Fan Hızlanması, Restart ve Mavi Ekran Sorunu!

Rorschach
14-02-2011, 15:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

1 yıllık bir bilgisayarım var ve bu sorunu 1 yıldır çözemedim, yardımlarınızı rica ediyorum.

Genellikle Internet Explorer 8 kullanırken, aniden monitörün görüntüsü gidiyor, kasadan gürültülü ve hızlı çalışan bir fan sesi geliyor ve birkaç saniye sonra da restart atıyor. Bilgisayar açıldığında mavi ekran hatası alıyorum. Bu olay 3-4 günde bir oluyor.

Sistem:

* Windows 7 Ultimate 32 Bit
* İşlemci: AMD Athlon II X3 435 Processor, 2900 MHz
* Anakart: Asus M4A785-M
* Ekran Kartı: ATI Radeon HD 4830
* 2 GB RAM

Sıcaklıklar:

* Anakart: 38 °C
* CPU #1 / Çekirdek #1: 19 °C
* CPU #1 / Çekirdek #2: 19 °C
* CPU #1 / Çekirdek #3: 19 °C
* Aux: 33 °C
* GPU Diode (DispIO): 36 °C
* GPU Diode (MemIO): 38 °C
* GPU Diode (Shader): 40 °C
* SAMSUNG HD502HJ: 30 °C

Denediğim ama işe yaramayan yöntemler:

* Kasanın içini temizledim (Zaten pek toz yoktu).
* Tüm sürücüleri güncelledim.
* Elektrikle ilgili bir durum olabileceğini düşünerek (ani voltaj inişi, çıkışı vs.) 1000VA'lık UPS kullanmaya başladım.
* Format attım, Windows'u birkaç defa yeniden kurdum.
* Güncel Anti-Virüs programımla (ESET Smart Security) tarama yaptım, hiçbir şey bulunamadı.

Bunların hiçbiri fayda etmedi.

Blue Screen Viewer ile minidump dosyalarını analiz ettim, sonuçların hepsinde şunlar çıkıyor:

Bug Check Code: 0x00000124
Caused By Driver: ntoskrnl.exe
Caused By Address: ntoskrnl.exe+322493
File Description: NT Kernel & System

Verebileceğim tüm bilgiler bunlar. Lütfen birileri yardım etsin, sinirden kasayı parçalamak üzereyim.

Kapalı Hesap (154666)
14-02-2011, 15:23   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

İşlemci sıcaklık değerlerinde anormal bir durum var. Anakartın 38 derece olduğu ortamda işlemci sıcaklığı 19 derece olmaz. Termal macunu kontrol edip sıcaklık değerlerini yeniden ölç

fbli
14-02-2011, 15:49   |  #3  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

ESET ile virüs tararsan zaten virüs filan bulamaz. Malwarebyte's Anti Malware yi kur ve güncelle. Derin tarama yap. Virüsleri siler. Bu soruna benzer bir sorunu bir kaç haftaya yakın ben de yaşadım. ntkrlpa.exe adında bir uygulama sürekli hata veriyordu. Modemimi USB üzerinden bağladığımda genellikle bu sorunla karşılaştım. Sürücüyü kaldırdığımdan bu yana ise sorun yaşamadım. Fare, klavye, modem, USB Bellek gibi parçalardan her birini bilgisayarınızı açmadan önce çıkararak hangisinin sorun yaptığını anlayabilirsiniz. Aygıt Yöneticisi nden sorun çıkaran aygıta sağ tıklayarak güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Banned
14-02-2011, 15:56   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sorunun yazılım kaynaklı olduğunu düşünmüyorum,  bir senede zaten format denemişinizdir. Sorunun anakart, işlemci ve ram üçlemesinden birinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bunların içerisindede işlemci sıcaklığında kesinlikele hata vardır 19 derece işlemci sıcaklığının doğru olma ihtmali yok, işlemcide değilse anakartadır işlemci ile uyum sorunu olabilir veya pinlerde proplem vardır. Bunlarda sorun yoksa ramlerde sorun vardır, ram kullanımı belli bir miktarın üzerine çıkarak sorunlu kısım kullanılmaya başlandığında reset atıyordur. Ram çiftse sırasıyla birini çıkartıp diğeriyle kullanarak deneyin. Ramde sorun yoksa ya anakartta başka işlemci yada işlemciyi başka anakartta deneyin.

Rorschach
14-02-2011, 15:57   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Cevaplar için teşekkürler.

İşlemci sıcaklığının düşük görünmesi, ASUS anakartlarında sık rastlanan bir durum. Bununla ilgili şurada bir yazı var: http://www.donanimhaber.com/dige ... ukuyor-olabilir.htm

Formattan sonra, henüz hiçbir şey kurmadığım temiz sistemde bile bu sorunla karşılaştığım için, sorunun virüs veya diğer zararlı yazılımlardan kaynaklandığını düşünmüyorum.

Önce bir işlemci, olmazsa bir de yeni RAM almam gerekecek anlaşılan. :(

USB girişlerinden modem, klavye ve mouse takılı bilgisayarıma, bunlardan biri sebep olabilir mi?

Son Düzenleme: Rorschach ~ 14 Şubat 2011 16:03
M.G.G
14-02-2011, 16:18   |  #6  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

http://social.answers.microsoft. ... 6-a688-a7ffdbaf0de1
Benim ilk düşüncem Hdddeki bir bozukluktu.Ama verdiğim adresteki konuya bak belki ayrıntılı birşeyler bulursun ;)

Rorschach
14-02-2011, 18:05   |  #7  
OP Taze Üye
3 mesaj

Hard disk'i ve RAM'i test ettim. İkisinde de hiçbir sorun çıkmadı, mükemmel çalışıyorlar.

İşlemciyi de test etmemin bir yolu var mı acaba?

mustafa2526
14-02-2011, 18:33   |  #8  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
709 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/mavi-ekran-reset-donma_t103367.html

Bir dene bir bak buraya...

Elbette işlemcinin ısısı da önemlidir eğer sıcak olursa fan soğutmakiçin çok çalışır ve ses çıkarır.

FaiLeD
14-02-2011, 18:49   |  #9  
FaiLeD avatarı
Yeni Üye
49 mesaj

sorununuz sanirim islemciden kaynakli islemci faninin daha hizli calismaya baslamasi restart olmasi islemcinin kendini sogutamayinca restart atirdgni gosteriyor islemciyi tamamen sokuo arkdasin dedgi gibi trermal macuna bakin iyice temizleyn . biosa girerek normal isi degerini gectgnde alarm vercek sekilde ayarlayn boylece sorunun sisidan olup olmadignida anlams olursnz ...

FaiLeD
14-02-2011, 18:52   |  #10  
FaiLeD avatarı
Yeni Üye
49 mesaj

temzleyn derken termal macunu degil ;D ynlis olmus saygilarr...

berkcan_0
14-02-2011, 19:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,153 mesaj

biıos ayarlarını sıfırla ramleri özelikkle kontrol et birini tak diğerini çıkar ondan sonra aynısını diğeri için yap ve her yapışta stabilite testden geçir everest programı ile yapabilirsin bios ayarlarını sıfırla ie ile olması biraz anormal hadi bir oyun veya cpu yu yoran bir program olsa neyse ama windows 7 de sorunu arama kesinlikle donanımsal sürücülerin günceldir umarım ama pek fayda edeceğide yok zaten büyük ihtimal sorun ramlerde hangi fan birden hızlanıyor ekran kartının fanımı işlemci fanımı işlemci fanının oralar toz kalıbı oluşmuş olabilir fanı çıkart anakartı falan güzel bir temizlik yap :D