş, yani yardıma ihyiacı yok artık kanımca, konuyu gereksiz yere güncellemeyelim.

musaökkeş
21-02-2005, 21:20   |  #15  
Taze Üye
13 mesaj

ya elvis kardeş onun değil benim yardıma ihtiyacım var konuyla ilgili başka bilmem gereken var mı? selamlar

theironman
22-02-2005, 12:35   |  #16  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj
alıntı:
Gönderen : elvis32

www.vypress.com  +  http://borgchat.softnews.ro/  bu adresler ağda chat için gayet uygun.

Ağ sorununa gelince. Şimdi iki bilgisayarın ethernet kartı olacak, bunu biliyoruz. Bazı ethernet kartları anakartta dahili olarak bulunuyor, bunu da bildiğinizi kabul ederek asıl konuya geçiyorum. Ağda iki bilgisayarın birbirini görmesi için bazı ayarlar yapmak şart, bir kere TCP/IP ayarlarını öncelikle gözden geçirmek lazım. Başlat/denetim masası/ağ bağlantıları(network connections)'na girin. Ayarlara girdikten sonra GENEL sekmesi altında çubuğu aşağıya kaydırarak TCP/IP (Internet Protocol) u seçin ve ekrana gelecek yerde 'use the following IP adress' i seçin ve IP ADRESS kısmına şunu girin: 10.0.0.1 (bu sadece bir bilgisayar için, karşıdaki bilgisayar da örneğin 10.0.0.2 girebilir aynı yere). Hemen onun altındaki SUBNET MASK e de: 255.255.255.0 ı girin. Diğer ayarlara hiç dokunmadan pencereyi kapatın. (bu subnet mask her iki bilgisayarda da aynı olacak). Daha sonra LOCAL AREA CONNECTION PROPERTIES ekranında(yani TP/IP yi seçtiğiniz önceki ekranda) şu seçeneği işaretleyin: SHOW ICON IN NOTIFICATION AREA WHEN CONNECTED yani ağa bağlandığında ikon olarak saatin yanında gözük. Bunun anlamı bu seçeneği aktif ettiğinizde ağa bağlıysanız alttaki simgeden bunu rahatça anlayabileceksiniz, ancak değilseniz üzerinde bir çarpı işareti olacak ve bağlantı yok diyecektir. Bu adımlardan sonra denetim masasına geri dönün ve Network Setup Wizard'ı tıklayın(ağ yükleme sihirbazı). Daha sonra kendinize göre gireceğiniz ayarları yaptıktan sonra işlemi bitirin ve ekrandan çıkın. Bu ayar doğru yapıldığında başkasına klasör'de paylaştırabileceksiniz. Bilgisayarlar buna rağmen birbirlerini görmüyorsa fire wall ayarlarına bakın, bunlar ağın önünü kesebilirler, ayrıca zone alarm gibi bir programınız varsa karşınızdaki kişinin ip adresini trust yapmanız gerekebilir. Sorun devam ederse lütfen tekrar yazın...

Buna ne dersin, arkadaşlar bir şeyler anlatmışlar. Aradığın nedir tam olarak?

samet_sar
23-02-2005, 11:25   |  #17  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

TCP/IP ve NetBeıu ekledikten sonra paylaşımları açtıktan sonra herikiside birbirini görür

Son Düzenleme: samet_sar ~ 23 Şubat 2005 11:26
alpdeger
03-03-2005, 11:44   |  #18  
Taze Üye
3 mesaj

Sorunuma buarada cevap bulacağımı belirten arkadaşlar,  maalesef benim problemim sadece çapraz bağlantı ile ilgili. TCP IP adreslerini hem otomatik hem de manuel yapıyorum ancak pc ağ köprüsü kurarken Notebook ta sadece gelen ağ simgesi çıkıyor. Elhasılı çapraz bağlantı kablosu ile iki bilgisayarı nasıl bağlayabilirim. Teşekkürler

musaökkeş
06-03-2005, 13:12   |  #19  
Taze Üye
13 mesaj

Norton internet security'den personel Firewaldan diğer bilgisayarın IP adresini trust yapmıştım. Ama sorun çözülmemişti. Norton internet securityi kaldırdım ve sorunlar bitti.