fan

DahakArcher
07-07-2009, 19:54   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
191 mesaj

bu konu hakkında herkes farklı birşey söylüyor.lütfen biri artık kesin bir cevap verebilir mi?konu fan hızı artırılır mı artırılmaz mı?yada bazı fanlarınki artırılır bazı fanlarınki artırılmaz mı? eğer artırılırsa bunu biostan mı yoksa speedfan programından mı?eğer biostansa;biosta en all pc health status diye bir yer var (adını biraz yanlış yazmış olabilirim) oraya giriyorum voltajlar rpm falan filan var ancak sadece iki yer değiştirilebiliyor bunlardan biri işlemcinin ulaşabileceği max sıcaklık(cpu shutdown fln gibi bi şeydi galba ingilizcesi) diğeri iste monitör h/w in post(bunuda biraz yanlış yazmış olabilir) bunun karşısında enabled yada disabled vardı tam hatırlamıyorum.kısacası sadece bu iki yerin üzerine geliniyor.diğerleri donuk bir yazıyla yazılmış zaten.o donuk yazıyla yazılanlarda rpm de var 2800-3100 civarı değişiyor.buradan rpmyi değiştirebilirmiyim?eğer speedfandan değiştiriliyorsa;zaten o programdan hiçbirşy anlamadım.eğer speedfandan değiştiriliyorsa nasıl yapabilirim? bu uzun yazıyı okuyan herkese çok teşekkür ederim. lütfen kesin birşey söyleyin.değişirmi değişmezmi değişirse nereden.tekrar teşekkürler...

Banned
07-07-2009, 20:18   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1.) Her fan devir ayarlı değildir.

2.) Her işlemci fanı kontrol edilebilir fan değildir.

3.) Her anakartta fan kotrol özelliği bulunmaz.

Eğer fanınızda ve anakartınızta fan kontrol özelliği varsa bosa girip hardware monitor seçeneğinden hangi ısılarda kaç volt elektirk kullanılacağını belirleyebilir ayrıca system conrol seçeneğini enabled yaparak  istemin ısıya göre fan devirlerini ayarlamasını sağlayabilirsiniz.

DahakArcher
07-07-2009, 23:04   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
191 mesaj

öncelikle zaman ayırıp bu uzun soruyu okuyup cevapladığın için çok teşekkür ederim.bu 3 özellğin olup olmadığını nereden anlayabilirim? işlemcim p4 3.0 ghz.anakartım biostar P4M900-M4.biosa baktım hardware monitör seçeneğinin karşısında enable yazıyor ve enable ya da disable oluyor.nereden yapacağım?system control seçeneği de biosta mı?