Firefox IE'den kullanıcı çalıyor!

CHIP Online
07-07-2008, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft Internet Explorer, kullanıcılarını Mozilla Firefox'a kaptırmaya mı başladı? İşte rakamlar.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Fire ... i-caliyor_7662.html

Daha önce yayınladığımız "Tarayıcı dünyasının şaşırtan rakamları" başlıklı haberimizde tarayıcı kullanım oranlarından bahsetmiştik. Google, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü ve IBM'in birlikte yürüttüğü bir çalışmanın sonuçları Ocak 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasını kapsıyordu ve bu yüzden Firefox 3 bu araştırmaya dahil değildi. Ancak geçtiğimiz hafta Net Applications tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları da açıklandı ve Firefox 3'ün tarayıcı dünyasında neleri değiştirdiği de ortaya çıkmış oldu.

Firefox 3, web tarayıcısı pazarına gireli daha bir ay olmadan pazar payının %19'unu ele geçirmeyi başardı.

Net Applications tarafından yayınlanan rapora göre, 17 Haziran'da Firefox 3'ün yayınlanmasıyla beraber Firefox'un kullanım oranı %4 oranında artış gösterdi.

Elbette Firefox 3, her ne kadar yeni sürüm bir web tarayıcısı olsa da, Firefox 2'nin bir devam sürümü olduğu için halihazırda bulunan Firefox kullanıcılarını kısa sürede kendine çekerek çok kısa sürede internet üzerinden milyonlarca kez indirilme başarısı gösterdi. Net Applications'a göre, %0.4'lük büyüme ise Firefox'un Internet Explorer'dan kapmayı başardığı kullanıcı sayısı oranı olarak açıklandı.

Böylelikle rapora bakıldığında, Internet Explorer, web tarayıcısı pazarında Mayıs ayında sahip olduğu %73.75'lik pazar payından kan kaybederek %73.01'e geriledi. Firefox'un ise bu süre zarfında yükselişi devam etti: %18.41'den %19.03'e.

Tüm konu: Firefox IE'den kullanıcı çalıyor!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firefox'un bir gün Internet Explorer'ı geride bırakacağına inanıyor musunuz?

ck1991
07-07-2008, 00:38   |  #2  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
533 mesaj

bence bırakılabilir ancak Windowsun içinde ie entegre edilmemiş olarak gelir ve seçeneklere dayalı bir kurulum olur ise firefoxun önü açılır bu şartlarda çok zor

eolos
07-07-2008, 13:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bence bırakamaz nedeni ise windoows sürümleri içinde ie explorer kullanılması cogu insan modzilanın ne oldugunu  bile bilmiyor bilenler sadece profesyonel pc kullanıcıları

Forza Bjk
07-07-2008, 23:31   |  #4  
Üye
86 mesaj
eolos
bence bırakamaz nedeni ise windoows sürümleri içinde ie explorer kullanılması cogu insan modzilanın ne oldugunu  bile bilmiyor bilenler sadece profesyonel pc kullanıcıları
bilader ayıptır söylemesi ama sende pek bilmiyorsun galibaCoolmodzilla değil mozilla

-
-
Ayrıca yorumum:
Ben bu konuyu takip ediyordum zaten anketlerde 50-45-3-2 çıktığını gördüm genelde 50:Firefox
                         45:İE
                          3:opera
                          2:diğer
Türkiyede lisanslı windows az kaçak olan adam sunucu upgradinde frefoz'u tercih edecektir

benersince
07-07-2008, 23:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
eolos
bence haklısın ancak bunun profeosyenellikle ilişkilendirmemek lazım  explorer herkezin kullandıgı ve win e entegre edilmiş yazılım bilmiyen zaten operanın modzillanın farkında degil nedir bilmiyen sadece kullanmadıgından bilmiyor

aytmatow
09-07-2008, 22:01   |  #6  
Üye
77 mesaj

zaman içinde bırakabilir.firefox  IE den çok üstün fakat bunu çoğu insan bilmiyor .birde hazır geliyor yinede IE atak yapmazsa şu an çok gerilerde performans açısından

onlineTR
09-07-2008, 22:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

buna tum parmaklarımla eveeeett dıyorum..bıktım usandım ie den,bugun çok çektım ie7 yı.operayı da sıldım kesınlıkle kaptırıyor fırefox a geçiyorum ,geeeçtim gitti.....:))