explorer.exe olmadan pc kapanırmı?

Mustafa Deniz
29-08-2009, 00:12   |  #1  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Selam arkadaşlar; sizlere bir konu hakkında danışmak için yazıyorum, konu şöyle:
Bilgisayarı evde ortak kullanıyoruz ve ortaklar içinde 6 yaşında yeğenim var. O bildiğiniz en kötü virüsten daha tehlikelidir Kahkaha
Bilgisayarı ondan korumak, ama onu bilgisayardan da mahrum etmemek istiyorum. aklıma gelen tüm kısıtlamaları denedim olmuyor(hesaba guest yetkisi verdim ama bu seferde document and settingsdeki kendine ait klasörleri siliyor).
En sonunda bir .bat uzantılı dosya yazdım ve başlangıçda çalışmasını sağladım içeriği aşağıdadır:
@echo off
taskkill /F /IM explorer.exe
start D:\Oyunlar\"Midtown Madness"\No_Movie.lnk
exit

yani bu dosyaya göre bilgisar açıldıktan sonra explorer.exe kapanıp midtown oyunu açılacak buraya kadar güzel ama oyundan sıkıldığı zaman bilgisayarı nasıl kapatacak. güç düğmesinden kapatmasını istemiyorum.
Alt + F4 tuşuda işe yaramıyor, görev yöneticisinden kapatamaz. 
Yorumlarınızı bekliyorum. Eğer yorumlardan faydalanamazsam .bat dosyasına aşağıdaki komutu ekleyeceğim.
shutdown -s -t 1800

OnlyMann
29-08-2009, 00:20   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

explorer kapatıldığında oyunda çalışmayabilir ama. sonra yukarıdaki komutta verdiğiniz süre kısa olabilir mi? o süre içind oyunun en hararetli yerinde kapanmasın. 

önerim makinayı CD/DVD çalıştırılan bir windowsla açıp,  diskte özel bir bölüm açıp oyunları buraya kurunuz kapatma işleminide oyunu başlatan bir bat dosya içine son komut olarak eklereseniz olabilir diye düşünüyorum.

Delio
29-08-2009, 00:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
233 mesaj

Yeğeninize kısıtlı bir kullanıcı hesabı açın. Kısıtlı kullanıcı kendine ait olmayan ve izni olamdığı hiçbir dosya klasörü silemez. Kendi klasörlerine gelince ntfs haklarıında sadece okuma ve yürütme hakkı verirsiniz iş biter.

Mustafa Deniz
29-08-2009, 09:20   |  #4  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
752 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
explorer kapatıldığında oyunda çalışmayabilir ama. sonra yukarıdaki komutta verdiğiniz süre kısa olabilir mi? o süre içind oyunun en hararetli yerinde kapanmasın. 

önerim makinayı CD/DVD çalıştırılan bir windowsla açıp,  diskte özel bir bölüm açıp oyunları buraya kurunuz kapatma işleminide oyunu başlatan bir bat dosya içine son komut olarak eklereseniz olabilir diye düşünüyorum.

Explorer.exe kapanıp oyun açılıyor orda sorun yok. kapanma süresi ise 30 dk. zaten kapandığında tekrar açacaktır o yüzden süreyi kısalttım.
CD'den çalışan Xp var onu kendine göre uyarla diyorsun aslında çok güzel fikir ama baya zahmetli olacak.
Hem cd'den açarsa admin yetkisi almış olacak bu tehlikeye karşı ne yapacağım Kahkaha
bunu boş bir zamanımda deneyeceğim. Peki dos'da cd ile çalışan oyun varmı bildiğiniz? yani cd'yi takıcam windows açılmadan oyun açılacak (Çünkü cd'den çalışan Xp: 6-7 dakika gibi bir sürede açılıyor,ve admin yetkisiyle çalışıyor)
Delio
Yeğeninize kısıtlı bir kullanıcı hesabı açın. Kısıtlı kullanıcı kendineait olmayan ve izni olamdığı hiçbir dosya klasörü silemez. Kendiklasörlerine gelince ntfs haklarıında sadece okuma ve yürütme hakkıverirsiniz iş biter.
O ilk denediğim şeydi zaten Gülümseme ama bu yaramaz çocuk her yerde yeni dosya ve klasör oluşturuyor. binlerce hemde. izinleri ayarlarken diğer hesaplardada zaman zaman problem yaşıyorum. İzinlerle uğraşmak istemiyorum. explorer.exe dosyasının kapanması şart bence.
Benim anlamadığım nokta neden Alt + F4 tuşuna bastığımda kapatma ekranı gelmediği, acaba bu explorer dosyasının bir özelliğimi. Benim sizlere asıl sorum klavyeden bilgisayarı kapatacak başka bir tuş kombinasyonu varmı?(CTRL+Alt+DEL hariç, ayrıca multimedya tuşlarında kapatma tuşu yok)

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 29 Ağustos 2009 09:23
Süleyman.
29-08-2009, 10:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Madem bu kadar sıkıntı söz konusu. :) Benim aklıma şöyle birşey geliyor. Bilgisayara ikinci bir işletim sistemi kurmak. Bu ikinci işletim sisteminde sınırlı kullanıcı hesabı açarsınız. Yönetici hesabına da siz sahip olursunuz. Disk yönetiminden de esas verilerinizin bulunduğu disk bölümünün harfini iptal edersiniz. Sonra yumurcağa bilgisayarı teslim edin, istediğini istediği gibi yapsın. :) Windows açılış ekranında da "Default OS" bu ikinci işletim sistemi olarak ayarlanır ve mesela bekleme süresi 5 saniye yapılırsa ve esas işletim sistemine hiçbir şekilde giriş yetkisi olmazsa sanırım sorun çözülür.

