fan sesi (yağlamak)

HPQ-User
17-02-2009, 10:56   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

isildur sormuş:
arkadaşlar bilgisayarımda sabah ilk açılışlarda ve gün ortasında yine kapatıp açtığımda ilk 4-5 dakika kasanın fanından çok ses geliyor sonra ses azalıp kesiliyor tabii fan çalışmaya devam ediyor bunun nedeni ne olabilir ayrıca forum da fanı yağlamanın iyi olabileceğini okumuştum acaba fanı neyle yağlamalıyım (makine yagı yada yine makinelerde kullanılan katı yağlar oluyor) bide sesin geldiği fan kasanın soğuması için çalışan fan işlemci fanı değil fanın tam olarak neresini yaglamam gerekiyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
win sp2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.6) Gecko/2009011913 Firefox/3.0.6

Crew
17-02-2009, 11:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
209 mesaj

Pc acılırken ses çıkarması sistem yogün işlem yaptığı için olabilir.yada kasanın iç sıcaklığı makina calışmadıgı zamanlarda yükselir içerdeki sıcak havayı atmak amacıyla fanların yüksek hızda çalışması da olabilir.  

kardeşim bbilgisayarcılarda satılan yağlar var onlardan kullan   hatta zeytin yağı bile kullana bilirsin :D tabi zeytin yagı zarar verebilir =)

fan nasıl yaglanır konusunda  fanın üzerinde bi etiket vardır o etiketi sök altında küçük bi kapak olucak plastik bişi onu cıakrt ordan yaglayabilirsin.yagladıktan sonra fanı elinle cevirirsen tüm mekanızmanın yaglanmasını sağlarsın

koaly gelsin

Son Düzenleme: Crew ~ 17 Şubat 2009 11:13
balay80
17-02-2009, 12:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
108 mesaj

Sorun : Bilgisayar açılışının ilk dakikalarında fandan aşırı ses gelmesi
Çözüm : Fanınız ısı ölçerli bir fandır. Bilgisayar açılırken bios yoğun işlem yaptığı için işlemci ısınıyor ve fanda yüksek devirle dönerken ses çıkarıyor. Siz isterseniz öncelikle yağlayın ama yağlamak sadece yeni fan almayı biraz erteleme çözümüdür. Yeni ve ısı ayarsız bir fan alırsanız sorununuz çözülecektir

erdem barış
17-02-2009, 17:13   |  #4  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

ben de aynı sorunla karşılaştım araştırmadığım forum sitesi kalmadı yağlamayla filan sorun çözülmüyo power spplya kadar açıp heryerini yağladım ayda bir tozunu temizliyorum ama pek fayda etmiyo kaliteli fan ve yalıtımlı kasa kullanmaktan başka çare yok alıştım artık. açılışta masayı bile sallıyo ama ne yapalım katlanıyoruz

Son Düzenleme: erdem barış ~ 17 Şubat 2009 21:00
Banned
17-02-2009, 17:50   |  #5  
Banlandı
347 mesaj

fanın tek sorunu yağlama değil maalesef...anlaşılan meşgul birisiniz yağlama vs ile kaybedecek vaktiniz yok bilgisayarcıda tahminen 5 10 lira birşeydir yenisini alın gitsin derim...

chrom
17-02-2009, 23:35   |  #6  
Yeni Üye
27 mesaj

Selam

Arkadaşlar Yağla Yoğurtla Olucak İş Değil Bunlar.
Fanın Etiketini Söküp Yağlanam Sana Extradan en fazla 3 ay gider.
Genelde Kasa İçlerinde "Burç"lu fan dediğimiz Rulmanı Olmayan Düşük Maliyetli Fanlar Kullanır. Mil İle Burç arasındaki ince Gres Yağı Tabakası Zamanla İşlevini yitirir ve Mil İle Burç arasındaki sürtünmeyle burçun içi oyulur ve fan ilk çalışmasını takip eden 5 dak. süre hırıltı tırıltı sesi yapar. Bunun En Güzel Çözümü Yenisi İle Değiştirmek.
İnan Bana Bende çok uğraştım Yağla Yoğurtla :) bunlar geçici Şeyler.

Şimdiden Kolay Gelsin ......

ismailmazi
17-02-2009, 23:44   |  #7  
Yıllanmış Üye
368 mesaj

hiç uğraşma bunların en fazla ömrü 1 yıldır yenisi 5-15 ytl arası yenisini al kafan rahat olsun

antizero
17-11-2010, 22:12   |  #8  
Yeni Üye
23 mesaj

Ya muhtemelen fanın belli bir ısıya ayarlıdır ona göre devir aldıgından gürültü yapıyordur. Ancak senın yapabılecegın bısey yok bence yavaştan fanın değişme zamanı gelmiş xD Sen yüksek devirde en az ses yapacak bir fan ara xD

onur383838
10-03-2012, 19:37   |  #9  
Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: Crew  
Pc acılırken ses çıkarması sistem yogün işlem yaptığı için olabilir.yada kasanın iç sıcaklığı makina calışmadıgı zamanlarda yükselir içerdeki sıcak havayı atmak amacıyla fanların yüksek hızda çalışması da olabilir.  

kardeşim bbilgisayarcılarda satılan yağlar var onlardan kullan   hatta zeytin yağı bile kullana bilirsin :D tabi zeytin yagı zarar verebilir =)

fan nasıl yaglanır konusunda  fanın üzerinde bi etiket vardır o etiketi sök altında küçük bi kapak olucak plastik bişi onu cıakrt ordan yaglayabilirsin.yagladıktan sonra fanı elinle cevirirsen tüm mekanızmanın yaglanmasını sağlarsın

koaly

Arkadas dediğin gibi yağladım fanı actıktan 5 dk. Pc kapanio acil yardım edin!