fanı nasıl takayım?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
zeyram
21-09-2005, 01:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
141 mesaj

12 mm lik fan aldım ve bunu kasamın yan tarafına monte etmeyi düşünüyorum fakat etkili bir soğutma için fan havayı dışarıdan içeriye doğrumu verirse yoksa içeriden dışarıya doğrumu verirse olur?
ayrıca fanda devir ayarı için herhangi bir mekanizma yok acaba ayriyetten devir ayarı yapabilmek için bu mekanizmayı nasıl bulabilirim?

Gökhan Varişler
21-09-2005, 11:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Fan konusunda aslında en çok kullanılan en etkili yöntem egzoz sistemi yani bi yanda soğuk hava kasanın içerisine alınırken diğer yandan kasanın içindeki sıcak havanın dışarı atılması kasa içi soğutmalarda en etkili yöntem ama bunun için elinde en az iki fanın olması lazım ama tek fan kullanımlarında bana göre fanın havayı dışarıdan içeriye doğru alması daha etkili olur diye düşünüyorum.
  Fan devir ayarı konusundada pek bi bilgim yok ama bi ara ısı sensörleri sayesinde sıcaklığa göre fan devrinin ayarlandığını duymuştum.

zeyram
21-09-2005, 13:32   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
141 mesaj

kasanın arkasındaki 8 mm lik fan havayı dışarıya veriyor zaten.bu 12 mm lik fanı ise havayı dışarıdan içeriye vermesi için ayarlıyacağım nasıl olur acaba?

Banned
22-09-2005, 20:09   |  #4  
Banlandı
1,157 mesaj

Eksoz fan varsa,bu fan yan taraftan içeriye soğuk hava bassın.Böyle daha verimli çalışır.Özellikle NB ve SYS sıcaklığını bayağı etkilemesi lazım.Bu fanı eksoz olarak kullanma.