Firefox: Windows 7 için önemli yenilik

CHIP Online
27-08-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox yenilikleri bitmiyor: Sırada Win 7 kullananlarını sevindirecek bir yenilik daha var...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/fire ... -yenilik_14859.html

Resimlerle: Firefox 4.0'dan taze görüntüler

Firefox artık çoklu dokunmatik yönetime de destek verecek. Geliştirici Felipe Gomes bu projenin ilk sonuçlarını kendi web günlüğünde yayımladı. Açıklamalara göre çoklu dokunmatik yönetim HTML sayfalarındaki DOM hareketleri sayesinde mümkün kılınıyor.

Şu anda sunulan bir API, tanıdık fare hareketlerine benzer şekilde üç farklı DOM hareketi tanımlıyor: "MozTouchDown", "MozTouchMove" ve "MozTouchRelease". Web sayfası sadece dokunmatik bir ekranda gösterildiğinde görülebilen bu stiller sayfaya CSS ile entegre edilebiliyor. Bu iş için Firefox, 3.6 nolu sürümden itibaren CSS biçimlendirme dilinin özelliklerini destekleyecek.

Gomes Mozilla Wiki'de birkaç kod örneği yayımladı. İkinci sayfada izleyebileceğiniz video ile geliştirici topluluğunun da desteğini bekliyor.

Tüm konu: Firefox: Windows 7 için önemli yenilik

İzleyin: Firefox'a multi-touch geliyor

Resimlerle: Firefox 4.0'dan taze görüntüler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firefox'un çoklu dokunmatik desteği sunmasını ister misiniz?

PcMaKeR
27-08-2009, 11:20   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Çok güzel birşey yaw. interaktif web siteleri.
Çok çok güzel.
javascript ile geliştiriliyor hımm baya rahat kodlar.

_hEro
27-08-2009, 14:51   |  #3  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Yok sekme butonunu üste taşı, arama kutusunu aşşağı indir böle şeylerle değilde bu tip gerçek anlamda yenilik diyeceğimiz gelişmelerle fark atarlar birbirlerine artık .İsterim tabiki neden istemiyim:)

Son Düzenleme: _hEro ~ 27 Ağustos 2009 14:52
Toxic
27-08-2009, 23:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

tabikide isterim :):)

Fattur
28-08-2009, 04:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Maalesef isterim diyemeyceğim çünkü bana yakın gelecekte hiç bir faydası yok.MT monitörlerin hele de lcd lerin fiyatlarının yanından geçilmiyor...

Süleyman.
28-08-2009, 22:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bir de şu sesle bilgisayar kontrolünü de artık iyice geliştirseler de, kurtulsak şu klavyelerden...

PcMaKeR
28-08-2009, 22:54   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Bir de şu sesle bilgisayar kontrolünü de artık iyice geliştirseler de, kurtulsak şu klavyelerden...

Çok b.tan olur abi be :D sesle kod yazdığını düşünsene.

şöyle diyorsun aynen:

Visual studio yu aç. Bilmem ne projesini aç. Form1.cs i aç. 480. satıra git. bir if bloğu koy bakem heh. şimdi bir değişken yarat.

haha güle güle yazdımm:D Komedi olur. yazamam ben. yada site tasarladığını düşün. dizaynı yapıyorsun photoshopta:

hah şuraya katman ekle. hahhhh evet opacitesini %60 yap. yok olmadı az daha saydam olsun %40 yap hah önizleme yap hımm.

Komedi olur.

Süleyman.
28-08-2009, 23:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Kod yazma kısmını düşünmemiştim ama o iş zor herhalde. Ama mesela en azından şu foruma yazdıklarımızın, sadece söyleyerek dijitalleşmesini isterdim ben. Makale, kitap gibi yazı işleriyle uğraşanların çok işine yarayacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam herşeyi şıp diye halleden süper Holywood bilgisayarlarında bu özellikler vardı, birkaç filmde görmüştüm. Kahkaha

beepha
29-08-2009, 14:18   |  #9  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

şahsen bilgisayar ekranındaki parmak izlerinden nefret eden birisi olarak istemem böyle bir özelliği

daha doğrusu tam olarak ne olduğunu da anlamış değilim DOM hareketleri nedir neyin nesidir bilmiyorum ekrana dokunarak parmağımızla mı yönetiyoruz tarayıcıyı mouse yerine?

PcMaKeR
29-08-2009, 15:27   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: beepha  
şahsen bilgisayar ekranındaki parmak izlerinden nefret eden birisi olarak istemem böyle bir özelliği

daha doğrusu tam olarak ne olduğunu da anlamış değilim DOM hareketleri nedir neyin nesidir bilmiyorum ekrana dokunarak parmağımızla mı yönetiyoruz tarayıcıyı mouse yerine?
DOM: Document Object Model denilen web site tasarımında sitedeki mesela butonlar resimler, katmanlar herbirini bilgisayar programlarındaki nesneler anlamına gelen web terimi. Dandik açıklama oldu.

Şöyle diyelim. Windows taki programlardaki butonlar vs biz bunlara nesne deriz. Web sitelerindeki tasarımların programlamatik açılımı için kullanılan ifadeye de DOM denir.

DOM olmasaydı şimdiki websiteleri olamazdı. DOM olmasaydı GMail bu kadar hızlı olamazdı. Yada CHIP bu kadar janjanlı olmazdı. Yavaş açılırdı gereksiz kodlarla uğraşırdın. Safaların html kodları uzar giderdi.
Web tasarımcıların sırtından yağ akardı.

DOM velinimettir :)

beepha
30-08-2009, 15:31   |  #11  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

güzel açıklama olmuş ama ikincisindense ben birinci açıklamayı tercih ederim :)

aslında en açıklayıcı olan sonuncusu: DOM velinimettir :)

Son Düzenleme: beepha ~ 30 Ağustos 2009 15:32