Firefox, en sonuda IE'yi solladı

CHIP Online
02-12-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Özgür tarayıcı Firefox, ezeli rakibi Internet Explorer'a karşı büyük bir zafer elde etti!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/fire ... -solladi_16774.html

Resimlerle: Firefox 5 yaşında

Uzun bir süredir gölgesiydi ve artık zamanı geldi: Güncel bir araştırmaya göre Almanya'da ilk kez Mozilla Firefox kullanıcıları, Internet Explorer kullanıcılarından daha fazla.

Pazar araştırma firması Fittkau & Maaß'ın güncel araştırmasına göre şu sıralar Firefox'un Almanya'daki pazar payı yüzde 45,6'ya yükseldi ve böylece özgür tarayıcı, farklı Internet Explorer sürümlerinin pazar paylarının toplamının (yüzde 44,4) önüne geçti. Internet Explorer sürümleri teker teker incelendiğinde ise durum daha da belirginleşiyor. Firefox 3'ün yüzde 44,2'lik pazar payına karşın IE 8 ve IE 7'nin pazar payları sırasıyla yüzde 25,5 ve yüzde 11,8. Internet Explorer 6 ise sadece yüzde 7,2 pazar payı ile artık yüzde 10 sınırını dahi geçemiyor.

Yüzde 10'luk sınıra diğer alternatif tarayıcılar olan Safari, Opera ve Google Chrome ulaşıyor. Safari'nin Windows sürümünün de olmasına rağmen Apple tarayıcısının Almanya'daki toplam pazar payı, bilgisayar pazarındaki Apple PC'lerin oranını geçemiyor. İlginç bir diğer sonuç ise Chrome'un pazar payının Opera'dan daha düşük olması oldu.

Tüm konu: Firefox, en sonuda IE'yi solladı

İzleyin: Firefox'a multi-touch geliyor

Resimlerle: Firefox 5 yaşında

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce tahminen kaç sene sonra aynı senaryo Türkiye'de gerçekleşir?

frozen
02-12-2009, 11:58   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Büyük konuşmak denirmi bilemiyorum ama ben 'hiç bir zaman diyorum'.

yalcinkurt
02-12-2009, 12:06   |  #3  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj

Bence Mozilla Firefox yakında dünyayı da ele geçirecek.

posicor
02-12-2009, 12:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

Koyu firefox'cuyum ama ben de bunun uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de kullanıcılar ağırlıklı olarak sistemde ne yüklüyse onu kullanıyorlar.Dolayısıyla Türkiye'nin IE kullanım oranı muhtemelen dünyanın en yüksek değerlerinden biridir tahminimce.IM pazarında da aynı nedenden msn'in ezici üstünlüğü var mesela Türkiye'de, buna microsoft'un kendisi bile şaşırıyor :)

ahmetkürkçü
02-12-2009, 13:09   |  #5  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

bence firefox ieyi sollayamaz burada...

toddler
02-12-2009, 13:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Burada kullanıcılar internete girsin yeter mantığı ve kendilerine ne verilirse onu kullandığı için zor. Fakat geçmese bile oran artacaktır gördüğüm kadarıyla.

Ciim
02-12-2009, 15:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

Firefox'un  İe'yi sollaması haberini " Firefox İe'YE geçti" diye başlıkla verince bir an firefox u da mı satın aldı microsoft dedim yuh dedim ama habere girdim ki alakası yok :D

yalcinkurt
03-12-2009, 11:05   |  #8  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj

Ciim ne yaptın baba yaw? Yılın olayı olur herhalde bence böyle bir şey olsa.