Mustafa Deniz
29-08-2009, 11:04   |  #6  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
752 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Madem bu kadar sıkıntı söz konusu.:) Benim aklıma şöyle birşey geliyor. Bilgisayara ikinci bir işletimsistemi kurmak. Bu ikinci işletim sisteminde sınırlı kullanıcı hesabıaçarsınız. Yönetici hesabına da siz sahip olursunuz. Disk yönetimindende esas verilerinizin bulunduğu disk bölümünün harfini iptal edersiniz.Sonra yumurcağa bilgisayarı teslim edin, istediğini istediği gibiyapsın. :) Windows açılış ekranında da "Default OS" bu ikinci işletimsistemi olarak ayarlanır ve mesela bekleme süresi 5 saniye yapılırsa veesas işletim sistemine hiçbir şekilde giriş yetkisi olmazsa sanırımsorun çözülür.
Ben sizin süper gibi donanımlara sahip değilimki Kahkaha
Benim donanımlarım çok zayıf P4 631 3.00Ghz işlemci, 1Gb 533Mhz ram ve 80Gb sata Hdd var. Hardiskimde fazla boş yer yok 4 gb ayıramam o yaramaza Gülümseme
OnlyMann bey'in yorumu daha cazip geldi. cd işine bi el atıym olmazsa ilk yorumudakini uygularım.
Fikirleriniz için tşkler.

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 29 Ağustos 2009 11:05
Süleyman.
29-08-2009, 11:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

İnşallah daha iyisine sahip olursunuz. Ama bunun için iyi bir donanım değil de sadece yeterli disk alanı lazımdı. Tabi boş disk alanı yoksa yapacak birşey de bu çözüm şekli için yok. :(

GameRMan
29-08-2009, 11:19   |  #8  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

ÇocukLar + KadınLar Kadar TehLikeli Varlıklar Görmedim yeryüzünde.

Delio
29-08-2009, 15:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Farklı bir öneri ;
sağ tıkla açılan içerik menüsünü iptal edin.

başlat > çalıştır > gpedit.msc
User Configuration->Administrative Templates->Windows Components->Windows Explorer
Remove Windows Explorer’s default context menu (windows gezgininin varsayılan içerik menüsünü kaldır)
Etkinleştirin.

Tabi bu arada local policy de yapılan işler her kullanıcıyı etkiler. Belli bir kullanıcı grubunun etkilenmesini sağlamak da mümkün. Fakat anlatması uzun sürer.

Policy ile yapılabileceklerin haddi hesabı yoktur. Bence biraz inceleyin.

_OnuR_
29-08-2009, 18:25   |  #10  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
890 mesaj

oyundan sıkıldığı zaman yani kapatçağı zaman windows tuşu+l tuşuna basmasını söyleyin orda en alttada kapat:"bilgisayar adı" yazar oraya tıklarsada bilgisayar kapanır

uurkskn
27-08-2010, 19:24   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

mrba arkadaşım belki sana yardımcı olabilirim diye ve sadece sana yorum yapabilmek için siteye kayıt oldum :D . . . Neyse . Elbette duymuşsundur Deep Freeze diye bir program. Eski ama çok işe yarar bi program. İnternet kafelerde kullanılan program. PC üzerinde yapılan tüm değişiklikler PC kapanıp açıldıktan sonra sıfırlanıyor ve de hiç bir şey kayıt olmuyor yada silinemiyor. Denemeni tavsiye ederim . . .Beğendim '' http://www.gezginler.net/modules ... freeze-standart&;lid=1526 ''

mcafee23 ayrılmıştır
27-08-2010, 19:40   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: uurkskn  
mrba arkadaşım belki sana yardımcı olabilirim diye ve sadece sana yorum yapabilmek için siteye kayıt oldum :D . . . Neyse . Elbette duymuşsundur Deep Freeze diye bir program. Eski ama çok işe yarar bi program. İnternet kafelerde kullanılan program. PC üzerinde yapılan tüm değişiklikler PC kapanıp açıldıktan sonra sıfırlanıyor ve de hiç bir şey kayıt olmuyor yada silinemiyor. Denemeni tavsiye ederim . . .Beğendim '' http://www.gezginler.net/modules ... ep-freeze-standart&;lid=1526 ''

adam siteden ayrılmış konunun üstünden 1 sene geçmiş cevap gelmiş.
Bir de konu sahibinin imzasına tıkla

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 27 Ağustos 2010 19:42