Fan yönleri hakkında yardım

maganda16
27-06-2011, 20:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

beyler kasamda 2 tane fan var.8 cm lik egsoz fanını havayı dışarı atacak şekilde,yan kapaktaki 12 cm lik fanı da havayı içeri üfleyecek şekilde koydum.doğrumudur size göre?

Jubei76
27-06-2011, 20:22   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Doğrudur ama eğer olursa arkadaki egzost fanınıda 12Cm,lik al.

Erşah
27-06-2011, 20:37   |  #3  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Önemli olan içerideki havanın dışarıya çıkmasıdır. Hava içeri her türlü girer ama dışarı çıkışı biraz zor olur.Sen 12'liği agzoz olarak kullan.

Kapalı Hesap (154666)
27-06-2011, 21:37   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bi cigara yak. Hatta püro bile olabilir. Emici fana bol miktarda duman üfle. Bu duman egzoz fanından çıkıyorsa doğru yapmışsındır.

maganda16
27-06-2011, 22:00   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

egsoz fan yeri küçük 8 cm sığıyor anca.kasayı açıp sigara üfledim 2 sinide egsoz olarak koymuşum içeri veren yok yani.8 cm liği içeri verecek şekilde koysam 12 lik egsoz olarak kalsa olurmu?

Boracalin
27-06-2011, 23:04   |  #6  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Kasa üzerinde ki fan pozisyonları nasıl ?
Mantık basit ; ısınan hava yükselir... Bu nedenle , egzos fanın olabildiğince kasanın üst tarafında olmalı , diğer havanın girdiği fan da bu egzos fanın tam asimetrik tarafında olmalı...
Yani egzos fanın üst arkada ise (ki genelde öyledir) hava giriş fanında bunun tam karşısının en altında olmalı ki içeri alınan serin hava en verimli şekilde anakart ve diğer donanımların üzerinden geçip , sıcak havayıda önüne alarak dışarı çıkabilsin...
Yanlış konumlandıracağın fanlar kasanın daha da ısınmasına sebep olabilir.
Bazen şöyle konulara denk geliyorum ; ''kasamda 4 tane fan var ama soğutmuyor yardım...''
Burada kesinlikle bir yanlış konumlandırma mevcut oluyor genelde; Örneğin arkadaş kasanın üst tarafından hava girişi iki tane fan ; önden de bir tane fan koymuş , arkada bir tane egzos fan bırakmış oluyor... E ne oluyor içeri giren hava ağırlıklı olarak üstten giriyor , halbu ki ısınan havada üste çıkmak istiyor hobaaa anakartın ortasında bunlar sıkışıyor ve kasa daima sıcak... Çünkü her donanım zaman geçtikçe daha fazla ısı üretmeye başlıyor... Sağlıklı şekilde hava sirkülasyonu olmadığından da her dakika kasa ısısı artıyor...Garibim egzos fanıda fırfır yardırıyor arkada; ama nafile :D
Biraz karışık oldu ama anlatabilmişimdir umarım....
Burası sana fikir verebilir...
http://www.ezberim.com/donanim/1 ... e-uflemeli-resimli/

maganda16
27-06-2011, 23:17   |  #7  
OP Taze Üye
19 mesaj

Boracalin kardeş dediğin gibi 8 lik fan güç kaynağının hemen altında.12 lik fanda işlemciyle aynı hizada sayılır.başka fan yeri olmadığı için üste takamıyorum malesef.bu şekil kalsın o zmn gayet iyi sayılır böyle:D

Kapalı Hesap (154666)
27-06-2011, 23:42   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: maganda16  
egsoz fan yeri küçük 8 cm sığıyor anca.kasayı açıp sigara üfledim 2 sinide egsoz olarak koymuşum içeri veren yok yani.8 cm liği içeri verecek şekilde koysam 12 lik egsoz olarak kalsa olurmu?
Küçük çapta içeri veren fan mantıken girişte (Harddisklerin olduğu bölümde ) olmalıdır. Kasa yanındaki girişlerde kullanılması ölü bölgeye sebebiyet verebilir. (Ramlar ölü bölgede kalabilir) Sadece işlemci fanı özel boru ile hava emebilir. Ve dışardan hava alabilir şekilde yapılabilir.
Tüm çıkış fanları arka tarafta olmalıdır.
Giriş fanı harddisklerin olduğu bölgeye yapılıp kasa kapalıyken sigara dumanı testi yapılır ve çıkıştan duman alınırsa sistem doğru çalışıyor demektir.