Fanların hepsi çalışıyor bilgisayar açılmıyor

metaroth
15-07-2009, 22:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

merhaba arkadaşlar.

20 gün önce bir bilgisayar aldım.
konfigürasyon şu:intel quad core 2.66
palit 1gb ekran kartı nvidia 128 bit
4gb ddr3 1333 mhz ram
asus p5qc anakart
feel kasa 400 watt

bilgisayar başta normal çalışıyordu.sonra bir bozuldu güç kaynağı yanmış dediler.yapıp getirdiler sözde.bir hafta sonra bilgisayar sapıttı.önce düğmeye basıyorum fanlar bir iki saniye çalışıyor sonra  duruyor 6-7 saniye sonra tekrar çalışmaya başlayıp windowsu açıyordu.sonra aldığım yere götürdüm bızıkladılar biraz geldi 3 günçalıştı. bu sefer o arıza gitmiş ama bilgisayarı açıyorum sadece tüm fanlar çalışıyor.ama ne bios yükleniyor ne işletim sistemi çalışıyor.adamlar aldı yine bu sefer remler bozukmuş deyip yeni rem takıp yolladılar ama yine aynı şeyi yapıyor.sadece fanları çalşıyorbios falan yüklenmiyor kapıyorum.2 saat sonra gelip basıyorum biraçılıyor bir açılmıyor.neden olabilir acaba aldığım yere götürdüm gerizekalılar bulamadılar yine arızasını.yardım ederseniz çok çokmkbule gecer 20 günlük bilgisayar daha 1 hafta kullanabildim.

Son Düzenleme: metaroth ~ 15 Temmuz 2009 22:33
Süleyman.
16-07-2009, 00:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sorun çok büyük ihtimalle güç kaynağınız. Eğer dandik bir güç ünitesi ise, ki büyük ihtimal, size bu sorunları yaşatan o. Donanımınızın tam modellerini yazabilirseniz daha fazla şey söylemek mümkün.

metaroth
16-07-2009, 11:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

merhaba süleyman

kasanın tam modeli şu  FEEL HURRICANE 400W MIO931-BB eSATA FL550 SİYAH KASA linki de bu sadece burada bulabildim örnek
http://www.hepsiburada.com/feel- ... 3&productid=bd84174
bende adama güç kaynağında dır dedim adam ısrarla yok o sağlam diyor.bilgisayar arada rastgele açılıyor:) ozaman windows gayet iyi çalışıyor.ama kapatınca bir daha açılmıyor kolay kolay.

mstwntd28
16-07-2009, 13:26   |  #4  
mstwntd28 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
56 mesaj

Arkadaşım seninkine benzer bir sorun bir kaç gün önce bende yaşadım.Sorun güç kaynağından kaynaklanıyordu.Ve çok büyük ihtimalle seninkide aynı sebepdendir.Yani güç kaynağında sorun vardır.

Banned
16-07-2009, 13:59   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Ram lerde anakartta yada işlemcide sorun olsa fan dönüp açılmama değil, bios sesleri ile karşılaşırsınız. Harddiskte sorun olsa biosu görür sonrasını görmezsiniz. Hâl böyleyken düşüncem sorununuz yine güç kaynağınızdan veya ekran kartınızdandır.  Öncelikle farklı bir ekran kartı sorun devam ederse farklı bir PSU deneyin.

metaroth
16-07-2009, 14:05   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Alıntı: khramn  
Ram lerde anakartta yada işlemcide sorun olsa fan dönüp açılmama değil, bios sesleri ile karşılaşırsınız. Harddiskte sorun olsa biosu görür sonrasını görmezsiniz. Hâl böyleyken düşüncem sorununuz yine güç kaynağınızdan veya ekran kartınızdandır.  Öncelikle farklı bir ekran kartı sorun devam ederse farklı bir PSU deneyin.
fanlar dönüyor ama bilgisayardaki hiç birşey çalışmıyor.sadece anakarta elektrik geldiğine dair yeşil ışık yanıyor o kadar.şimdi de şöyle birşey yapıyor:bir kere açılıyor sonra pc yi kapıyorsunuz tekrar açmaya kalkınca sadece fanlar çalışıyor başka hiç bir yerde tık yok.ana düğmeden kapatıyorsun pc yi 3 saat sonra tekrar açıyorsun normal açılıyor.ama yine kapatırsan demin de belirttiğim gibi sadece fanlar dönüyor gerisi tırt.ne yapcağım bilmiyorum.işin kötüsü amele bilgisayarcı da anlamıyor adam mal mal bakıyor bilgisayara.

Süleyman.
16-07-2009, 14:47   |  #7  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bence başka güç kaynağı ya da kasa ile denemelisiniz. Feel markasının kalitesizliği hakkında zaten epeydir forumda söylenen şeyler var. Eğer ekran kartı modelinizi de söylerseniz ona göre güç kaynağı önerebiliriz.

metaroth
16-07-2009, 15:38   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Bence başka güç kaynağı ya da kasa ile denemelisiniz. Feel markasının kalitesizliği hakkında zaten epeydir forumda söylenen şeyler var. Eğer ekran kartı modelinizi de söylerseniz ona göre güç kaynağı önerebiliriz.
hadi yaa gerçekten mi.en kaliteli markalar hangileri? ekran kartım:Nvidia ge force 9500 gt 1 gb 128 bit

Süleyman.
16-07-2009, 15:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: metaroth  
hadi yaa gerçekten mi.en kaliteli markalar hangileri? ekran kartım:Nvidia ge force 9500 gt 1 gb 128
Bu liste AMD'nin test edip onayladığı güç kaynağı markalarını içeriyor:
http://ati.amd.com/products/certified/powersupplies.html

High-Power 400 watt işinizi görecektir. Ama ileriye dönük daha güçlü olan bir model de düşünebilirsiniz.