Firefox 3.5.* son sekmede kapat tuşu görünsün

engin1984
12-08-2009, 14:13   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Arkadaşlar bulunduğum yerde sadece chip.com.tr, google, gmail sitelerine girilebiliyor. Yedek de almamışım. Hani şu userContent.css ve userChrome.css'e eklediğimiz bir kod vardı son sekmede kapat tuşu görünmesi için. Bilen var mı? Mozilla developer center forumlarında mevcut biliyorum ama, dediğim gibi internet yok maalesef burada.

Son Düzenleme: engin1984 ~ 12 Ağustos 2009 15:54
engin1984
12-08-2009, 16:05   |  #2  
OP Yeni Üye
22 mesaj

neyse cevabı google groups'ta buldum:
userChrome.css'e eklemeliymişiz.
@namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); /* set default namespace to XUL */
/* Add tab-close-button to last tab*/
.tabbrowser-tabs[closebuttons="alltabs"] > .tabbrowser-tab >
.tab-close-button { display: -moz-box !important; }
.tabbrowser-tabs:not([closebuttons="noclose"]):not([closebuttons="closeatend"]) >
.tabbrowser-tab[selected="true"] > .tab-close-button { display: -moz-box !important; }

Kal-El
12-08-2009, 17:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Son sekmede zaten her zaman kapatmak için çarpı bulunur ki Firefox'ta. :S Başka bir şeyden mi bahsediyorsunuz acaba?

yazarcizer
12-08-2009, 17:28   |  #4  
Yeni Üye
32 mesaj

galiba (: ben de onu düşünüyorum deminden beri ama anlamadım :D

engin1984
12-08-2009, 18:03   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

3.5 sürümü ile, son sekmede kapat tuşu gelmiyor. Eğer görünüyorsa da bu sefer son sekme kapanınca Firefox kapanıyor.

Kal-El
12-08-2009, 19:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Sanırım sorun sizde. Firefox'un hiçbir sürümünde böyle bir şey olmadı. Her zaman, her sekmede çarpı işareti bulunur. Eğer açık olan tek bir sekme varsa, zaten tek olduğu için çarpı işareti bulunmaz. Onu da sağ tıklatıp kapatamazsınız. Doğrudan Firefox'u kapatmanız gerekir en sağ üstteki çarpıdan.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 12 Ağustos 2009 19:35
engin1984
12-08-2009, 21:34   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Evet açık olan son sekmede çarpı bulunmuyor. Son sekme de kapatılamıyor dolayısıyla. Ama üsttekini uygulayınca ve de about:config üzerinden browser.tabs.closeWindowWithLastTab;false yapınca eski 3.0.* davranışına geri dönüyor. Ben Firefox'un Chrome veya İE'ye benzemesini istemediğim için bunları uyguluyorum. Bildiğiniz gibi İE'de son sekmede kapat tuşu bulunmuyor. Chrome'da ise son sekmeyi kapatınca Chrome tamamen kapanıyor. Üstekini yaparsak, son sekmeyi kapatsak da Firefox kapanmıyor, yeni ve boş sekme açıyor 3.5.*'da. 3.0.*'da zaten bunlara gerek yok.
Yani kısacası son sekmeyi kapatınca Firefox'un tamamen kapanması çok saçma. Neden İE'ye veya Chrome'a benzetmeye çalışmışlar anlamadım. Bunca yıldır Firefox fanatiğiyim, tek sevmediğim özelliği bu oldu.
Neyse ki çuserChrome.css ve userContent.css ve de about:config denen şeyler var.

yazarcizer
12-08-2009, 22:09   |  #8  
Yeni Üye
32 mesaj

Hocam ben 3.5.2 kullanıyorum ama dediğiniz sorun yok. Hiçbir sürümde de böyle birşey görmedim. Şuan son sekme açık bende. Ve çarpı işareti de her seçenekte olduğu kadar gerçekçi bir şekilde yerinde duruyor (:

Kal-El
12-08-2009, 22:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Dediğimi anlamadınız sanırım. Firefox'ta son ve tek olan sekmede çarpı işareti bulunmaz. Sağ tıkladığınızda da gelen menüde kapat seçeneği yoktur.  Yani bahsettiğiniz "Son sekmeyi kapatınca Firefox da kapanıyor" durumu yok. Dediğiniz gibi Chrome'da bu var. Firefox'ta tek başına olan "son" sekmeyi kapatmak gibi bir durum yok. Doğrudan programı kapatırsınız. Chrome ile karıştırıyorsunuz.

