Firefox'a 30 milyon yeni kullanıcı daha...

CHIP Online
30-10-2009, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Popüler internet tarayıcı Firefox'tan şaşırtıcı rakam: 30 milyon yeni kullanıcı! Peki ama nasıl?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/fire ... ici-daha_16120.html

Resimlerle: Birbirinden muhteşem 100 Firefox teması - 2

Mozilla yöneticisi John Lilly, Firefox'un geçtiğimiz 8 hafta içerisinde 30 milyon tekil kullanıcı kazandığını duyurdu. Daha sonra Mozilla Europe'tan Tristan Nitot bu rakamın kurulu olan Firefox internet tarayıcıların güncelleme kontrolü esnasında ölçüldüğünü belirtti.

Güncelleme isteklerini sayarak günlük aktif kullanıcı sayısını gören Mozilla daha sonra bu sayıyı her gün internete girmeyen kullanıcıları da hesaba katmak için 3'le çarpıyor. Yani 30 milyonluk artış, 10 milyon güncelleme isteğinden yola çıkarak hesaplanıyor. Mozilla'nın günlük kullanıcı sayısı 113 milyon olarak ölçülüyor ve hesaplanan rakam 330 milyon oluyor.

Lilly bu artışı okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin aldığı yeni bilgisayarlara bağlıyor. IE'nin kullanıcı sayısı yüzde 1.26 düşerek yüzde 65.71 oluyor. Firefox'un küresel artışı Eylül ayı için 0.77 ve toplam payı yüzde 23.75 oluyor. Safari, Chrome ve Opera ise tek haneden kurtulmuş değil.

Tüm konu: Firefox'a 30 milyon yeni kullanıcı daha...

İzleyin: Firefox'a multi-touch geliyor

Resimlerle: Birbirinden muhteşem 100 Firefox teması - 2

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firefox'un yeni sürümleri beklentinizi karşılıyor mu

teknohat
30-10-2009, 18:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Geçenlerde bende yükledim Firefox'u, gerçekten çok hoşuma gitti. Özellikle Download helper eklentisi :)
Ayrıca gerçektende hızlı bir tarayıcı, özellikle sekmelerin hızlı bir şekilde açılmasını sevdim.

Semih Özyurt
30-10-2009, 21:33   |  #3  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

mozillayı pc'yi aldığımdan beri kullanırım pc'im 4 senelik millet artık ie'den sıkıldı yani pc de ie var ama çogu insan benim gibi mozilla kullanıyor