Fan bir türlü yavaşlamıyor

s.e.li.m
14-09-2012, 21:26   |  #1  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

Arkadaşlar , işlemcimin fanı yavaşlamıyor. 
Bundan 2-3 hafta kadar önce 2x2 4 gb lık ramlerimden biri bozulduktan kısa bir süre sonra işlemcimin fanını ve hızını anakartımın ASUS EPU-4 ENGİNE programı ile kontrol edemez oldum. İşlemcimin sıcaklığı düşük olmasına rağmen epu engine adlı programda , sanki "yüksek performans" moduna almışım gibi hızlı dönüyor. Fan AMD nin stok fanı. Onda sorun vardır diye farklı bir stok fan ile de denedim sorun aynı devam ediyor.Normalde epu engine programındaki maximum power saving(güç tasarrufu) moduna aldığımda işlemcimin frekans hızının ve fan devir hızının yavaşlaması gerekiyor ama işlemcinin frekans hızı düşüyor fakat fan devir hızında yavaşlama  olmuyor. Aynı şekilde yüksek performans moduna aldığımda işlemci 3400 hızında çalışması gerekirken 2712mhz hızlarına kadar çıkabiliyor.Acaba işlemci mi bozuk yoksa anakartın sensörleri ile ilgili bir sorun mu var? BİOS'tan Smart q-fan control enable durumda.Speed fan ile igili bi görsel de koyuyorum.Fan devir hızına ve işlemci sıcaklığına bakınız. Yaptıklarımı yazayım :
1.BİOS u güncelledim 
2.Ses çıkaran stok fan yerine başka bir stok  fan denedim.
3.Kirden ve tozdan arındırdım.

İşlemci : AMD 4X 965 BE Anakart: ASUS M4A785TD-V EVO İşletim sistemi : Win 7 Ultimate 32 bit Ram: Patriot Viper 2 1600 mhz 2gb