F-Disk Nedir Nasıl Yapılır. Resimli Anlatım

rsb71
26-02-2010, 19:01   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

F DİSK Nedir Nasıl yapılır?
Fdisk işlemi Hard diskinizin işletim sistemi (Windows, Linux vb.) tarafından okunup yazılır hale gelebilmesine yarayan bir işlemidir. Burada Windows için Fdisk işleminin nasıl yapılacağı anlatılacaktır...
Hard Disk ilk alındığında Kullanılamaz haldedir (Okunup yazılamaz) ve biçimlendirilmesi (bölümlere ayrılması) ve okunur- yazılır hale getirilmesi (Formatlanması) gerekir.
Peki nasıl yapılır bu fdisk işlemi?
Mantık olarak Fdisk işlemleri şöyledir; önclikle ilk bölüm oluşturulur, sonra isteniyorsa diğer bölümler oluşturulur, aktif olacak bölüm seçilir ve işlem tamamlanır...

Nasıl?

Burada sıfırdan kurulacak olan bir sistem için fdisk işlemi nasıl yapılır onu anlatacağız..

İlk önce bir başlangıç disketi ya da açılış sistem dosyaları olan(bootable) bir cd ile bilgisayar açılır. Bu iş için Windows başlangıç disketi ya da örneğin bir windows 98 cd'si işinizi görecektir. (fdisk işlemi komut satırından da yapılabilir.)

İlk olarak Başlangıç Disketimizi sürücümüze takıyoruz ve disketten açılışımızı yapıyoruz ve Dos Komut satırına düşüyoruz, FDISK yazıp Enter'e Basıyoruz

FDISK'E GİRİŞ

Fdisk Giriş ekranı karşımıza geliyor... Bu ekranda Büyük disk desteğinin etkin yapılıp yapılmayacağı soruluyor (Günmüzde artık 1GB'den çook daha büyük diskler kullanılıyor ) Bu ekranda E yazıp Enter'e basıyoruz. (Bu adımda Eğer E değil de H deseydik diskimizin gerçek boyuntu yanlış olarak ayrılacaktı ve diskimiz çok küçük olarak formata hazırlanacaktı!...)

GİRİŞ EKRANI

Fdisk ana menüsü artık karşımızda....
Bu Menüde Fdisk bize 4 Seçenek sunar;

1-Yeni bir Bölüm ya da Mantıksan sürücü oluşturur
2-Etkin Bölümü Atar
3-Bir Sürücü ya da Bölüm Siler
4-Bölüm bilgilerini görüntüler

Peki Yeni bir bölüm Nasıl oluşturacağız? 1'e Basıyoruz ve karşımıza Bölüm ya da sürücü oluşturma
ekranı geliyor..

Seçenek olarak (1) girip Enter'e basıyoruz...
Yeni Bölüm oluşturma ekranı açılıyor :

Bu menude yapabileceğimiz iki şey var;
Eğer Diskimizin tek bölüm olmasını istiyorsak Bu seçenekte (Evet)'e (E) yazıyor ve Enter'e basıyoruz
Diskimizi birden çok bölümlere ayırmak istiyorsak bu seçenekte (Hayır) (H) demeliyiz. Diskimizi
iki parçaya bölmek istediğimizi varsayarak Anlatımımıza devam edelim; (H) deyip enter' e basıyoruz...

Karşımıza gelen ekranda ilk bölümümüzün (Yani C Diskimizin) ne Kaç Mb olacağını ayarlayabiliriz.
Örneğimizde diskimizi iki eşit parçaya böleceğiz. Bunun için diskimizin kapasitesinin yarısını ya da ayırmak istediğiniz alan miktarını kutucuga yazabiliriz.

Maksadımız diskimizin bölümlerinin iki eşit parça olması ise hesaplama işlemini daha pratikleştirebiliriz. Bunun için kutucuga (50%) yazıp Enter'e basıyoruz. Böylelikle diskimiz otomatikman iki eşit parçaya
bölünmüş oluyor ve karşımıza aşağıdaki bilgi ekranı geliyor.

DISKIMIZ OLUŞTU

Bu ekranda Diskimizin geçerli bölüm ismi (C) Bölümün türü (Fat,Ntfs vs.) Kaç Mbyte odugu ve Diskin ne kadarının kullanıldığı (%50) bilgileri bize gösteriliyor...

Devam etmek için ESC'ye Basıyoruz....

ETKİN BÖLÜMÜ ATAMA

..ve karşımıza ilk Fdisk menüsü tekrar geliyor. Burada dikat edeceğimiz bir nokta var. Bu adımda işlemi sonlandırabilir ya da devam edebiliriz. Bu adımda Fdisk bizden Açılış bölümünü etkinleştirmemizi isteyecektir
(Etkin Bölüm Atama). (2)'ye basıyoruz ve Etkin bölüm atama ekranını açıyoruz...
Etkin bölüm atama işlemi diskimizin başlatılabilir (bootable) bölümünün oluşturulması için gereklidir. (Eğer her hangi bir bölümü etkin olarak atamamışsak işletim sistemini kursak bile sistemimiz Boot sector'e yazamayacak ve bilgisayarımız başlatılamayacaktır...)

ETKİN BÖLÜMÜN ATANMASI

Etkin olarak atamak istediğimiz sürücünün karşısındaki numarayı seçiyoruz (Genellikle 1) ve Enter'e basıyoruz

...Bölümümüz artık etkinleştirildi.. GeriDönmek için ESC'ye basıyoruz.

DISKIMIZ ARTIK HAZIR

Artık diskimiz kullanılmaya ve üzerine işletim sistemi kurulmaya hazır hale geldi.. Fdiskten Çıkmak için ESC'ye basıyoruz ve bilgisayarımızı resetliyoruz.

NOT:[UNUTMAYIN]
Fdisk işlemi karışık gelse de aslında çok basit ve kolay bir işlemdir. UNUTULMAMALIdır ki Bu işlem üzerinde veri olan bir diske ihtiyaç olmadan ve diskteki veriler yedeklenmeden kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü Fdisk işleminden sonra diskteki tabolar yeniden biçimlenir ve disk üzerindeki tüm veriler silinir.

UYARI : Burada verilen bilgiler tamamen Eğitim amaçlıdır ve Yanlış kullanımı verilerinizin kaybolmasına vs sebep olabilir. Bu Site ve Rsb71  bilgilerin kullanımından meydana gelebilecek her hangi bir hasardan dolayı sorumlu tutulamaz...[ßy Rsß71]
ALINTIDIR.....
İnşallah Faydalı Olur. .

Son Düzenleme: rsb71 ~ 26 Şubat 2010 20:04
rsb71
26-02-2010, 20:06   |  #2  
OP Üye
58 mesaj

Konuya BakarSan ALINTIDIR diye yazılı . . . .

rsb71
26-02-2010, 20:08   |  #3  
OP Üye
58 mesaj

Bu da Sorunun Cevabı !!

Ubuntu CD'sini takıp kurulumu başlattığınızda Windows kurulu kısmı algılayıp size seçenekler sunacak. Windows'un yanına kurma seçeneğini seçtiğinizde kurulum devam edecek. Bir dahaki açılışta sizi GRUB2 karşılayacak. Bir seçim yapmanızı isteyecek. Windows ve Linux bölümleri orada görünür bir şekilde olacak. 10 saniye içinde seçim yapmazsanız, varsayılan işletim sistemi açılmaya başlayacak.

Kurulum aşamasından sonra yapacağınız ek bir şey yok. Kendisi kuruyor her şeyi.

ALINTI. .

alpagun
26-02-2010, 20:34   |  #4  
alpagun avatarı
Yıllanmış Üye
492 mesaj

Paylaşım için teşekkürler.

rsb71
26-02-2010, 20:43   |  #5  
OP Üye
58 mesaj

Rica Ederim
YardımCı Olabildiysem Ne mutLu Bana Konum Alıntıdır Arkadaşlar Bunu Sadece Siz Başka Sitelerde Aramayın Bu Sitede Bulun Diye Koyuyorum Ama Yine Yararlanamıyoruz [url=../kisisel/9897/]TBCMagic[/url] 'den !!

PcMaKeR
27-02-2010, 00:11   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

1. f-disk çağ atladı bakınız windows 2000 ve üzeri.

ikincisi f-disk ntfs i desteklemiyor.

üçüncüsü f-disk büyük boyutlu diskleri işlemekte sorun çıkartır ve büyük olasılık bölümleme yapıyorum derken bad sectör oluşturup hata verir.

Alıntı kurallarına sıkı sıkı uyan bir kişi olaraktan TBCMagic e sonsuz saygı duyuyor ve uyarısından dolayı kutluyorum.

Kimse çıkıpta niye kötülüyorsunuz demesin alın bir 500 gb lık disk ve f-disk ile bölün sonucu görün.

Alıntı yapıyorsan kurallara uy başkası emek harcamış ayıptır, saygısızlıktır. alıntı değil çalmaktır bu.

Birde üste çıkma yararlanabilicek konu diye. Kaç kişi 98 kullanıyor. 98 de bile orjinal cd yi takar ve boot edersen cd den 98 bile kendi disk yapılandırmasını kuruyor.

Tamamen gereksiz bir konu. Konuda deneyimsiz olduğun ne kadar belli. f-disk linuxta işe yaramaz linux fat32 i sistemlerini sadece okur onun kendi formatı vardır. ve linux kurulumlarının çoğu kendi özel harddisk düzenleme yazılımı kurulumda dahil eder.

zrgnlr04
27-02-2010, 00:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
977 mesaj

peki bunca işi yapabilen bir program\Araç yokmu?

PcMaKeR
27-02-2010, 01:13   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

harddiski işlemek için en iyi araç = partition magic(bana göre)

iki türlü ister windows ister bootable iso halinde dos modu.

çok avantjlı bir program. f-diskteki bütün riskler onda sıfır neredeyse

sevenler_55
27-02-2010, 15:08   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar burada disket takın diyo benim bilgisayarda disket sürücüsü yok ki

_hEro
27-02-2010, 18:40   |  #10  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

fdisk mi kaldı yahu...
Flash Disk ile windows kurulan bir devirdeyiz, ne disketi ne f diski.
Aa bakın ne buldum;
http://www.elektrotekno.com/about10003.html