Ya anlatmak istediğinizi tam anlamıyoruz biz ya da sizin bilgisayarınızda bir sorun mevcut.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 12 Ağustos 2009 22:45
matrax551
13-08-2009, 07:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
801 mesaj
Alıntı: engin1984  
neyse cevabı google groups'ta buldum:
userChrome.css'e eklemeliymişiz.
@namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); /* set default namespace to XUL */
/* Add tab-close-button to last tab*/
.tabbrowser-tabs[closebuttons="alltabs"] > .tabbrowser-tab >
.tab-close-button { display: -moz-box !important; }
.tabbrowser-tabs:not([closebuttons="noclose"]):not([closebuttons="closeatend"]) >
.tabbrowser-tab[selected="true"] > .tab-close-button { display: -moz-box !important; }
dostum bu kodu nereye ekledin? çok önemli bir nokta bu..

yazarcizer
13-08-2009, 11:20   |  #11  
Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Dediğimi anlamadınız sanırım. Firefox'ta son ve tek olan sekmede çarpı işareti bulunmaz. Sağ tıkladığınızda da gelen menüde kapat seçeneği yoktur.  Yani bahsettiğiniz "Son sekmeyi kapatınca Firefox da kapanıyor" durumu yok. Dediğiniz gibi Chrome'da bu var. Firefox'ta tek başına olan "son" sekmeyi kapatmak gibi bir durum yok. Doğrudan programı kapatırsınız. Chrome ile karıştırıyorsunuz.

Ya anlatmak istediğinizi tam anlamıyoruz biz ya da sizin bilgisayarınızda bir sorun mevcut.

Anladım hocam. Tek sekme olduğunda gözükmüyor. Son sekme diyince, ben açık olan sekmelerin sonuncusuna bakıyordum (:

engin1984
13-08-2009, 13:00   |  #12  
OP Yeni Üye
22 mesaj

@matrax551
Win XP üzerinde
C:\Documents and Settings\Engin\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\64wuencg.default\chrome\
içerisinde userChrome-example.css vardır. Bunu userChrome.css olarak yanına kopyalayın ve onun içine yerleştirin. Tabi kendi bilgisayarınızda uyan yere.

Şimdi benim anlatmak istediğim şu. 3.5.* için konuşuyorum:
Firefox yükledik. Son açık kalan sekmedeki kapat tuşu görünmez. (ie'ye benzedi)
userChrome.css üzerinde yukarıda söylediğim değişikliği yaparsak görünür duruma gelir.
Fakat bu sefer de, son sekme kapanınca tüm program kapanır (chrome'a benzedi)
about:config browser.tabs.closeWindowWithLastTab;false yaparsak da eski 3.0.* davranışına geri dönmüş oluruz.
Bu konu yabancı forumlarda da çok tartışılmıştır. Firefox geliştiricilerinin neden böyle bir şey yaptıklarına pek anlam verememiştim. Tıpkı ilk kurulumda yeni sekme tuşunun gelmemesine anlam veremediğim gibi.
Acaba çözümü bizim bulmamızı ve de Firefox'a hayran kalmamızı mı istiyorlar? :)

Kal-El
13-08-2009, 13:10   |  #13  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Sanırım demek istediğin, tek olan sekmeyi kapatınca Opera'da olduğu gibi bir ana ekrana dönüş olması yönünde?

yazarcizer
13-08-2009, 13:33   |  #14  
Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: engin1984  
Acaba çözümü bizim bulmamızı ve de Firefox'a hayran kalmamızı mı istiyorlar? :)
Bu cümlene hayran kaladım hocam (: Bi araştırıp yardımcı olmaya çalışayım sırf bu cümlenin hatrına (: