evrende var olmayanı hayal edemeyeceğimiz gerçeği

selim_firat
29-02-2016, 07:27   |  #1  
selim_firat avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 15
51 mesaj

sonuç olarak bütün madde iletişim halinde. beyin ve sinir hücreleri de mars'taki kum taneleri ile iletişim halinde. bir yerde var olmayanı hayal etmemiz mümkün değil. hiç görülmemiş ve gerçek dışı olduğuna emin olduğumuz şeyleri bile hayal edebiliyorsak onlar evrenin bir yerinde var.

sana bir örnek vereyim. aslında var olmayan veya olamayacak bir rengi hayal edebilir misin? bir dene.

bir yaratığı veya ortamı hayal ettiysen onu hiç göremeyecek olsan bile bir yerlerde o.

theironman
29-02-2016, 07:28   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

hayallerimizin de bu evrenin bir parçası olduğundan yola çıkarak, metafizik bağlamda doğru olduğunu söyleyebileceğimiz bir iddia.

ama, sırf kendimi üç başlı ve sekiz kollu hayal ettim diye evrende bir yerlerde üç başlı ve sekiz kollu bir ben olmayacağı için, fiziksel dünya için geçelri bir iddia değildir.

evrenin bir yerlerinde gerçekten de benimle aynı karakteristik özelliklere sahip üç başlı ve sekiz kollu bir varlık olsa bile, o bambaşka bir bilince sahip, benden bağımsız bir varlık olacaktır. yani benim hayalimde canlandırdığım kendim olmayacaktır.