Exper masaüstü bilg. ile ilgili 2 sorun

asiprens06
23-06-2013, 11:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Exper Masaüstü Bilgisayarımla ilgili 2 tane sorunum var.

1-Sistemi her açışı kapatışımın arasında(kullandığım süreyi kastediyorum) 1 kere donma oluyor.Arkada müzik vb. varsa o çalmaya devam ediyor ama ben işlem yapamıyorum. Ctrl-alt-delete ye 10-15 kez ard arda basınca düzeliyor.(Hep öyle yapıyorum belki öyle yapmadında düzelebilir).Bana pek bir zararı dokunmuyor 15-20 sn sürüyor zaten sonra normal akışında çalışıyor bilgisayar ama uzun vadede bir hasar gelmesinden korkuyorum.Nedeni ne olabilir acaba?

2-Fan aşırı fazla çalışıyor.Bugün nedenini de game booster açınca farkettim işlemcinin sıcaklığı açılışta ve nette dolaşırken(forumlar,bloglar vb.) 55-65,oyun vb. oynarken 65-75 dereceye kadar çıkıyor ve haliyle fan soğutmak için tam güç çalışıyor.Bunlar olurken işlemcide anakart max.40,ekran kartı max 55 derece. Fanın hızını azaltsam işlemci yanacak,böyle kalsa benim başım şişecek.Bu yüzden exper yetkili servisine götürüp temizletmeyi düşünüyorum.(Açsam açıp kendim temizlerimde bunun termal macunu mu ne varmış ne olduğu hakkında fikrim yok o yüzden götürüp temizleteceğim).Acaba bunun bir faydası olur mu?(olmasa bile götüreceğim zaten 1 sene oldu alalı daha içi açılmadı ve apartman tadilatı oldu ve toz toprak içinde kaldı zaten.)Garantisi var 2 yıl daha para alırlar mı benden,alırlarsa kaç lira olur bu ücret?Ayrıca bu işlem ne kadar sürer,bilgisayarın birkaç gün orda kalması gibi birşey olur mu?

Tüm bu sorularımı cevaplandırırsanız sevinirim :)

bu arada özellikler

i5 2320 3.0 GHz

6 GB RAM 

Geforce GT 415 1024 mb

Son Düzenleme: asiprens06 ~ 23 Haziran 2013 12:22
excel_mustafa
23-06-2013, 14:54   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 550
4,460 mesaj

götür temizlet bence.bedavaya temizlerler.eğer sadece ısınıyor ve donanımsal bi sorunu yoksa hemen temizleyip vereceklerini zannediyorum.zira çok uzun bi iş değildir.eğer sen açarsan garanti dışı kalır.

DiamondMines
23-06-2013, 15:51   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: asiprens06  
Exper Masaüstü Bilgisayarımla ilgili 2 tane sorunum var.

1-Sistemi her açışı kapatışımın arasında(kullandığım süreyi kastediyorum) 1 kere donma oluyor.Arkada müzik vb. varsa o çalmaya devam ediyor ama ben işlem yapamıyorum. Ctrl-alt-delete ye 10-15 kez ard arda basınca düzeliyor.(Hep öyle yapıyorum belki öyle yapmadında düzelebilir).Bana pek bir zararı dokunmuyor 15-20 sn sürüyor zaten sonra normal akışında çalışıyor bilgisayar ama uzun vadede bir hasar gelmesinden korkuyorum.Nedeni ne olabilir acaba?

2-Fan aşırı fazla çalışıyor.Bugün nedenini de game booster açınca farkettim işlemcinin sıcaklığı açılışta ve nette dolaşırken(forumlar,bloglar vb.) 55-65,oyun vb. oynarken 65-75 dereceye kadar çıkıyor ve haliyle fan soğutmak için tam güç çalışıyor.Bunlar olurken işlemcide anakart max.40,ekran kartı max 55 derece. Fanın hızını azaltsam işlemci yanacak,böyle kalsa benim başım şişecek.Bu yüzden exper yetkili servisine götürüp temizletmeyi düşünüyorum.(Açsam açıp kendim temizlerimde bunun termal macunu mu ne varmış ne olduğu hakkında fikrim yok o yüzden götürüp temizleteceğim).Acaba bunun bir faydası olur mu?(olmasa bile götüreceğim zaten 1 sene oldu alalı daha içi açılmadı ve apartman tadilatı oldu ve toz toprak içinde kaldı zaten.)Garantisi var 2 yıl daha para alırlar mı benden,alırlarsa kaç lira olur bu ücret?Ayrıca bu işlem ne kadar sürer,bilgisayarın birkaç gün orda kalması gibi birşey olur mu?

Tüm bu sorularımı cevaplandırırsanız sevinirim :)

bu arada özellikler

i5 2320 3.0 GHz

6 GB RAM 

Geforce GT 415 1024

1. sorun ile 2. bağlantılı da olabilir ve büyük ihtimal de bağlantılıdır. Burda göz önüne alman gereken şeylerden birisi güç kaynağının kaç watt olmasıdır, sisteme verimli/yeterli güç sağlıyor mu? 2cisi, bir yerde darboğazlık var, donanımsal da olabilir veya ekran kartının zayıflığından da olabilir ama normal şartlarda eğer güç kaynağı yeterli ise, donma olmaması gerekir. Yükte iken donma ihtimali daha yüksek. İşlemcin fena değil ve değerini bilmek istiyorsan bir tane sağlam soğutucu alırsın ısıları düşük tutmak istiyorsan. Veya direk Exper servisine götür ve sorunu anlat. Bu arada, arka planda çalışan trojan/virüs gibi programlar da bu soruna yol açabilir ve i5 işlemcisinin sadece tek çekirdeğine bile yüklenebilir.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 23 Haziran 2013 22:59
asiprens06
23-06-2013, 22:24   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Peki teşekkürler.